Search
Close this search box.

Co jsou NFTs – trend v dnešním kryptosvětě?

NFTs investment

Kryptoměny v poslední době výrazně hýbou online světem. Vlastníků a příznivců digitálních měn přibývá. V oblasti blockchainu, na jejíž technologii drtivá většina kryptoměn funguje, začíná být čím dál tím více slyšet o fenoménu NFT, jakýchsi digitalizovaných sběratelských předmětech. Co bychom o nich měli vědět a proč by mohly mít do budoucna slušný potenciál?

Začneme vysvětlením, co vlastně NFT znamená. Zkratka NFT vychází z anglického výrazu „non-fungible token“, což lze přeložit jako nenahraditelný nebo nezastupitelný token. Koncept NFTs může být pro mnohé vcelku složitý. Ve zkratce se jedná o možnost, jak se stát unikátním, certifikovaným majitelem konkrétního digitálního předmětu.

„Nifties“ jsou nositelé určité informace, kterou nelze smazat, nijak zakrýt ani odcizit. Mohou mít různou podobu – umělecké dílo, písnička, virtuální sběratelské kartičky či dokonce tweet. Nejčastěji se přitom NFT spojuje právě s různými obrázky, animovanými kolekcemi, za účelem nabídnout potenciálním vlastníkům možnost, jak do budoucna obchodovat s teoreticky velice hodnotným dílem.

Tokenizovat, tedy přetvořit na NFT, lze v podstatě vše, co lze na internetu najít. Princip spočívá ve vytvoření jediné autentické digitální kopie díla, která je opatřena příslušným certifikátem. Artikl je následně nabízen na některém z online tržišť, kde se s NFT obchoduje (např. OpenSea či Fractional.art).

I když to není psaným pravidlem, většina z NFT děl se prodává za kryptoměnu Ethereum. Při zakoupení se stáváte unikátním vlastníkem daného díla a vaše jméno se natrvalo zapíše do blockchainu, tedy jakési digitální účetní knihy. Majitelem NFT budete do té doby, než se rozhodnete dílo prodat. Ať už jednomu, či více subjektům.

Narozdíl od artiklů se stejnými specifikacemi, vzájemně zaměnitelnými bez ztráty hodnoty (například běžné fiat měny), je každá položka unikátní a díky své vzácnosti také velmi drahá. Sběratelé jsou za touto formu digitálního umění mnohdy ochotni utratit desítky milionů dolarů s vidinou, že ho časem prodají za ještě vyšší cenu. Díky skutečnosti, že se obchodovaní s NFT odehrává právě na transparentním blockchainu, lze vždy s jistotou ověřit jeho pravost a také předejít tomu, aby vás někdo o vaše cenné digitální jmění obral. Funguje to v podstatě stejně jako ve fyzickém světě. Originály obrazů, po kterých všichni vášniví sběratelé a milovníci umění touží, existují vždy jen po jednom kusu. Navzdory tomu po světě kolují stovky padělků, které jsou od originálních děl téměř k nerozeznání.

Ačkoliv byla původní ideou NFT kromě nezaměnitelnosti také nedělitelnost, fragmentace tokenů zažívá momentálně velký boom. Rozdělit token na více menších částí dává smysl například ve chvíli, kdy vlastník drahého NFT potřebuje mít vložené finanční prostředky rychle k dispozici a nemůže si dovolit čekat, až se najde kupec celého díla. Místo toho vloží token jako zástavu do chytrého kontraktu, který vytvoří nové tokeny představující menší podíly na daném artiklu, ty se mohou následně volně nabízet na trhu prostřednictvím decentralizovaných burz. Možnost nákupu menších částí digitálních předmětů za nižší částky ocení také ti, kteří do NFT nechtějí investovat velké obnosy peněz a zároveň se chtějí do trhu nějakým způsobem zapojit. Chytré kontrakty navíc garantují například to, že mintovaným (digitalizovaným) předmětům lze nastavit konkrétní parametry. Autoři si například mohou připsat procenta z každého dalšího prodeje, čímž je zajištěna jejich dlouhodobá podpora.

Třebaže se o NFTs více mluví především v posledních několika měsících, do povědomí veřejnosti se dostaly již před 4 lety, a to ve chvíli, kdy začaly nabývat na síle kryptoměny. Poprvé jsme o nich mohli slyšet v souvislosti s projektem CryptoKitties (v ČR známý jako Krypto kočky), blockchainové hře, která hráčům umožňuje za kryptoměny nakupovat roztomilé virtuální kočky a následně se o ně starat. Princip hry je teda podobný jako u slavného Tamagoči, které mnohé z nás provázelo dětstvím. Někteří hráči Krypto koček považovali hru za formu investice a od „svých“ mazlíčků si slibovali možné zhodnocení. Tím to vlastně všechno začalo.

V dnešní době se v nifties přeměňuje kdeco, experti i NFT nadšenci se však shodují v tom, že největší hodnotu budou mít do budoucna právě ty kolekce a díla, které vznikly mezi prvními. Mezi takové patří kromě CryptoKitties například CryptoPunks – jedny z nejviditelnějších a nejpopulárnějších představitelů NFT. Jedná se o digitální rodinku, která čítá přesně deset tisíc různě vypadajících avatarů. V roce 2017, kdy vznikly, se prodávaly za pouhých 0,2 ETH. Dnes jejich cena dramaticky stoupla a cena těch nejdražších se šplhá až k 4 000 ETH. Obchoduje se s nimi tolik, že v celkových prodejích již překonaly jednu miliardu dolarů (21,7 miliardy korun).

Před nedávnem přidala na svůj twitterový účet příspěvek VISA, světový lídr v poskytování elektronických plateb, kde oznámila nákup pixelového obrázku s pořadovým číslem #7610 právě z NFT série CryptoPunks. Konkrétní plán společnosti zatím není jasný, dá se však očekávat, že bude inspirovat další hráče z korporátní sféry.

V tuto chvíli není zdaleka jasné, jestli se novodobé umění ve formě NFTs „chytne“ a začne nabírat na hodnotě, nebo naopak v řádu let zmizí nadobro ze scény. Faktem však je, že princip NFT tokenů otevírá zcela nové možnosti využití pro lidi i různé projekty. Také platforma Opensea, kde se s NFTs obchoduje, naznačuje, že by celá oblast měla růst – v denním objemu transakcí protočila přibližně 185 milionů dolarů (přes 4 miliardy korun). Trh s NFT se nicméně nachází ve své první fázi a teprve se rozbíhá, je tedy třeba k němu přistupovat s opatrností.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,1 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

zavádějící grafy

Zavádějící grafy

V nedávném článku jsme si ukázali několik grafů, které by měl každý investor znát. Jednalo se především o