Globální akciové trhy během druhého říjnového týdne pokračovaly ve svém růstovém tažení. Hlavní americké indexy připsaly 0,3 až 0,7 procenta, přičemž kupř. index S&P 500 vykázal již pátý mezitýdenní růst v řadě. První týden výsledkové sezóny v USA se nesl vesměs v pozitivním duchu, kdy více než 81 % společností, které prozatím oznámily kvartální výsledky, předčily očekávání trhu.
Výjimkou se stal finanční sektor, kdy kvartální čísla JP Morgan (-1,1 %) a Citibank (-4,3 %) zaostaly za očekáváním, převážně kvůli horším výsledkům z bondového tradingu. K hlubším ztrátám finančního sektoru v pátek navíc přispěly akcie banky Wells Fargo, které propadly o bezmála 3 % poté, co banka oznámila 3Q zisk na úrovni $0,84/ akcii, tj. hluboko pod tržním odhadem 1,01. Hlavním tahounem růstu se mezi americkými blue chips naopak staly akcie maloobchodního řetězce Wal-Mart Stores, které narostly o bezmála 10 % poté, co společnost zvýšila celoroční odhad růstu tržeb a oznámila plán zpětného odkupu akcií v objemu $20 mld. Výsledková sezóna pravděpodobně zůstane ústředním tématem i v tomto dnu, kdy svá kvartální čísla představí např. banky Goldman Sachs a Morgan Stanley, či technologičtí giganti Netflix, IBM, či eBay.
Graf: Vývoj indexů S&P500, Dow Jones a Nasdaq
Krom výsledkové sezóny akciemi v zámoří hýbala i politická agenda. Konkrétně akcie poskytovatelů zdravotní péče během týdne výrazně ztrácely pod vlivem zpráv o plánovaném zrušení dotačních plateb zdravotním pojišťovnám, které sloužily jako náhrada za levnější pojistné pro sociálně slabé klienty. Trumpovo tažení proti „Obamacare“ tak nabývá jasnějších obrysů. Kupř. akcie provozovatele nemocnic Tenet Healthcare v týdenní bilanci propadly o 16 %.
Evropské akciové indexy taktéž navýšily předešlá maxima, panevropský index DJ STOXX 50 přidal 0,3 % a shodnou měrou posílily také německý DAX a britský FTSE 100 index. Britské akcie přitom dokázaly růst navzdory tomu, že probíhající jednání ohledně brexitu prozatím zůstávají v patové situaci. Pozitivní vývoj tak zjevně souvisí s pokračujícím oslabováním libry (-1,7 % za týden), neboť nadnárodní společnosti, které dominují v indexu FTSE 100, většinu svých tržeb generují v zahraničních měnách. Pod vlivem dočasného zklidnění politické situace se dařilo také španělským akciím a dluhopisům. Akciový index IBEX připsal 0,7 % a výnos 10letého vládního dluhopisu klesl z úrovní kolem 1,8 % na 1,6 %, když katalánský lídr Puigdemon prozatím nepotvrdil oficiální vyhlášení nezávislosti.
Mezi makroekonomickými zprávami se nejvýznamnějším impulsem minulého týdne stal projev Maria Draghiho ve Washingtonu. Šéf ECB naznačil, že úrokové sazby v Evropě zůstanou na nízké úrovni po delší dobu. To vedlo k utažení výnosů vládních dluhopisů napříč výnosovým spektrem, např. výnos 10letého německého bundu poklesl pod úroveň 0,4 %, a to nehledě na agenturní zprávy ohledně plánu ECB ke snížení objemu nákupu aktiv v příštím roce na polovinu, tj. na 30 mld. eur měsíčně ze současných 60 mld., a že QE pravděpodobně poběží do září 2018.