Bližší seznámení s indexem pražské burzy – PX

index px

Index PX je nejdůležitějším ukazatelem vývoje na pražské burze. Je nástupcem již zaniklého indexu PX-D, který sledoval vývoj kurzu akcií u podniků ze systému SPAD, a indexu PX-50, který sledoval ceny akcií 50 nejobchodovanějších titulů a od kterého přebral své historické hodnoty.

Kromě indexu PX, kterému se budeme věnovat v tomto článku, můžeme na pražské burze narazit na 2 další indexy. Je jím index PX-TR, který do své hodnoty na rozdíl od hlavního indexu zohledňuje dividendové výnosy a index PX-GLOB, který zahrnuje všechny akcie obchodované na pražské burze.

Graf 1: Vývoj indexu pražské burzy PX mezi lety 1994-2018 (data)

Vývoj indexu PX

Historie

Vzhledem k historii indexu sahající až do roku 1994 můžeme u indexu pozorovat, jak se vyvíjel v období kolem let 2000 a 2008, které byly pro většinu trhů dobou hlubokého poklesu. Při porovnání s americkým indexem S&P 500 a evropským indexem EURO STOXX 50, kterým jsme se v našem seriálu již věnovali, můžeme pozorovat poněkud odlišný trend. Odlišnost můžeme vidět především v období před krizí, která se odehrála mezi lety 2000 a 2002. Na rozdíl od evropských a amerických trhů se pražské burze vyhnul raketový nárůst v letech 1996-2000. Jedním z důvodů může být fakt, že tento nárůst je spojován s růstem internetových firem, které se vyskytovaly spíše na rozvinutých trzích než na rozvíjejícím se trhu, jakým byla Česká republika.

Druhá krize, kterou spojujeme s obdobím několika let po začátku v roce 2007, se však projevila v plné síle a propad byl srovnatelný, či dokonce větší než na zahraničních trzích. Podobný je i pokrizový vývoj, který s lehkými odlišnostmi kopíruje vývoj indexu EURO STOXX 50 a který v porovnání s americkým trhem dosahuje pozvolnějšího růstu.

Graf 2: Porovnání vývoje indexů S&P 500, EURO STOXX 50 a PX (data + data + data)

Porovnání vývoje indexů S&P 500, EURO STOXX 50 a PX

Složení indexu PX

Index PX se aktuálně skládá z 13 nejobchodovanějších firem na pražské burze. Jejich zastoupení v indexu je vypočítáváno na základě tržní kapitalizace (podrobnější popis výpočtu naleznete na oficiálních stránkách). Výpočet je tak podobný jako u indexu S&P 500 či EURO STOXX 50. I zde nalezneme společnosti, jejichž váha v indexu je několikanásobně vyšší než váha jiných společností. Téměř dvě třetiny váhy indexu tak zastupují 3 z těchto 13 společností. Seznam všech společností a jejich váhu v indexu ke 22.01.2018 můžete vidět v tabulce níže.

Tabulka 1: Seznam firem v indexu PX (data, aktuální k 22.01.2018)

Firma Obor Váha
Erste Group Bank Bankovnictví 20,59%
ČEZ Energetika 19,80%
Komerční banka Bankovnictví 19,42%
Moneta Money Bank Bankovnictví 9,98%
VIG Pojištění 9,16%
O2 Czech Republic Telekomunikace 5,71%
Unipetrol Ropa a zemní plyn 4,52%
Stock Spirits Alkoholické nápoje 3,59%
Philip Morris ČR Tabák 3,20%
CETV Televizní vysílání 2,32%
Fortuna Sázková kancelář 0,92%
Pegas Nonwovens Textil 0,47%
Kofola ČeskoSlovensko Nealkoholické nápoje 0,31%

Index PX v kostce

Pražský index je nejspolehlivějším ukazatelem vývoje na pražské burze. Jeho součástí jsou aktuálně akcie 13 nejobchodovanějších firem. Především v posledních letech je vývoj indexu PX v mnoha ohledech podobný vývoji evropského indexu Euro Stoxx 50.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 6,6 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Rozumíte riziku?

Rozumíte riziku?

Přestože neexistuje obecně uznávaná definice slova riziko, dal by se tento výraz definovat jako pravděpodobnost, že se stane

Co uděláte, když proděláte?

Co uděláte, když proděláte?

V životě je málo jistot, o financích to platí dvojnásob. Každý, kdo se rozhodne investovat, musí počítat s