Search
Close this search box.

Fintech review – Auto za bitcoin a drony od Samsungu

Přinášíme vám deset nejdůležitějších zpráv a událostí ze světa Fintech a ekonomiky tohoto týdne.

  1. Skandálům navzdory. Robinhood chystá první dokumenty ke vstupu na burzu (Forbes.cz). Investiční platforma Robinhood byla v centru aféry Gamestop, když během lednového zběsilého růstu některých titulů bránila svým uživatelům v nákupu volatilních akcií. Navzdory spekulacím o možném odložení se teď zdá, že společnost neohroženě pokračuje v cestě na burzu.
  2. Elektromobily Tesla už lze v USA koupit za bitcoiny, uvedl Musk (ČeskéNoviny.cz). Podle Muska nebude automobilka utržené bitcoiny směňovat za fiat měnu. Šéf Tesly říká, že držení běžných měn je hloupé. Přijímání plateb v bitcoinu v současnosti zvažují i další velké firmy.
  3. Spořitelna definitivně končí s aplikací Poketka (Peníze.cz). Provoz aplikace bude ukončen 17. dubna. Poketka nabízela klientům Spořky slevy a cashback, tuto funkci přebírá George, stejně jako možnost vygenerovat si jednorázovou virtuální kartu pro platbu na internetu.
  4. Prodejní kanály se přesouvají na internet, my také, říká generální ředitel Expobank CZ Lubomír Lízal (E15.cz). Expobank se zaměřuje hlavně na firemní klientelu, v blízké budoucnosti však chce přinést inovativní služby v retailu, konkrétně ve formě plně digitálních spotřebitelských úvěrů. Další detaily a plány banky popisuje Lubomír Lízal v rozhovoru.
  5. Bankovní identitu spustila i Komerční banka, službu už poskytuje celkem pět bank (Lupa.cz). Komerčku ještě stihly předběhnout dvě banky, záhy po spuštění bankovní identity Air Bank a Monety však i ona na druhý pokus službu zpřístupnila. K použití bankovní identity stačí mít zřízené internetové bankovnictví MojeBanka a mít aktivní ověřování totožnosti, například KB Klíč.
  6. Češi jsou ve využívání internetového bankovnictví sedmí v EU (Měšec.cz). Podle Českého statistického úřadu používají internetové bankovnictví dvě třetiny dospělých Čechů. Kromě toho, že jsme na sedmé příčce v EU, je podíl výrazně vyšší než u našich sousedů.
  7. Samsung začal v Irsku nabízet donášky dronem. Nový telefon doletí za pár minut (Živě.cz). Irská pobočka Samsungu bude ve spolupráci se startupem Manna doručovat své produkty během několika minut. Služba se zatím testuje ve městě Oranmore, Manna přitom není žádný zelenáč – spolupracuje například s řetězcem Tesco.
  8. Nestlé chce bránit šíření koronaviru bezdotykovými kávovary. Přenos nákazy dotykem je ale jen okrajový (Euro.cz). Bezkontaktní kávovary Nespresso půjdou ovládat z telefonu, což má zlepšit hygienické podmínky například v kancelářích. Nestlé spustí prodej na ruském a čínském trhu, potom i v dalších zemích. Konkrétně proti šíření koronaviru ale bezkontaktní kávovar moc nepomůže – nemoc se totiž šíří hlavně vzduchem.
  9. Česká spořitelna investuje do elektronických podpisů. České Signi podpoří desítkami milionů korun (CzechCrunch.cz). Investice podpoří Signi v dalším rozvoji a zároveň Spořce umožní implementovat řešení do vlastních procesů. Službu, která v Česku začínala jako iSmlouva a po expanzi do zahraničí zvolila název Signi, využívá k elektronickým podpisům například Rohlík.cz či DoDo.
  10. Coinbase míří na burzu: Co by investoři o velkém kryptojméně měli vědět (InvestičníWeb.cz). Společnost Coinbase míří na akciový trh a investoři z toho šílí. Co ale vlastně Coinbase je – burza, broker, nebo snad banka nové éry? A jaká rizika mohou být spojena s investicí do jejích akcií?

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 5,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

facebook

Rekordní propad akcií Facebooku

Facebook, jedna z nejnavštěvovanějších a nejpopulárnějších stránek na světě, si prošel dalším krizovým obdobím. Po