Search
Close this search box.

Co dělat, aby se vaše děti nedostaly do finančních problémů?

Nechcete, aby se vaše dítě dostalo v budoucnu do finančních problémů? Pracujte na jeho finančním vzdělávání. Takové je všeobecně známé pravidlo, které se bohužel jen málo potkává s realitou – zvlášťě v České republice. Přispět ke zlepšení finanční gramotnosti chce i Portu a dává rodičům ideální nástroj. Dobře si uvědomujeme, že kromě rodičů sehrávají ve finanční gramotnosti mladých roli i dostupné finanční produkty – a v nich chce jít příkladem. 

V tom, jak vzděláváme naše děti ohledně práce s penězi a pomáháme jim připravit se na dospělé finanční otázky, máme jako společnost hodně co dohánět. Ironií je, že ačkoliv by si mnoho dospělých přálo získat lepší finanční vzdělání již v mládí, dostanou-li se do role rodiče, v předávání svých znalostí a zkušeností s penězi dětem často selhávají. Situaci ilustrují četné výzkumy – podívejme se na několik zajímavých zjištění.

Rodič: vzor finančního jednání v těžké situaci

Mezi nejčastěji zmiňovanými finančními tématy, o kterých by se dospělí byli rádi dozvěděli více již v mládí, je plánování osobního rozpočtu, příprava na důchod a investování – ukazuje studie společnosti Charles Schwab. Současně studie poukazuje na to, že dvě třetiny rodičů si myslí, že vzdělávání v těchto oblastech není prioritou pro jejich děti a tak s nimi o tom nemluví. Opak je však pravdou – 60 % teenagerů vnímá učení se o penězích jako jednu z priorit a jsou to právě rodiče, kteří jsou pro ně hlavním vzorem. Od rodičů přejímají své chování a obecně jej vnímají, jako správné, bez ohledu na to, jak rodič s penězi objektivně nakládá.

Pro rodiče je také často obtížné o finančních tématech s dětmi mluvit, a tak se jim vyhýbají, říká letošní výzkum investiční společnosti T. Rowe Price. Pro mnoho z nich jsou hovory o penězích podobně nekomfortní, jako například ty o sexu, drogách nebo smrti.

Svou roli ve vzdělávání mládeže však hrají i finanční instituce se svou nabídkou produktů a služeb – běžných účtů, platebních karet ale i pro děti stále častěji zřizované spořicí a investiční účty. Čím více jsou tyto produkty dostupné, levné a výhodné pro jejich uživatele, tím více je rodiče svým dětem zřizují a využívají jako pomůcku finančního vzdělávání.

Zapojení dětí do využívání finančních a investičních produktů by totiž mělo být nedílnou součástí jejich vzdělávání v oblasti peněz. Osobní zkušenost s fungováním jednotlivých služeb je pro děti tou nejcennější. Jak ale ukazují výzkumy, děti tuto možnost často zcela postrádají.

Kvalitní finanční služby jako nástroj vzdělávání

V oblasti dostupných a efektivních služeb chceme jít my v Portu příkladem a pozitivně tak ovlivnit i zvyšování finanční gramotnosti dětí. Proto jsme představili v Česku první dětský online investiční účet, který umožňuje odkládat dětem peníze a zhodnocovat je za bezkonkurenčních podmínek. O kompletní správu investice se postaráme za zvýhodněný poplatek jen 0,25 % ročně, oproti standardnímu 1% poplatku Portu.

Věříme, že poskytnutím takto nízkonákladové a efektivní investiční služby dokážeme co největšímu počtu rodin pomoci budovat finanční rezervu pro své děti a současně je učit pracovat s financemi a rozumět, jak peníze mohou pracovat. Chceme, aby v České republice dospívali generace mladých, kteří budou umět s penězi nakládat odpovědně a nebude pro ně složité zorientovat se ve finančním světe.

Dětský investiční účet Portu je ideálním nástrojem, jak děti od mladého věku seznamovat s tím, jak mohou peníze pracovat i jak fungují nástroje finančního světa. Když si budete s dětmi nad investičním účtem povídat o financích a oni budou sledovat, jak hodnota jejich peněz roste (resp. kolísá) pomůže jim to dělat odpovědnější finanční rozhodnutí v dospělosti, až na tom bude doopravdy záležet.

Dobré finanční dovednosti úzce souvisejí s osobním finančním blahobytem. Základní vzorce chování včetně finančních dovedností se vyvíjejí již v brzkém věku, a pokud společně s rodiči dokážeme hrát pozitivní roli ve finančním vzdělávání dětí, dokážeme snížit pravděpodobnost, že se budou později dostávat do finančních potíží. Finanční situace také velmi často propojena s jinými potížemi, se kterými se lidé v naší společnosti mohou setkat. A pokud zlepšíme finanční gramotnost dětí, nasměrujeme je k celkové lepší finanční situaci, která je může ochránit před různými jinými nešťastnými nástrahami života.

——————–

Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

– Článek není investičním doporučením
– Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
– Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
– Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
– Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás dostupné tematické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme