Search
Close this search box.

Bližší seznámení s indexem pražské burzy – PX

index px

Index PX je nejdůležitějším ukazatelem vývoje na pražské burze. Je nástupcem již zaniklého indexu PX-D, který sledoval vývoj kurzu akcií u podniků ze systému SPAD, a indexu PX-50, který sledoval ceny akcií 50 nejobchodovanějších titulů a od kterého přebral své historické hodnoty.

Kromě indexu PX, kterému se budeme věnovat v tomto článku, můžeme na pražské burze narazit na 2 další indexy. Je jím index PX-TR, který do své hodnoty na rozdíl od hlavního indexu zohledňuje dividendové výnosy a index PX-GLOB, který zahrnuje všechny akcie obchodované na pražské burze.

Graf 1: Vývoj indexu pražské burzy PX mezi lety 1994-2018 (data)

Vývoj indexu PX

Historie

Vzhledem k historii indexu sahající až do roku 1994 můžeme u indexu pozorovat, jak se vyvíjel v období kolem let 2000 a 2008, které byly pro většinu trhů dobou hlubokého poklesu. Při porovnání s americkým indexem S&P 500 a evropským indexem EURO STOXX 50, kterým jsme se v našem seriálu již věnovali, můžeme pozorovat poněkud odlišný trend. Odlišnost můžeme vidět především v období před krizí, která se odehrála mezi lety 2000 a 2002. Na rozdíl od evropských a amerických trhů se pražské burze vyhnul raketový nárůst v letech 1996-2000. Jedním z důvodů může být fakt, že tento nárůst je spojován s růstem internetových firem, které se vyskytovaly spíše na rozvinutých trzích než na rozvíjejícím se trhu, jakým byla Česká republika.

Druhá krize, kterou spojujeme s obdobím několika let po začátku v roce 2007, se však projevila v plné síle a propad byl srovnatelný, či dokonce větší než na zahraničních trzích. Podobný je i pokrizový vývoj, který s lehkými odlišnostmi kopíruje vývoj indexu EURO STOXX 50 a který v porovnání s americkým trhem dosahuje pozvolnějšího růstu.

Graf 2: Porovnání vývoje indexů S&P 500, EURO STOXX 50 a PX (data + data + data)

Porovnání vývoje indexů S&P 500, EURO STOXX 50 a PX

Složení indexu PX

Index PX se aktuálně skládá z 13 nejobchodovanějších firem na pražské burze. Jejich zastoupení v indexu je vypočítáváno na základě tržní kapitalizace (podrobnější popis výpočtu naleznete na oficiálních stránkách). Výpočet je tak podobný jako u indexu S&P 500 či EURO STOXX 50. I zde nalezneme společnosti, jejichž váha v indexu je několikanásobně vyšší než váha jiných společností. Téměř dvě třetiny váhy indexu tak zastupují 3 z těchto 13 společností. Seznam všech společností a jejich váhu v indexu ke 22.01.2018 můžete vidět v tabulce níže.

Tabulka 1: Seznam firem v indexu PX (data, aktuální k 22.01.2018)

Firma Obor Váha
Erste Group Bank Bankovnictví 20,59%
ČEZ Energetika 19,80%
Komerční banka Bankovnictví 19,42%
Moneta Money Bank Bankovnictví 9,98%
VIG Pojištění 9,16%
O2 Czech Republic Telekomunikace 5,71%
Unipetrol Ropa a zemní plyn 4,52%
Stock Spirits Alkoholické nápoje 3,59%
Philip Morris ČR Tabák 3,20%
CETV Televizní vysílání 2,32%
Fortuna Sázková kancelář 0,92%
Pegas Nonwovens Textil 0,47%
Kofola ČeskoSlovensko Nealkoholické nápoje 0,31%

Index PX v kostce

Pražský index je nejspolehlivějším ukazatelem vývoje na pražské burze. Jeho součástí jsou aktuálně akcie 13 nejobchodovanějších firem. Především v posledních letech je vývoj indexu PX v mnoha ohledech podobný vývoji evropského indexu Euro Stoxx 50.

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 5,25 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Top 3 podle Martina Stuchlíka

Spolu se spuštěním možnosti investovat do individuálně složených strategií Portu připravilo investiční sérii rozhovorů „Top 3 podle…“, ve

Aktivní vs. Pasivní investování

Aktivní vs. Pasivní správa portfolia

Investoři používají dvě hlavní a naprosto odlišné investiční strategie jak vygenerovat zisk: aktivní správu portfolia a pasivní správu

peníze

Co s penězi navíc?

Čas od času se vám na účtu objeví neobvyklý příjem. Vrácení záloh, třináctá výplata nebo jiné prémie od