Chytré domácnosti jako investiční příležitost

Podle expertů se objevuje obrovská investiční příležitost v chytrém bydlení, píše server cnbc.com. Manav Patnaik, analytik britské finanční společnosti Barclays, tvrdí, že chytré domácnosti můžou být jednou z nejvýznamnějších investičních příležitostí následujících let.

Boom chytrých domácností

Patnaik ve své zprávě investorům zmiňuje společnosti Google, Amazon, Apple a Microsoft jako zásadní firmy v oboru. Předpokládá, že do roku 2020 by hodnota tohoto odvětví mohla přesáhnout 300 miliard dolarů. Hlavní příčinou rozmachu chytrých domácností je jejich zvyšující se dostupnost. Zatímco v minulosti si toto řešení mohli dovolit jen movitější klienti, dnes firmy nabízejí výrazně levnější řešení, například Apple HomeKit, které umožňuje propojit domácí spotřebiče od žárovek až po vysavače. Dalším důvodem zvýšené popularity chytrého bydlení je rozšíření hlasového ovládání. Barclays dále zmiňuje, že předpokládá rozšíření chytrých domácností z důvodu úspory energie. Odhadují, že zavedení chytré domácnosti a nahrazení běžného vozidla elektromobilem ušetří až 46,6 % roční spotřeby energie.

O co se jedná?

Chytrá, či inteligentní domácnost je pojmenování pro takové bydlení, které je možné ovládat pomocí moderních technologií. Centrem takové domácnosti je buď samotný chytrý telefon, nebo v domácnosti umístěný hub, který dokáže přijímat příkazy ze smartphonu či přímo na základě rozpoznávání hlasu uživatele. Tyto příkazy potom rozesílá spotřebičům, které tak jdou ovládat i na dálku. Mezi nejpopulárnější „centrální mozky“ se řadí Amazon Echo, ze samotných spotřebičů zmiňme řadu osvětlení Philips Hue, chytrý zámek August či termostat Netatmo. Vlastní řešení nabízí Apple, který umožňuje ovládat kompatibilní zařízení (mezi která se řadí i výše zmíněné spotřebiče) z vlastní aplikace na svých zařízeních, a to i když není uživatel doma, kdy zařízení jako hub využívá Apple TV.

chytrá domácnost
Chytré domácnosti umožňují propojení spotřebičů a domácího zabezpečení s telefonem.

 

Zavedení chytré domácnosti má mnoho výhod. Umožňuje manuální ovládání kompatibilních spotřebičů, díky čemuž můžete pomocí jednoho zařízení přizpůsobit osvětlení, teplotu a další, aniž byste se museli zvednout, ale taky automatizaci, kdy se jako pasivní ochrana před lupiči na několik hodin denně rozsvítí světla, a jako aktivní ochrana bezpečnostní systém sám zavolá policii, když už se do domu někdo pokusí vniknout. Chytré domácnosti navíc dokážou ušetřit velkou část nákladů za elektřinu – a to jak automatizací, tak centrálním ovládáním. Snadno například můžete v telefonu sledovat, jestli se někde v domě nesvítí, a v případě potřeby zhasnout. Automatizace pak pomáhá třeba tím, že každý den sama zhasne v nastavený čas, či zbytečně netopí, když jste v práci.

Představte si pondělní ráno za pět až deset let:
Ráno vstanete, jak procházíte domem z ložnice do kuchyně, rozsvěcí se kolem vás tlumená světla, která se hned za vámi zase zhasínají. Když procházíte obývákem, pustí se televize, kterou hlasovým pokynem přepnete z kreslených pohádek na zprávy. V kuchyni už na vás čeká čerstvá káva, z kuchyňského stolu zvedáte telefon a říkáte svému autu, aby za 15 minut čekalo před vchodem a bylo vyhřáté na 23 stupňů. Ve dveřích se s vámi dům rozloučí, zeptá se, zda má přes den vysát v patře, a aktivuje bezpečnostní systém, protože ví, že vaše rodina je na dovolené. Nasednete do auta, řeknete, ať vám přečte maily a vyrazí do práce. Najednou vám píše dům, že otevřeným oknem v přízemí se dovnitř dostala kočka. Voláte tedy sousedovi, majiteli kočky, aby si ji vyzvednul, a následně posíláte příkaz domu, aby sousedovi odemknul dveře a zavřel okna. Ranní krize zažehnána, zbývá jen přežít zbytek dne v práci.

Do moderních technologií můžete investovat i pomocí Portu. Část portfolií investujeme do SPDR S&P 500 ETF Trust, ETF založeného na indexu, jenž sleduje 500 úspěšných společností na americkém trhu, mezi něž se řadí i největší průkopníci v oblasti chytrých domácností. Více o ETF se dočtete zde.

zdroj: cnbc.com

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 6,6 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Představení strategie: Akciové nebe

Portu nedávno spustilo novou službu – tematické investování. Zatímco při běžném investování na Portu investujete do portfolií složených