Search
Close this search box.

Čas je v investování mocnější, než si možná myslíte

Investování není raketová věda. Zhodnocovat peníze na finančních trzích může prakticky kdokoli. Je ale potřeba vědět, jak na to. Tady je jedno zdánlivě nedůležité ponaučení, které má ale ve skutečnosti cenu zlata.

Začněme jednou otázkou

Který z následujících dvou investorů vydělá více, pokud budou na trhu oba dosahovat stejných výnosů? Ten, který bude ročně investovat 25 000 korun po dobu 40 let, nebo ten, který bude po dobu 20 let investovat 100 000 korun ročně?

Na první pohled by odpověď měla být jasná. Přece ten, který investuje více. Opak je pravdou. Roli totiž nehraje jen objem investovaných prostředků, ale i čas.

Pokud bychom počítali s 6% průměrným ročním zhodnocením, portfolio prvního investora by mělo po 40 letech hodnotu kolem 3,9 milionu korun, zatímco portfolio druhého investora po 20 letech jen přibližně 3,7 milionu korun. První investor by přitom na trh poslal celkem jen milion korun, zatímco druhý miliony dva.

Investoři často na trh vstupují s tím, že musí dosahovat vysokých výnosů, aby dosáhli svých finančních cílů. To je jedna možnost. Druhou je začít investovat včas. Vysvětlením je takzvané složené úročení, tedy úročení peněz získaných z dříve dosažených úroků.

Investovat 100 tisíc korun ročně je pro řadu lidí problém. Investovat 25 tisíc korun by ale pro většinu lidí mělo být přijatelné. Denně jde totiž jen o necelých 70 korun. Více zaplatí většina lidí za jednu svačinu a kávu.

Klíčem je plán. Cestou, která na trzích vede k cíli, není identifikování nových googlů, ale disciplína. Ve většině případů investování nižších částek po delší dobu vynáší více, než investování násobně vyšších sum v krátkém časovém horizontu. Začněte tedy dělat ty správné kroky již dnes, abyste z nich mohli v budoucnu těžit.

A kdy se tento přístup projeví nejvíce?

Jaké cíle ve vašem životě vnímáte jako ty s nejdelším horizontem? Jedním z nich určitě budou děti a jejich vstup do dospělosti. Dle našeho průzkumu z loňského roku, 35 % rodičů spoří svým dětem již od jejich narození – snaží se tak využít výhod stavebního spoření a podobných produktů. Ty ovšem nenabízejí takovou možnost zhodnocení jako třeba investice, kde se právě 18 let složeného úročení velmi znatelně projeví. Právě proto je pro tento druh odkládání peněz s dlouhým investičním horizontem vhodný dětský investiční účet.

Nejpodstatnějším cílem a zároveň investicí s nejdelším investičním horizontem by měl být váš důchod. Vytvořit si pohodlnou finanční rezervu, která vám umožní se v důchodu nespoléhat jen na státní příspěvek, ale mít vlastní finanční prostředky. Zde se bavíme o investičním horizontu 20, 30 ale klidně i 40 let. Nejen, že čím delší investiční horizont máte, tím se snižuje riziko ztráty vašich peněz, ale díky složenému úročení a dlouhodobému historickému výnosu trhů snadno zhodnotíte své úspory.

—————————————————————–

Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

– Článek není investičním doporučením
– Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
– Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
– Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
– Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás vhodné například tematické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 5,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme