Česká ekonomika ve druhém čtvrtletí meziročně klesla o 0,4 %

Ekonomika ČR ve druhém kvartálu podle zpřesněných odhadů meziročně klesla o 0,4 %. ČSÚ však čekal pokles o 0,6 %, a výsledek je tak lepší než se čekalo. O 0,4 % klesla ekonomika ČR i v prvním čtvrtletí a jedná se tak o druhý kvartál za sebou, kdy HDP klesl.

V mezičtvrtletním srovnání naopak HDP vzrostl, a to o 0,1 % přesně podle odhadů. Mírnému růstu pomohla zejména zahraniční poptávka.

Podle ČSÚ byl meziroční pokles ekonomiky ovlivněn nižšími výdaji na konečnou spotřebu domácností a úbytkem zásob. Naopak pozitivně působily výdaje na spotřebu vládních institucí, tvorba hrubého fixního kapitálu a zahraniční poptávka.

„Pozitivně přispěly také vyšší výdaje na konečnou spotřebu domácností, které vzrostly poprvé po šesti čtvrtletích. Naopak významně negativní vliv na mezičtvrtletní srovnání měla změna stavu zásob,“ uvedl ředitel odboru národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 6,6 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Proč investoři více riskují?

Investování je v podstatě jednoduché. Je potřeba držet nízké náklady, diverzifikovat, mít dlouhodobý investiční horizont