Search
Close this search box.

Česko má druhé nejméně dostupné bydlení v Evropě

bydleni

Česká republika je v Evropě druhou nejméně dostupnou zemí pro koupi vlastního bydlení. Na pořízení bytu o 70 metrech čtverečních je třeba průměrně 13,33 hrubých ročních platů. Česko, která se loni v dostupnosti umístilo na nejhorším místě, se nyní posunulo na předposlední příčku. Nejméně dostupné je vlastní bydlení na Slovensku, tam musí kupující na nemovitost dát v průměru 14,12 platů. Nejlépe je na tom na druhou stranu Belgie a Norsko, kde stačí pouze 4,32 respektive 4,66 platů.

Praha je pro pořízení bydlení třetí nejdražší metropolí po Amsterdamu a Bratislavě. Pokud někdo pracuje a zároveň si chce pořídit bydlení v Praze, bude ho to stát poměrově ještě více než v celé zemi jako celku. V Praze totiž potřebují kupující v průměru 14,23 ročních hrubých platů.

Vlastní bydlení jako investice jsou tak pro běžné Čechy méně dostupné než v jiných evropských zemích. Země také zaznamenala rychlý pokles prodejů bytů. Důvodem je zejména zpřísnění měnové politiky České národní banky. Vyšší úrokové sazby totiž zdražují hypoteční úvěry. Pokud by někdo chtěl investovat prostřednictvím nemovitostí, ale nemůže si v současné situaci pořídit vlastní nemovitost, může využít třeba podílových fondů investujících do komerčních realit. Například do realitního fondu od WOOD & Co lze investovat už od 100 kč.


Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

  • Článek není investičním doporučením
  • Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
  • Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
  • Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
  • Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás vhodné například tematické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Whiskey with ice in glasses

Whisky Hanyu: Příběh triumfu v srdci Japonska

Příběh palírny Hanyu se transformoval několik století, až se dostal k výrobě prestižní whisky. Po nuceném prodeji a zrušení palírny se podařilo vnukovi zakladatele znovu oživit odkaz své rodiny a představit whisky Hanyu světu jako vysoce ceněný a sběratelský artikl.

Jakou cenu pro vás má Facebook?

Díky masovému rozšíření internetu máme k dispozici nepřeberné množství služeb, které si za zefektivnění či zpříjemnění našeho každodenního