Search
Close this search box.

ČNB snížila úrokové sazby o čtvrt procentního bodu. Klíčová 2T repo sazba klesla na 6,75 %

Česká národní banka začíná zlevňovat peníze a podle většiny očekávání snížila úrokové sazby o 0,25 procentních bodů. Se sazbami tak hnula poprvé od loňského června.

Klíčová dvoutýdenní reposazba, kterou ČNB reguluje množství peněz v oběhu a od které banky odvozují svoje úroky se snížila ze 7 % na 6,75 %. Současně rozhodla o snížení diskontní sazby ve stejném rozsahu na 5,75 % a lombardní sazby na 7,75 %. Diskontní sazba je úrok, za který si komerční banky ukládají u ČNB své volné peníze nad rámec repo operací. Lombardní sazba je svým způsobem opakem sazby diskontní a určuje, za kolik si komerční banky půjčují od ČNB.

Tento krok ze strany ČNB byl očekávaný, protože čísla z reálné ekonomiky buď zapadají do makroekonomivké prognózy ČNB nebo působí lehce proti-inflačně. Inflace v listopadu rovněž klesla, a to na 7,3 % z říjnových 8,5 %.

Inflace setrvale zvolňuje a ke svému 2% cíli stanoveným ČNB by se mohla přiblížit už v průběhu prvního pololetí příštího roku.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Portu Rychlovka - Díl 27

Portu Rychlovka – Díl 27

Další přehled aktuálních informací a událostí z trhů přináší Radim Krejčí. Jako hosta si tentokrát pozval analytika Portu