Search
Close this search box.

Buďte pánem svých peněz a času

Jak jsme se již v minulosti mohli přesvědčit, peníze, stejně jako oheň, jsou dobrým sluhou, ale zlým pánem.

“Money is a terrible master but an excellent servant.” ~P.T. Barnum

Hodnota času se mění

Mít peníze je věc jedna, avšak umět je spravovat a nenechat si problémy s nimi spojenými lámat hlavu či komplikovat život je věc druhá. Ve světě dominovaném penězi je opravdu těžké uvědomit si hodnotu peněz, času a jejich vzájemné korelace. Mladý člověk s málo zkušenostmi velmi výjimečně najde dobře ohodnocenou práci, a tudíž je jeho čas méně hodnotný nežli čas člověka zkušenějšího. V mládí je proto vhodné věnovat svůj čas převážně takzvanému lidskému kapitálu, což jsou lidské vlastnosti, které rozvíjejí schopnost získávat hmotný a finanční kapitál – konkrétně například vzdělání, pracovní zkušenosti a osobní motivace. Každý úspěšný člověk dosáhl vrcholu jinou kombinací těchto vlastností, nedá se tedy říct, že by třeba vysokoškolské vzdělání bylo podmínkou úspěchu. Každopádně je investice času do lidského kapitálu nedílnou součástí cesty k finanční nezávislosti. I ve chvíli, kdy člověk finanční nezávislosti dosáhne a jeho poměr peněz vůči investovanému času narůstá, je důležité myslet na to, kam by měly ony volné finance směřovat, protože nejhorší variantou je nechat peníze ležet ladem. Hodnota vašeho času pak při vhodně zvolených investicích může růst nezávisle na tom, co zrovna děláte.

Sledujte svoje peníze

Dalším způsobem, jak získat více času (a tím i peněz), je takzvaná „frugality“, což je chytrá správa financí a rozumná spořivost. Pokud člověk ví, kam jeho peníze plynou, je mnohem jednodušší vyškrtnout a omezit zbytečné výdaje, což mu pomůže ušetřit pracně vydělané peníze, do kterých investoval čas, čímž ušetří čas samotný. Touto ideologií se řídí mnoho lidí, a mezi nejznámější patří Mr. Money Mustache (MMM), který na svém blogu píše o finanční nezávislosti a možnosti odejít do důchodu o mnoho let dopředu skrze postupnou eliminaci malých, zbytečných výdajů. Jedním z důvodů, proč se to MMM povedlo, je fakt, že pravidelně od počátku své kariéry chytře investoval velkou část svých příjmů do nepřeberného množství aktiv. U nás v Portu nemusíte mít znalosti jako výše zmíněný blogger Peter Jonathan Adeney, a investovat můžete již od 1 000 Kč. Díky investici do Portu se pak každým dnem budete moci přiblížit svému cíli, a tedy finanční nezávislosti.

Závěrem je však vhodné dodat, že i přesto, že se stále ženeme za vyšším příjmem a penězi, je potřeba si uvědomit, že ne všechno lze koupit za peníze a zatímco peněz můžeme mít stále více, času máme nejvíc právě teď.

“You can get more money, but you cannot get more time.” ~Jim Rohn

“My favorite things in life don’t cost any money.” ~Steve Jobs

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 5,25 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

eSport a gamming

Strategie: eSports a gaming

Málokterý sektor budí tolik vášní jako ten herní. Oblast donedávna vnímaná jako okrajová zábava puberťáků se během několika

holka s nákupem

Trpělivost přináší peníze

Lidská mysl je příliš složitá a rozmanitá na to, aby se dala popsat (byť sebesložitějším) ekonomickým modelem. Ačkoliv