Cítíte finanční úzkost? Máme řešení!

Slovo úzkost je v dnešní době skloňované více než kdy dříve. Rok 2020 se zapíše do dějin jako rok ve znamení pandemie koronaviru. Mnoho lidí čelí mnoha nepříjemnostem všeho druhu. Ať už onemocnění samotnému, nebo něčemu, co pandemii doprovází, jako je omezení pracovní doby nebo dokonce úplná ztráta zaměstnání. Nejen že to, co se děje kolem nás, ovlivňuje naši psychiku, ale má to i jistý dopad na naši finanční situaci, která se může výrazně změnit klidně ze dne na den.

Podniknutí kroků k vyřešení vaší finanční situace, včetně prohloubení vašich finančních znalostí, může pomoci zmírnit finanční stres v dobách nejistoty. Finanční stres není pro mnoho lidí nic nového a jak jsme již zmínili, pandemie Koronaviru vyvolala u mnoha lidí úzkost. Tento nárůst úzkosti související s penězi byl konzistentní ve všech věkových skupinách, rasách a pohlavích.

Až 84 % respondentů v září uvedlo, že krize Covid-19 způsobuje stres v jejich osobních financích, uvádí průzkum, který zveřejnil National Endowment for Financial Education. Tento stres se během pandemie zlepšil jen mírně – v dubnovém průzkumu 88 % respondentů uvedlo, že krize způsobila stres v jejich osobních financích. Nárůst obecné úzkosti, kterou (nejen investoři) pociťují při poklesech trhu, může vést k nespavosti, podrážděnosti nebo dokonce poruchám příjmu potravy, jako je anorexie. Souvislost mezi výkyvy trhu a duševními chorobami má mnoho objektivních vědeckých důkazů. Například když trh s akciemi poklesne po dobu pěti po sobě jdoucích dnů, hospitalizace pro duševní choroby se mohou zvýšit o více než 1,5 %.

Rovněž může nastat efekt averze ke ztrátě, protože úzkost, deprese a jiné špatné pocity způsobené finančními ztrátami obvykle převažují nad pozitivními emocemi, které cítíme, když se akciím daří dobře. Stručně řečeno, peníze jsou vždy významným stresorem a vysoká úroveň stresu často souvisí s nárůstem deprese nebo jiných duševních chorob. Kolísání finanční stability může mít krátkodobé i dlouhodobé účinky na duševní zdraví. Abychom mohli bojovat s finančním stresem, odborníci doporučují prohlubovat si finanční znalosti a podnikat malé kroky k sestavení nebo dodržování svého předem vytvořeného finančního plánu. Například ve Velké Británii se 68 % lidí, kteří hovořili s finančním poradcem, cítilo lépe ohledně správy peněz a snížili tak svůj finanční stres, ve srovnání s 53 % lidí, kteří se s nikým neradili. Uvedl průzkum Royal London.

Jak se tedy může průměrný člověk (i bez finančních poradců nebo investic v hodnotě tisíců nebo milionů) postavit proti emocionálně destabilizujícímu chaosu trhu? Jedním ze způsobů, jak tyto negativní účinky snížit, je použití jiné kognitivní „kotvy“ pro vaše vnímání trhu.

Začněte postupnými malými krůčky

Základním stavebním kamenem pro vytvoření finančního plánu by měla být objektivní analýza vlastní finanční situace. Jakmile toto zmapujete, pochopíte, kde můžete již dnes provést malá vylepšení, která budou mít v průběhu času velký dopad. Začít se dá i s malými částkami odkládanými na investiční účet, které ovšem na finančním trhu za pár let mohou vyrůst do příjemné finanční rezervy.

Nebojte se požádat o pomoc

Pokud máte pocit, že svou současnou finanční situaci nezvládnete analyzovat sami, nebojte se požádat o pomoc. Ať už se rozhodnete využít rady fyzického finančního poradce, nebo automatizovaného robo poradce jako je například Portu. Nebojte se klást otázky, které vás zajímají. I za robo poradcem sedí tým profesionálních managerů připravených vám na vaše otázky odpovědět.

Vystavění finanční a investiční strategie, vám pomůže na startovací čáře směrem k vašemu cíli. Finanční plán vám dodá sebevědomí a hlavně jasný pohled na věc: – ano, bude tu volatilita trhu, ano, bude pandemie a ano, budou volby….na druhé straně, toto jsou mé cíle a toto je moje strategie jak jich dosáhnout.

Zaměřte se na své duševní a fyzické zdraví

Ve zdravém těle zdraví duch. Myslíme si, že to platí i obráceně. Samozřejmě nechceme nijak zlehčovat současnou pandemickou situaci. Obecně ale platí, že pokud se fyzicky cítíme dobře, lépe snášíme nepříjemné životní události a lépe se s nimi vyrovnáváme. Kvalitní spánek, vyvážená strava a pohyb jsou hlavní pilíře zdravého životního stylu. „Pokud prožíváte dlouhodobý finanční stres, může to vážně poškodit vaši psychiku nebo fyzické zdraví,“ řekl Perri Shaw Borish, klinický sociální pracovník a terapeut. V boji proti stresu Borish doporučuje věci jako cvičení, hluboké dýchání, procházku nebo volání si s přáteli. A vše zmíněné nestojí žádné peníze. Pokud pociťujete chronický stres, který může zahrnovat příznaky, jako jsou obsedantní myšlenky, potíže se soustředěním nebo fyzické příznaky, jako je nespavost nebo bušení srdce, může být terapie dobrou volbou, uvádí Borish.

Nemá cenu snažit se předpovídat jak se trh bude vyvíjet zítra ani v budoucnu. Neplýtvejte na to svou drahocennou energii. Požádejte o pomoc, vytvořte si plán a pokud to jen trochu půjde, držte se ho. A nezapomeňte! Nejdůležitější je se o sebe starat, fyzicky i emocionálně.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 6,5 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Jak začít investovat

Jak začít investovat?

Mluví se kolem vás o investicích či rostoucí inflaci a máte pocit, že se o