V současnosti existuje na kapitálovém trhu více než 1000 globálních akcií, ze kterých plyne dividendový výnos ve výši, která přesahuje průměrný výnos globálních dluhopisů. Vznikají tak otázky: jaká je role dluhopisů v portfoliích a nebude v budoucnu lepší využít mix dividendových a růstových akcií místo mixu akcií a dluhopisů? Na problematiku poukazuje nedávná analýza investiční banky Bank of America.
Mezi investory a investičními poradci dosud platilo nepsané pravidlo, že neutrálně rizikově balancované investiční portfolio má být z 60 procent složeno z akciových instrumentů a zbytek mají tvořit dluhopisy nebo dluhová aktiva. Jde o mix poskytující dostatečnou výnosnost a zároveň přijatelné riziko díky negativní korelaci akciové a dluhopisové složky.
V analytické zprávě „Konec 60/40 portfolia“, kterou publikovalo oddělení cenných papírů Bank of America, prohlašují ïnvestiční stratégové Derek Harris a Jared Woodard, že je nyní řada důvodů k přehodnocení role dluhopisů ve vašem portfoliu a k přerozdělení složení portfolia tak, aby se podíl akcií navýšil.
„Vztah mezi třídami aktiv se změnil natolik, že mnozí investoři v současnosti nenakupují akcie kvůli budoucímu, ale současnému příjmu,“ napsali Harris a Woodard. Tedy, nakupují akcie kvůli pravidelným dividendám (vyšším než nesou kupony dluhopisů), spíše než kvůli jejich potenciálnímu kapitálovému zhodnocení.
Po dluhopisech byla přitom dosud docela vysoká poptávka, někdy se dokonce mluví o bublině na dluhopisech. Celosvětový příliv 339 miliard USD do dluhopisových fondů v roce 2019 a odliv 208 miliard USD z globálních akciových fondů to podtrhují. Právě tyto toky zapříčinily pokles výnosu dluhopisů (čím vyšší poptávka po dluhopisech, tím nižší jejich výnos), díky kterému v současnosti existuje 1100 globálních akcií, jejichž dividendy převyšují úroky z globálních státních dluhopisů.
Se zpomalováním celosvětového ekonomického růstu a zvyšováním populace v zemích s rozvinutou tržní ekonomikou vzrůstala popularita tradičně bezpečnějších aktiv, mezi která patří dluhopisy. „Bublina“ na dluhopisech podle analýzy Bank of America představuje pro investory se složením portfolia 60/40 riziko.
„Výzvou pro dnešní investory je přizpůsobit se situaci, kdy výhody plynoucí z držení dluhopisů oslabují. Dluhopisové trhy jsou často přehlcené poptávkou aktivních investorů, což je dělá náchylné k výkyvům ceny: opadne-li poptávka a investoři začnou dluhopisy prodávat, dluhopisy ztratí svou dobrou diverzifikační schopnost,“ uvádí autoři studie.
„Základním předpokladem pro každé 60/40 portfolio je, že dluhopisy jsou pojistkou proti velké kolísavostí trhů a akcie zase zajištěním proti inflaci; jejich výnosy tedy jsou negativně korelované,“ dodali Woodard s Harrisem. „Tato premisa ale platila pouze v posledních dvaceti letech, zatímco v průběhu posledních 65 let byla povětšinou mylná. Velkým rizikem je, že by se negativní korelace obou tříd aktiv mohla převrátit v pozitivní.“
Větší volatilita na dluhopisovém trhu vede ke zhoršení výnosů především vládních dluhopisů USA. Jejich rizikově-vážené výnosy byly v posledních třech letech nižší než u jakýchkoliv jiných aktiv nebo komodit. I přesto si dluhopisy drží oblibu investorů, kteří tak podstupují výrazně větší riziko pro získání stejného výnosu, jako dříve.
„Přetlak na dluhopisových trzích znamená, že pokud aktivní investoři znovu rebalancují svá portfolia na originální váhy anebo se změní makrovýhled, může dojít výrazně vyšším výkyvů v cenách dluhopisů, než na jaké jsme byli zvyklí,“ uvedli Harris a Woodard.
Autoři radí investorům, aby namísto spoléhání na vládní dluhopisy USA zvýšili expozici portfolia vůči akciím. Zaměřit by se měli zejména na akcie s vysokými dividendovými výnosy v odvětvích s podprůměrnou výkonností, a to včetně finančních, průmyslových i materiálových, které je možné nakoupit za nižší cenu.
„Budoucnost ideální alokace aktiv může vypadat radikálně odlišně od nedávné minulosti a právě teď je čas začít plánovat, co přijde po konci 60/40.“
——————–
Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?
– Článek není investičním doporučením
– Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
– Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
– Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
– Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás dostupné tematické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.