Search
Close this search box.

ČNB snížila úrokové sazby o půl procentního bodu. Klíčová 2T repo sazba klesla na 5,75 %

Česká národní banka pokračuje ve snižování úrokových sazeb. Bankovní rada na svém druhém letošním měnovém zasedání rozhodla o snížení úrokových sazeb o půl procentního bodu. ČNB tak potvrdila většinová očekávání trhu a pokračuje v razantním snižování díky pozitivnímu vývoji inflace. Ta v únoru klesla na svůj 2% cíl a začaly se dokonce ozývat hlasy, že by se ČNB uchýlila ke snížení o 0,75 p. b. na 5,5 %. Tyto predikce ale neměly v bankovní radě dostatečně velkou podporu.

Klíčová dvoutýdenní reposazba, kterou ČNB reguluje množství peněz v oběhu a od které banky odvozují svoje úroky se tak snížila ze 6,25 % na 5,75 %. Současně rozhodla o snížení diskontní sazby ve stejném rozsahu na 4,75 % a lombardní sazby na 6,75 %. Diskontní sazba je úrok, za který si komerční banky ukládají u ČNB své volné peníze nad rámec repo operací. Lombardní sazba je svým způsobem opakem sazby diskontní a určuje, za kolik si komerční banky půjčují od ČNB.

Dnešní snížení úrokových sazeb bylo už trhem očekáváno a zaceněno. Zatím tak nemá na kurz koruny výraznější vliv a vůči euru a dolaru oslabila pouze nepatrně. Pokud by ČNB snížila sazby o 0,75 p. b., reakce by pravděpodobně byla ostřejší a koruna by oslabila více. Na to musí ČNB hledět také. Slabá koruna totiž obecně představuje proinflační rizika.

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 5,25 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

inflace-cr-kveten-2023

Inflace v ČR v srpnu klesla na 8,5 %

Inflace v srpnu měla nadále klesající trend, a to jak v České republice, tak i v dalších zemích. V Česku v srpnu klesla inflace v meziročním vyjádření na 8,5 %.

Airbnb jde na burzu

Platforma pro sdílené ubytování Airbnb výrazně pokročila ve svých plánech prodat část svého podniku v roce, kdy pandemie