Search
Close this search box.

Čekáte s investicí, až budou akcie nejníže? Tak to se možná nedočkáte 

investor cekajici na nejlepsi cas pro zacatek investovani

Mnoho lidí vyčkává se svou první investicí na správný okamžik, kdy s investováním konečně začít. V teorii je samozřejmě skvělé nakoupit, když jsou ceny nízko a prodat, když jsou naopak vysoko. V praxi to tak ale většinou úplně nevyjde.  

Jak poznáte ten správný čas, kdy je trh na dně? Jednoduchá odpověď je, že to zkrátka nepoznáte. Někomu to občas může vyjít, ale konzistentně nakupovat nejlevněji a prodávat nejdráž je prakticky nemožné.  

Mnoho profesionálů se o dokonalé načasování trhů pokouší už léta, nikomu se to ale zatím nedaří. 

Je teď ten správný okamžik? 

I když se předpovědi vývoje různých světových ekonomik zhoršují a možná nás čeká nějaká forma recese, je důležité si uvědomit, že hodnota cenných papírů se odvíjí od budoucích předpokládaných příjmů. Často se jedná o toky v horizontu několika desítek let.  

Akcie nejhodnotnějších společností planety – Google, Microsoft a Apple se aktuálně prodávají za 20–30násobky svých ročních zisků. Kdokoliv, kdo v tento okamžik koupí jednu z těchto akcií, sází na budoucnost. Krátkodobá recese nebude mít v dlouhodobém horizontu na hodnotu cenných papírů výrazný vliv. Zisky společností mají navíc dlouhodobě rostoucí trend.  

Kdy zainvestovat?  

Nejlepší přístup je nečekat na propady a investovat průběžně. Známá strategie dollar cost averaging se v průběhu desetiletí prokázala jako možná nejlepší způsob investování. Tato strategie není nic jiného než průměrování ceny, investor posílá stejnou částku na pravidelné bázi – týdenní, měsíční, čtvrtletní nebo jiné.  

Navíc se investor nemusí vůbec stresovat s tržními výkyvy, ani napjatě sledovat zprávy. Stačí mu nastavit si trvalý příkaz a na investici se podívat na konci zvoleného investičního horizontu. Tuto strategii lze ještě vylepšit o navyšování pravidelné částky, když jsou trhy v poklesu.  

Pozor na inflaci 

Vysoká inflace je problémem v celém západním světě, úrokové sazby se sice zvyšují, ale inflaci ani zdaleka nepokryjí. Investování do akciových trhů historicky ročně vynáší mezi 8–⁠10 % p.a. a i když ani tento výnos inflaci nepokryje, může být nejlepším způsobem, jak proti znehodnocování peněz bojovat.  

Pokud si nejste jistí, jak s investováním začít, můžete využít Portfolio na míru. Na základě krátkého dotazníku vám sestavíme portfolio přímo podle vašich představ. Jestli máte v investování větší zkušenosti a chtěli byste si sestavit investice podle sebe, není nic jednoduššího než si z nabídky instrumentů sestavit Vlastní strategii 

No a pokud chcete svou vlastní strategii ještě doplnit o trendy sektor kryptoměn, určitě by vám nemělo uniknout Portu Crypto. 

—————————————————————– 

Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor? 

– Článek není investičním doporučením
– Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
– Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
– Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
– Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás vhodné například tematické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme. 

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

futures kontrakty

Jak fungují futures kontrakty?

S pojmem futures kontrakty se především díky Bitcoinu setkáváme častěji než kdy dříve. Rozhodnutí skupiny

Má smysl rebalancovat?

Při jakkoliv dlouhé investici je nutné mít správně sestavené portfolio tak, aby se riziko a výnos držely na

Na pivu s analytiky Portu

Na pivu s analytiky #3: Březnový přehled

Třetí díl měsíčního souhrnu z investičních parketů, financí a byznysu je tady! Analytický tým investiční platformy Portu ve složení Lukáš Raška, Marek Pokorný a Marek Malina vám budou každý měsíc přinášet shrnutí toho nejdůležitějšího. Kdo se tento měsíc nanominoval do žebříčku babrák měsíce?