Co by, kdyby, aneb jak by si vedla vaše investice na Portu historicky

Spuštění aplikace Portu se blíží, proto můžeme začít postupně odhalovat, co jsme připravili. Přestože historická výnosnost není zárukou budoucích zisků, je jistě zajímavé podívat se na to, jak by se investicím v Portu dařilo zpětně. Otestovali jsme proto portfolia, které vám již brzy nabídneme, a modelovali jejich výkonnost za poslední 4 roky, tzn. od srpna 2013.

Metodika je jednoduchá. Podívali jsme se na historické ceny cenných papírů a simulovali vývoj jednotlivých portfolií ve struktuře, kterou bychom vám nabídli dnes. Portfolia jsme zpětně průběžně rebalancovali a zajišťovali proti kurzovým výkyvům koruny. Nakonec jsme odečetli i průběžně naběhlé poplatky, které si Portu chystá účtovat za správu portfolia. Výsledkem jsou grafy čisté historické výnosnosti, které vám ve variantě konzervativního, vyváženého a agresivního portfolia dnes chceme ukázat.

Z grafu je patrné, že agresivnější portfolio by vedlo k vyšším čistým výnosům, ale dochází u něj k větším výkyvům v ceně. Takže krátkodobě může ztratit mnohem více než portfolio konzervativní. Např. na konci roku 2015 došlo k poklesu na trzích a agresivní portfolio se propadlo o téměř 20 %. Toto můžeme porovnat s konzervativním portfoliem, které pokleslo pouze o 4 %.

Důležité je upozornit na to, že přestože se může z tohoto grafu zdát, že je v každém případě lepší portfolio agresivní, není tomu tak. Záleží na okamžiku, kdy vložíte peníze. Pokud bychom například vložili peníze do svého portfolia v dubnu 2015, až do roku 2017 by portfolio konzervativní mělo lepší výsledky než portfolio agresivní.

Investiční horizont se odrazí i v našem doporučení, jaké portfolio z naší nabídky zvolit. Aplikace Portu vám nabídne více portfolií, lišící se zejména stupněm rizika. Pokud investujete na krátkou dobu, doporučíme vám portfolia konzervativnější. Pokud naopak investujete na delší dobu, budou pro vás vhodnější portfolia rizikovější, která by dlouhodobě měla vést k zajímavějším výnosům.

O tom, proč nemá cenu zabývat se načasováním investice, jsme psali zde. Důležitější, než se snažit „chytnout“ ten správný okamžik, je držet se zvolené investiční strategie, zvolit si investiční horizont, kterému je přizpůsobeno portfolio, a nesnažit se tuto strategii měnit.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 6,5 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Jste připraveni na krach trhu?

Žádný expert nedokáže předpovědět, kdy krach přijde. Stejně tak nelze předpovědět, o jak velký propad

Dlouhodobý investiční produkt Portu

Dlouhodobý investiční produkt (DIP) plánuje využít až třetina Čechů

Téměř polovina Čechů (47,5 %) má poměrně jasné představy o trávení důchodu, ať už je to poklidná domácí atmosféra, péče o vnoučata, vila u moře nebo cestování. Tyto plány ale něco stojí a spolehnout se pouze na státní důchod nelze. Proto už dnes 62 % dotázaných Čechů odkládá na důchod do spořicího produktu a 57,5 % k tomu využívá nějakou formu investice.

eSport a gamming

Strategie: eSports a gaming

Málokterý sektor budí tolik vášní jako ten herní. Oblast donedávna vnímaná jako okrajová zábava puberťáků se během několika