Search
Close this search box.

Co jsou dividendy a k čemu jsou dobré?

Dividendy jsou pravidelně vyplácené zisky (burzovně obchodovatelných) společností nebo fondů jejich investorům. Je to pomyslná třešnička na dortu ke kapitálovému výnosu jejich akcií, asi jako akce 2+1 zdarma na vaše oblíbené pivo. Pokud již nějaký čas investujete na Portu, určitě jste se již s vyplácením dividend setkali a obdrželi dividendovou výplatu. Dividendy sice na první pohled mohou vypadat malé a zanedbatelné – průměr vyplácených dividend na americkém akciovém trhu za první polovinu roku 2019 byl 1,87 % z investice (Siblis). Ovšem s ohledem na dlouhodobý investiční horizont, právě dividendy mohou výrazně ovlivnit výkonnost vašich investic. V tomto článku se dozvíte vše podstatné, co byste měli o dividendách vědět.

Co je dividenda a proč je společnosti vyplácejí?

Dividenda je takový malý bonus k vašim investicím. Díky tomu, že velké množství společností dividendy vyplácí – více než 80 % společností z S&P 500 – můžete vydělávat i ve chvílích, kdy se trhům moc nedaří. Například, pokud byste investovali 1 000 dolarů do portfolia, které průměrně vyplácí dividendy ve výší 1,87 %, vydělali byste 18,70 dolarů, nehledě na to, jak se daří trhu. To nezní špatně, že?

Společnosti nevyplácejí dividendy jen tak, z jejich dobré vůle. Vyplácejí je hlavně kvůli tomu, aby přilákali nové investory. Společnosti vyplácející dividendy bývají často atraktivnější a právě pro vyplácení dividend po těchto akciích také roste poptávka, a tím pádem se i zvyšuje jejich hodnota.

Ale i když si koupíte podíly renomované společnosti nebo fondu, nikde není zaručeno, že během vámi zvoleného investičního horizontu skončíte v zisku. Návratnost vaší investice nelze zaručit a teoreticky můžete o peníze přijít – na druhou stranu, akciový trh nikdy nespadl nikdy úplně na nulu a nehledě na výkyvy, v průběhu času razantně vzrostl.

Jak často společnosti vyplácí dividendy a kdo na ně má nárok?

Většina amerických společností vyplácí dividendy čtvrtletně. Není na to ovšem žádné pravidlo a každá společnost může vyplácení rozhodnout podle sebe – jednou ročně, dvakrát anebo nabízet dividendy s ohledem na úspěšnost jejich podnikání.

Vy vlastně nemusíte dělat vůbec nic – stačí vám vlastnit akcie společnosti, která dividendy vyplácí. Tyto výplaty dividend jsou odměnou za investování – dostanete je za to, že vlastníte akcie dané společnosti. Často také nejsou závislé na délce držení akcie – jinak řečeno – nezáleží na tom, pokud jste akcii koupili před půl rokem, nebo den před vyplácením dividendy. 

Dividendové akcie ve vašem portfoliu

Zní to všechno velmi hezky, a proto by se nabízelo investovat vše co máte do dividendových akcií, že? Tím byste byste ovšem ztratili důležitou diverzifikaci vašeho portfolia. Proč?

Návratnost: Společnosti, které vyplácejí vyšší než průměrné dividendy, jsou většinou velké a stabilní společnosti. Roky rapidního růstu mají ovšem dávno za sebou. Pokud byste investovali pouze do nich, ochudili byste se o profit z růstu malých společností před vzestupem.

Zaměření na určitý sektor: Dividendy jsou často vypláceny společnostmi z určitého sektoru, například sektor služeb nebo telekomunikace. Pokud byste se soustředili pouze na dividendy, riskujete snížení diverzifikace vašeho portfolia.

Proč byste měli své dividendy reinvestovat?

Většinou máte možnost vybrat si, zda chcete dividendy vyplácet nebo reinvestovat. Dividendové výplaty nebývají nikterak závratné, ale s reinvestovanou dividendou můžete získat mnohem více. Dividenda je totiž skvělý nástroj, díky kterému můžete nakoupit další podíl bez toho, aniž byste museli investovat další peníze.

Pokud investujete pravidelně, průměrujete tím tak cenu nákupu akcie a v celkovém investičním horizontu může i malý nákup udělat veliký rozdíl. Díky reinvestici dividend si tak můžete dopřát zajímavé zhodnocení. Pokud vás dividendové akcie zaujaly, není nic jednoduššího než si založit účet u Portu a to se o vše postará za vás. Žádné složitosti. Portfolio budete mít vždy správně diverzifikované a podle vašich představ.

——————–

Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

– Článek není investičním doporučením
– Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
– Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
– Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
– Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás dostupné tematické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 5,25 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

futures kontrakty

Jak fungují futures kontrakty?

S pojmem futures kontrakty se především díky Bitcoinu setkáváme častěji než kdy dříve. Rozhodnutí skupiny

Představení strategie: Asie – Pacifik

Portu nedávno spustilo novou službu – tematické investování. Zatímco při běžném investování na Portu investujete do portfolií složených

Co je akcie?

Asi každý někdy v životě slyšel pojem akcie. A velká část z vás bude mít ponětí, o co se jedná.