Search
Close this search box.

První čtvrtletí roku 2024 na akciových trzích ve znamení rekordů

bull-market-2

Akciové trhy přepisují rekordy

Březen se nesl na akciových trzích ve znamení překonávání historických rekordů. Index S&P 500 poprvé vystoupil nad 5 200 bodů a od začátku roku je výše již o 10,6 %. Technologický Nasdaq Composite dosáhl také nového maxima, přičemž si letos připsal 11 %, a rekordy přepisuje i průmyslový Dow Jones.

Daří se i evropským akciím. Klíčový index eurozóny Euro Stoxx 50 se poprvé od Dotcom bubliny v roce 2000 dostal na 5000 bodů a přibližuje se k nejvyšší úrovni v historii. Od začátku roku si připsal už 13,3 %, čímž překonává své americké protějšky. Širší panevropský index Stoxx Europe 600 je vyšší o 7,6 % a díky deseti plusovým týdnům v řadě se obchoduje na historických maximech. Evropským akciím se daří v důsledku lepšících se ekonomických podmínek, které naznačují ukazatele spotřebitelské důvěry a PMI, ale také nižšímu ocenění oproti americkým akciím.

Dále se daří i japonským akciím, když tamní Nikkei 225 v březnu poprvé překročil 40 000 bodů a v roce 2024 si připsal již 19,7 %. Nadále mu napomáhá slábnoucí jen, který se dostal proti americkému dolaru na 34leté minimum. Silný výkon japonských akcií nezastavilo ani rozhodnutí Bank of Japan ukončit éru záporných úrokových sazeb.

Kvůli vážným ekonomickým problémům, které jsou spojeny zejména se sektorem nemovitostí, nadále s růstem pouze o 0,9 % zaostává čínský Hang Seng. Příliš se nedaří ale akciím rozvojových zemí celkově, když MSCI Emerging Markets vzrostl o 1,8 %.

V březnu už neplatilo, že klíčové indexy jsou taženy zejména technologickými společnostmi a rozmachem umělé inteligence. Výborně se totiž daří i cyklickým akciím. Sektory energetiky, materiálů, průmyslu, veřejných služeb a financí za poslední měsíc porazily index výkonnost indexu S&P 500. Materiály, finance a energie se přitom obchodují na historických maximech.

Co stojí za silným výkonem akciových trhů?

Pozitivní náladu na finančních trzích podporují silné makroekonomické údaje z vyspělých zemí, výhled na blížící se snižování úrokových sazeb v USA i v eurozóně, ale také překvapivě silný růst korporátních zisků. V důsledku toho mnohé investiční banky z Wall Street upravily pokyny a cenové cíle pro americké (S&P 500), ale i evropské akcie (Stoxx Europe 600) směrem nahoru.


  • Článek není investičním doporučením
  • Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
  • Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
  • Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
  • Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás vhodné například tematické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 5,25 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme