CES 2019: TOP technologické novinky z výstavy elektroniky

las vegas CES

Před pár dny proběhl v Las Vegas největší veletrh spotřební a výpočetní elektroniky Consumer Electronics Show 2019. Vzhledem k tomu, že má sektor informačních technologií největší podíl v indexu S&P 500, rozhodně se hodí vědět, jaké produkty výrobci přinášejí na trh. V tomto článku se podíváme na největší hráče, ale i na inovátory z řad menších společností.

Telefony

Na CES se obvykle o telefonech moc nemluví, a tak jsme se ani letos nedočkali žádných výraznějších představení. Samsung však oznámil, že 20. února na vlastní akci uvede telefon Galaxy S10. Návštěvníci dostali možnost vyzkoušet si první ohýbací telefon, který jde přeložit napůl, Royole FlexPai. Telefon má podle ohlasů zásadní nedostatky z hlediska vzhledu i použitelnosti. Mobilní operátoři se snažili propagovat 5G sítě technologickými ukázkami, nedošlo ale k žádnému představení kompatibilních telefonů.

Notebooky

Nejvýraznější novou technologií v noteboocích byla na letošním CES bezpochyby nová řada mobilních grafických karet od firmy Nvidia. Představeny byly notebooky s kartami řady RTX s označením 2060, 2070 a 2080. Některé z těchto karet budou mít přívlastek Max-Q, kterým se označují karty méně výkonné, ale zároveň výrazně kompaktnější.

Nejvýkonnější z těchto karet je RTX 2080, kterou budou vybaveny špičkové notebooky, u kterých v některých případech opravdu nejde použít označení laptop. Například Asus se vydal velice odvážným směrem. Jeho model ROG Mothership nenabízí klasickou otevírací konstrukci, místo toho se výrobce rozhodl vložit veškeré komponenty do vrchní části zařízení, jež je při použití podepřena vestavěným stojánkem. Ta tak připomíná spíše all-in-one počítač než notebook, a to nejen vzhledem, ale i hmotností, která činí téměř pět kilogramů. O laptop se tedy skutečně nejedná, na klín si položíte maximálně oddělitelnou klávesnici, která dokáže s počítačem komunikovat bezdrátově. Na druhou stranu se stále jedná o relativně (a slovo relativně je v tomto případě opravdu klíčové) přenosné zařízení, které se výkonem díky výkonné grafické kartě a přetaktovanému procesoru Intel Core i9-8950HK blíží stolním počítačům. Dá se však očekávat, že cena bude oproti srovnatelně výkonnému stolnímu počítači několikanásobná.

Stravitelnější cestou se vydal Dell s modelem Alienware Area-51m, který také bude možné zakoupit v konfiguraci s RTX 2080, nabídne však i slabší alternativy z řady RTX. Tady už se jedná o normální „laptopovou“ konstrukci, základna s klávesnicí i tak překvapí běžného uživatele svou tloušťkou a obřími dírami pro větrání. Area-51m má umožnit uživateli výměnu procesoru i grafické karty, což je u notebooků nevídaná modularita.

Nejen tyto dva modely nabídnou obrazovku s obnovovací frekvencí 144 Hz, která potěší obzvlášť hráče, pro něž jsou ostatně tyto notebooky primárně určeny. Na CES byly dokonce představeny i displeje s obnovovací frekvencí 240 Hz, což je mezi notebooky novinka. Takový displej najdeme v modelech Alienware m15 od Dellu a Omen 15 od HP. Ty zároveň budou vybaveny kartami RTX Max-Q, jde tedy o notebooky kompaktnější, cílovými zákazníky jsou lidé, kteří rádi hrají hry mimo domov, mobilita pro ně ale stále není prioritou.

Solidní zařízení pro úpravu fotek a videa nabídne HP se svým letošním Spectre x360, údajně prvním notebookem s patnáctipalcovým AMOLED displejem, který nabídne kontrast 100 000:1 a o 33 % větší barevný rozsah než sRGB. Spectre nezklame ani vnitřní výbavou – dostane procesor Intel osmé generace a grafickou kartu Nvidia řady RTX.

Kompaktní notebooky se nové generace grafických karet od Nvidie nedočkaly, nejobvyklejší volbou ze stáje Nvidia tak zůstává téměř dva roky stará MX150. V této kategorii však většina uživatelů nevyžaduje extrémní grafický výkon, a tak mnoho kompaktních zařízení neobsahuje ani tuto kartu a spoléhá na integrovaný grafický čip v procesoru. Ten si zpravidla bez problému poradí s běžnou kancelářskou prací či přehráváním 4K videa. U ultrabooků jsme se tak dočkali hlavně dalšího ztenčování a snižování hmotnosti.

Aktualizace se dočkal populární Dell XPS 13, který v malém těle s hmotností 1,2 kilogramu nabídne třináctipalcový displej s rozlišením až 4K a podporou Dolby Vision, rámečky se podařilo ztenčit na 4 milimetry a výdrž baterie má být údajně až 21 hodin v případě verze s Full HD displejem. Webkamera byla přesunuta na horní rámeček displeje, umožňuje tak konečně lichotivější úhel snímání při videohovorech.

Velice přenosný ultrabook představil Acer. Letošní Swift 7 navazuje na svého předchůdce velice důstojně. S tloušťkou 9,95 milimetrů sice oproti předchůdci téměř milimetr přibral, i tak se ale řadí mezi nejvíce mobilní notebooky vůbec, což potvrzuje hmotností 890 gramů, která je nižší než u modelu z minulého roku. V reakci na kritiku minulého modelu byl vylepšen touchpad a nově je tenký rámeček kolem celého displeje, takže počítač budí pocit, že každého milimetru místa bylo plně využito. Procesor od Intelu byl aktualizován na osmou generaci, zůstává sice u nižšího výkonu s pasivním chlazením, to je ale u takto kompaktního notebooku zcela pochopitelné.

Zajímavé funkce nabídne Yoga S940 od Lenova. Tento ultrabook slibuje využití webkamery ke sledování zornic uživatele, umožňuje tak například přesouvat obsah na externí monitor pohledem či automatické vypnutí obrazovky při odvrácení pohledu. Zbylá výbava splňuje očekávání od prémiového ultrabooku. Intel osmé generace, Thunderbolt porty či displej s podporou HDR jsou mezi ultrabooky za tuto cenu standardem.

V kategorii budgetových notebooků se objevil Notebook Flash od Samsungu, který nenabízí revoluční výkon ani tenké rámečky, za 350 dolarů toho přesto zvládá hodně. Najdete na něm například dva USB-C 3.1 porty, čtečku paměťových karet či v této cenové kategorii nevídanou čtečku otisků prstů. Fakt, že počítač za tak nízkou cenu nemůže vypadat prémiově, kompenzuje Flash originálním designem.

Televize

Letos byly poprvé ve velkém uvedeny televize s 8K rozlišením. Zatím sice jen za prémiové ceny, i tak už ale má zájemce o 8K televizi z čeho vybírat. Samsung a Sony nabídnou v tomto rozlišení televizi s úhlopříčkou 98 palců, LG nabídne 8K OLED obrazovku s úhlopříčkou 88 palců. Nejlevnější 8K televizi je možné pořídit od Samsungu za 5 000 dolarů, ta má úhlopříčku 65 palců. Zatím však nemá 8K téměř žádné využití, většina obsahu je dostupná maximálně ve 4K.

LG představilo svou Signature Series OLED TV R, která přes honosně znějící název nabídne „jen“ 4K rozlišení a 65″ úhlopříčku. Co je na ní tedy tak zajímavé? Dokud televizi nezapnete, není vidět. Až po zapnutí se televize vyroluje ze základny, v níž je zabudovaný 100W reproduktor. A při vypnutí se zase hezky schová. Cenu LG neoznámilo, pravděpodobně bude absurdně vysoká nejen pro průměrné, ale i pro většinu nadprůměrných smrtelníků.

Rolovací televize OLED TV R od LG

Samsung ukázal 4K televizi s úhlopříčkou 75 palců, jež používá technologii micro LED. Ta slibuje kombinaci výhod OLED a LED televizí, a to jak z hlediska kvality zobrazení, tak z hlediska životnosti. Kromě této televize Samsung demonstroval možnosti modulárních micro LED panelů na „The Wall“ – zdi o úhlopříčce 219 palců. Z těchto panelů se skládá i zmíněná menší obrazovka a podle Samsungu z nich je možné sestavit obrazovky o různých poměrech stran pro různá využití. Výhodou je fixní hustota pixelů, kdy se s počtem použitých panelů automaticky mění rozlišení celé soustavy.

Novinky nebyly uvedeny jen v oblasti hardwaru, příjemně překvapila firma Apple, která oficiálně na CES nevystupuje. Nově budou televize vybraných výrobců (LG, Samsung, Sony, Vizio) kompatibilní se službami iTunes, AirPlay 2 a HomeKit. Tyto televize usnadní život fanouškům Applu tím, že zastoupí část funkcí Apple TV. A Apple skrze televize dostane své služby do více domácností, což se bude hodit, až spustí vlastní službu na streamování videa.

Zajímavosti

Společnost Ossia představila pokročilou verzi své bezdrátové nabíjecí technologie Cota, kterou chce do roku 2020 uvést do provozu. Tato technologie umožňuje bezdrátové nabíjení mobilních zařízení na dálku, teoreticky by tedy mohla umožnit nabíjení telefonu, který leží majiteli v kapse. Kompatibilitu s telefony, které touto technologií nebudou vybaveny, má zajistit pouzdro od výrobce Spigen.

Firma Royole nabídne v druhém čtvrtletí tohoto roku ohebnou klávesnici, která se stiskem tlačítka svine do pouzdra. Pokud bude samotné psaní na ní aspoň trochu pohodlné, bude to skvělý doplněk pro ty, kteří často píšou a ne vždy u sebe mají notebook.

Harley-Davidson zahájil předobjednávky své první elektrické motorky. Na konceptu LiveWire pracuje společnost již několik let, nyní si však motocykl se zrychlením z nuly na sto kolem 3,5 vteřiny a dojezdem téměř 180 kilometrů můžete předobjednat za lidových 30 000 dolarů.

Nejvíc ze všech zajímavostí, možná dokonce víc než o některých mobilech, televizích či noteboocích, se v souvislosti s CES mluví o něčem, co s elektronikou zdánlivě nesouvisí, určitě se ale jedná o technologickou inovaci. Společnost Impossible Foods totiž na CES představila produkt s názvem Impossible Burger 2.0. A podle ohlasů je tento burger opravdu dobrý. Tak dobrý, že chutná skoro stejně jako hovězí. To by normálně pro jídlo, jehož hlavní ingrediencí je hovězí maso, byla spíš urážka. Impossible Burger je však veganský. Výrobce tvrdí, že přišel na to, jak okopírovat chuť masa, a lidé mu dávají za pravdu. A nejde jen o chuť – „maso“ od Impossible Foods prý obsahuje stejné množství bílkovin jako opravdové hovězí. Jejich „maso“ bude během roku distribuováno do obchodů a restaurací v celých Spojených státech, například do populárního fastfoodového řetězce White Castle. Výrobce zatím neoznámil, kdy se Impossible Burger dostane do Evropy.

Impossible Burger 2.0. a jeho tvůrci

A to je teprve leden. Informační technologie před sebou mají zajímavý rok, nejméně jsme se na CES dozvěděli o mobilních telefonech. Během příštích měsíců nás čeká odhalení nových vlajkových lodí jednotlivých výrobců, z kosmetických změn je nejvíce očekávané nahrazení výřezu ve vrchní části displeje kruhovým výřezem na přední fotoaparát, nejočekávanější vnitřní změna je pak možná o kousek zásadnější – podpora 5G sítí. Těžko odhadnout, za jak dlouho bude možné 5G sítě spolehlivě používat na většině území České republiky, čím dřív je však začnou mobilní telefony podporovat, tím větší bude pravděpodobnost, že až podpora 5G v Česku přijde, budete mít takový telefon v ruce.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 6,6 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Žena si zakládá Portu Crypto

Jak si založit Portu Crypto?

Pro investory, kteří chtějí rozšířit své investiční portfolio o kryptoměny, jsme nově spustili Portu Crypto. V tomto článku

Investujte do tematických srategií

Představujeme tematické investování

Portu v rámci nově spuštěné služby představilo nabídku tematických strategií. Stalo se tak první plně automatizovanou investiční službou umožňující