Search
Close this search box.

Andy Warhol a Polaroid. Co mají společného?

Andy Wahol

Americký umělec Andy Warhol a instantní fotoaparát Polaroid, dva neoddělitelné fenomény druhé poloviny 20. století. Co mají společného a jakou stopu zanechaly ve světě současného umění?

Představovat tady tvorbu Andyho Warhola by jistě bylo nošením dříví do lesa. Jeho jméno, nejslavnější díla i jeho vlastní portréty jsou tak ikonické, že se dá bez váhání považovat za jednoho z nejslavnějších umělců 20. století. Warhol se stal synonymem pro celý jeden umělecký styl zvaný pop-art.

A podobně se dá mluvit i o fenoménu instantní fotografie, pro níž se zase už v 50. letech minulého století stala synonymem firma Polaroid a její stejnojmenné fotoaparáty.

Zmáčknete spoušť a během pár vteřin držíte v ruce hotovou papírovou fotku. Dnes nám to může připadat trochu komické, ale ve Warholově době bylo stále ještě fotografování značně omezené tím, jak jste museli několik dní čekat, než vám v laboratoři vyvolají film. Polaroid, jež vám najednou zajistil papírovou fotografii ihned v ruce, byl v tomto ohledu naprosto revoluční změnou.

Andy Wahol

Warhol a jeho práce symbolizovaly novou dobu, nový přístup k umění i životu. Zrychlený tep velkoměsta, popkultury, reklamy i byznysu. Klasická fotografie, focení na film a několikadenní čekání na výsledek s Warholovým způsobem života příliš nekorespondovaly, zatímco Polaroid mu přesně sednul.

A tak není divu, že se fotoaparát Polaroid stal Warholovým parťákem, jež ho provázel od 70. let až do jeho smrti v roce 1987. Používal dva různé typy fotoaparátů. Nejprve to byl Polaroid Big Shot, už z továrny určený k focení portrétů s bleskem, což je vizualita, kterou dnes máme s Warholovými Polaroidy neoddělitelně spojenou. Takto vznikla slavná série největších celebrit nejen tehdejší newyorské scény. Na Warholových portrétech pózovaly hvězdy jako Arnold Schwarzenegger, Madonna, Mick Jagger, John Lennon nebo malíři Roy Lichtenstein či Basquiat. Ale také zpěvačka a herečka Liza Minnelli, jejíž polaroidový portrét přenesený sítotiskem na plátno je součástí série Ladies and Gentlemen. A právě toto dílo z roku 1975 nabídne Portu Gallery k prvnímu listopadovému úpisu, ve čtvrtek 3. 11.

Liza Minnelli Andy Warhol

Následně Warhol pracoval s Polaroidem SX-70, legendárním fotoaparátem, který se možná proslavil právě díky Warholovi a jeho snímkům – a který je mezi nadšenci do klasické fotografie velmi populární dodnes.

Warhol se s Polaroidem sžil natolik, až se stal jedním z hlavních zástupců Polaroid Artist Support Programu, kdy firma vybrané autory zásobovala technikou a filmy zdarma, aby na oplátku získala některé z jejich polaroidových snímků do své obří sbírky. Tu mimochodem pro firmu Polaroid spravoval český fotograf Jan Hnízdo.

S Polaroidem však pracovali i další Warholovi umělečtí vrstevníci, jejichž práce dnes řadíme mezi pop-art, jako třeba Keith Haring, ale také slavní fotografové jako Robert Mapplethorpe, Helmut Newton nebo třeba Ansel Adams. Andy Warhol je však s touto fotografickou technikou spojován nejvíce, a to i přesto, že mu často Polaroidy sloužily především jako nástroj pro další tvorbu. Na základě polaroidových snímků posléze vytvářel obrovské printy, které „tisknul” ve velkých sériích – čímž do jisté míry reagoval na médium Polaroidu, protože polaroidová fotografie byla už v té době chápána jako jedinečný, nekopírovatelný objekt.

Jak Warhol, tak i jeho souputník Roy Lichtenstein, jež je neméně významnou postavou pop-artu, právě za pomoci podobných printů vytvořili dnes již legendární díla, která změnila pohled na umění a jeho propojení se světem showbyznysu i byznysu.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,3 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

šťastná holka

Lze za peníze koupit štěstí?

„Všechno, co se dá spravit penězi, je laciné,“ zní jeden z nesmrtelných citátů slavného německého spisovatele. Erich Maria

inflation economy

Jak se vypořádat s inflací?

Inflace v posledních několika měsících vzrostla, v červenci dokonce dosáhla jedné z nejvyšších úrovní za uplynulých deset let.