Co dělat, aby se vaše děti nedostaly do finančních problémů?

Nechcete, aby se vaše dítě dostalo v budoucnu do finančních problémů? Pracujte na jeho finančním vzdělávání. Takové je všeobecně známé pravidlo, které se bohužel jen málo potkává s realitou – zvlášťě v České republice. Přispět ke zlepšení finanční gramotnosti chce i Portu a dává rodičům ideální nástroj. Dobře si uvědomujeme, že kromě rodičů sehrávají ve finanční gramotnosti mladých roli i dostupné finanční produkty – a v nich chce jít příkladem. 

V tom, jak vzděláváme naše děti ohledně práce s penězi a pomáháme jim připravit se na dospělé finanční otázky, máme jako společnost hodně co dohánět. Ironií je, že ačkoliv by si mnoho dospělých přálo získat lepší finanční vzdělání již v mládí, dostanou-li se do role rodiče, v předávání svých znalostí a zkušeností s penězi dětem často selhávají. Situaci ilustrují četné výzkumy – podívejme se na několik zajímavých zjištění.

Rodič: vzor finančního jednání v těžké situaci

Mezi nejčastěji zmiňovanými finančními tématy, o kterých by se dospělí byli rádi dozvěděli více již v mládí, je plánování osobního rozpočtu, příprava na důchod a investování – ukazuje studie společnosti Charles Schwab. Současně studie poukazuje na to, že dvě třetiny rodičů si myslí, že vzdělávání v těchto oblastech není prioritou pro jejich děti a tak s nimi o tom nemluví. Opak je však pravdou – 60 % teenagerů vnímá učení se o penězích jako jednu z priorit a jsou to právě rodiče, kteří jsou pro ně hlavním vzorem. Od rodičů přejímají své chování a obecně jej vnímají, jako správné, bez ohledu na to, jak rodič s penězi objektivně nakládá.

Pro rodiče je také často obtížné o finančních tématech s dětmi mluvit, a tak se jim vyhýbají, říká letošní výzkum investiční společnosti T. Rowe Price. Pro mnoho z nich jsou hovory o penězích podobně nekomfortní, jako například ty o sexu, drogách nebo smrti.

Svou roli ve vzdělávání mládeže však hrají i finanční instituce se svou nabídkou produktů a služeb – běžných účtů, platebních karet ale i pro děti stále častěji zřizované spořicí a investiční účty. Čím více jsou tyto produkty dostupné, levné a výhodné pro jejich uživatele, tím více je rodiče svým dětem zřizují a využívají jako pomůcku finančního vzdělávání.

Zapojení dětí do využívání finančních a investičních produktů by totiž mělo být nedílnou součástí jejich vzdělávání v oblasti peněz. Osobní zkušenost s fungováním jednotlivých služeb je pro děti tou nejcennější. Jak ale ukazují výzkumy, děti tuto možnost často zcela postrádají.

Kvalitní finanční služby jako nástroj vzdělávání

V oblasti dostupných a efektivních služeb chceme jít my v Portu příkladem a pozitivně tak ovlivnit i zvyšování finanční gramotnosti dětí. Proto jsme představili v Česku první dětský online investiční účet, který umožňuje odkládat dětem peníze a zhodnocovat je za bezkonkurenčních podmínek. O kompletní správu investice se postaráme za zvýhodněný poplatek jen 0,25 % ročně, oproti standardnímu 1% poplatku Portu.

Věříme, že poskytnutím takto nízkonákladové a efektivní investiční služby dokážeme co největšímu počtu rodin pomoci budovat finanční rezervu pro své děti a současně je učit pracovat s financemi a rozumět, jak peníze mohou pracovat. Chceme, aby v České republice dospívali generace mladých, kteří budou umět s penězi nakládat odpovědně a nebude pro ně složité zorientovat se ve finančním světe.

Dětský investiční účet Portu je ideálním nástrojem, jak děti od mladého věku seznamovat s tím, jak mohou peníze pracovat i jak fungují nástroje finančního světa. Když si budete s dětmi nad investičním účtem povídat o financích a oni budou sledovat, jak hodnota jejich peněz roste (resp. kolísá) pomůže jim to dělat odpovědnější finanční rozhodnutí v dospělosti, až na tom bude doopravdy záležet.

Dobré finanční dovednosti úzce souvisejí s osobním finančním blahobytem. Základní vzorce chování včetně finančních dovedností se vyvíjejí již v brzkém věku, a pokud společně s rodiči dokážeme hrát pozitivní roli ve finančním vzdělávání dětí, dokážeme snížit pravděpodobnost, že se budou později dostávat do finančních potíží. Finanční situace také velmi často propojena s jinými potížemi, se kterými se lidé v naší společnosti mohou setkat. A pokud zlepšíme finanční gramotnost dětí, nasměrujeme je k celkové lepší finanční situaci, která je může ochránit před různými jinými nešťastnými nástrahami života.

——————–

Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

– Článek není investičním doporučením
– Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
– Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
– Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
– Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás dostupné tematické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 6,6 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Možnosti výpočtu výnosu portfolia

Pro každého investora je důležité mít možnost sledovat vývoj svého portfolia, aby mohl posoudit, jestli se jeho investice

City Home

Dluhopisy nad inflací – opPORTUnity

Na platformě opPORTUnity startuje nová investiční příležitost ze světa nemovitostí. SATPO Group, pod které spadá i City Home, je úspěšným rezidenčním developerem s téměř 30letou historií, která od svého založení zvládla úspěšně dokončit 21 developerských projektů.