Search
Close this search box.

Alternativní investice – proč, jak a do čeho investovat?

Alternativní investice pomáhají k diverzifikaci, protože bývají nezávislé na klasických investičních formách, jako jsou akcie, dluhopisy, ETF nebo měny. Je tedy dobré hledět na alternativu jenom jako diverzifikaci? Rozhodně ne.

Alternativní investice totiž mohou také nabízet velmi zajímavé výnosy, které jsou ovšem také spojeny s odlišným druhem rizika. Je například těžké určit aktuální tržní ceny, protože ty se odvíjejí od nepravidelně konaných aukcí či jednotlivých obchodů se srovnatelnými předměty různě po světě. Je tedy důležité vybrat ten správný předmět, který má potenciál růst a drží si svou hodnotu dlouhodobě. To je ale pro „neznalého“ jedince velice těžké určit, proto na to máme v Portu investiční komisi, externí poradce a profesionály. Dalším problémem je pořizovací cena. Podíváme-li se na celkové ceny úpisů i na Portu Gallery, bylo by jen pár vyvolených, kteří by si mohli dovolit pořídit celý raritní automobil nebo jiný sběratelský předmět. Portu Gallery ale umožňuje podílet se na výnosu i menším investorům tím, že si koupí pouze investiční podíl a ne celý předmět.

Jaké jsou tedy výhody alternativních investic?

Diverzifikace

Alternativní investice umožňují diverzifikovat vaše portfolio a chránit část investice tím, že není korelována například s akciovým trhem. Tím jsou tyto investice odříznuty od reakcí na trhu a jsou stabilnější. Například, cena raritní Alfy Romeo nebude ovlivněna koronavirem a její cena poroste dále, i když pozastavené aukce mohou být dočasně krátkodobým problémem. Ovšem jedná se také o dlouhodobý horizont a aukce automobilů se znovu dají do pohybu – nebo se bude obchodovat více online, jako tomu bylo při pandemii.

Ochrana před inflací

Ve většině případů hodnota vaší investice roste v čase více než inflace a možné vysoké výnosy vám dopřejí velkorysý výnos. Uložit tedy část vašich financí do alternativ umožní vašemu portfoliu růst.

Větší kontrola

Pokud si pořídíte veterána, hodinky, nebo jiný sběratelský předmět, máte větší kontrolu nad tímto aktivem. Ceny akcií mohou být poznamenány chováním firmy nebo i jejich špatnou výkonností. Dobře zvolený raritní předmět bude stále žádané a vyhledávané aktivum, které si svou poptávku bude držet, nebo ji dokonce navyšovat, ovšem nabídka je limitována pouze na pár kusů.

Nejběžnější typy alternativních investic

Vzácné mince/bankovky

Poptávka po cenných a raritních mincích v posledních 5 letech rapidně vzrostla a očekává se stále vyšší růst v nadcházejících 10 letech. Je ovšem velmi těžké se dostat ke skutečným klenotům mezi mincemi, které nabízí tu nejvyšší exkluzivitu.

Zlato

Asi nejznámější a nejrozšířenější alternativní investicí je právě zlato. Tento drahý kov je vyhledávám jako „zlatý přístav“, do kterého investoři vkládají své peníze, jako obranu před výkyvy akciových trhů. Stále zvyšující se poptávka po fyzickém zlatě zvyšuje jeho hodnotu a není tak divu, že je to velmi populární způsob alternativního investování. Zlato lze koupit fyzicky, ale i jako ETF instrument, který má vyšší likviditu.

Víno

Víno, které zvyšuje svoji hodnotu a kvalitu svým stářím, se také stává více a více vyhledávanou investiční alternativou – ne nadarmo se říká „zrát jako víno“. Opravdu raritní lahve nabízejí nevídané zhodnocení. Kde je tedy háček? Ty nejcennější a vyhledávané lahve musí pocházet ze specifických geografických oblastí (nejčastěji z Francie), musí být od určitého výrobce a musí jich být vyrobeno jen omezené množství. Také skladování je veliký problém – archivní víno vyžaduje velmi specifické podmínky, které je potřeba dodržet. Může se totiž také stát, že víno za několik milionů se jednoduše zkazí. Trh s raritními víny je nejvíce lukrativní v Číně, kde je poptávka vysoká a lidé tam jsou schopni za kvalitní lahve platit štědré částky.

Hodinky

Rolex, Patek Philippe a Audemars Piguet jsou považovány za to nejcennější a nejunikátnější, co můžete mezi hodinkami najít. Sběratelé z celého světa stále více vyhledávají klasické i moderní hodinky, které jsou vhodné jako investice. Jejich zvyšující se cena se také odráží v ceně drahých kovů, která se také zvyšuje. Omezené množství a zvyšující s poptávka logicky zvyšuje ceny raritních modelů.

Automobily

Veterány nebo vozy z limitovaných edicí jsou v posledních letech to nejvýnosnější, co můžete mezi alternativními investicemi najít. Zhodnocení dosahuje atraktivních čísel a investoři veterány stále více vyhledávají. Riziko je ovšem poznat vůz, který má potenciál – není totiž pravidlo, že když veterán vypadá hezky, má potenciál růst. Autentičnost a dobovost hrají velikou roli. Vůz musí být co nejvíce původní a originální – je tedy těžké odhalit ten pravý kousek.

Závěrem je třeba zopakovat, že alternativní investice nabízejí velice zajímavé výnosy ale také nesou značná rizika. Pokud není člověk v určitém odvětví skutečný znalec a odborník, je velmi těžké sám vybrat vhodný investiční předmět. Proto je lepší se s někým poradit a nechat si ohodnotit předmět, o kterém uvažujete. Nebo se můžete spolehnout na zkušené investiční komise, které vám již vyfiltrují vhodné předměty, které mají potenciál a stojí za investici. Tak jako ta naše na Portu Gallery.

___________________________________________________________

Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

– Článek není investičním doporučením
– Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
– Investice do sběratelských předmětů jsou vždy rizikové
– Portu negarantuje dosažení výnosů z investice do sběratelských předmětů
– Nejste si jistí, zda je pro vás investování na Portu Gallery vhodné? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Na pivu s analytiky Portu

Na pivu s analytiky #1: Lednový přehled

První díl měsíčního souhrnu z investičních parketů, financí a byznysu je tady! Analytický tým investiční platformy Portu ve složení Lukáš Raška, Marek Pokorný a Marek Malina vám budou každý měsíc přinášet shrnutí toho nejdůležitějšího.