Search
Close this search box.

Co jsou to kryptoměny? Vítejte ve světě digitálních peněz

Kryptoměny grafické zobrazení bitcoinu

Digitální peníze, investice nebo pouhá spekulace? Co jsou to kryptoměny a jak se liší od současných peněz? Podívejme se na to, v čem spočívá jejich hodnota a jaké události vedly k vytěžení prvního bitcoinu.

Okamžité platby, kamkoliv, bezpečně a přímo. Ve svém počátku způsobili kryptoměny revoluci v oblasti přímých plateb, jejich technologie a možnosti využití, od té doby ale prošly tak výrazným rozvojem, že v současnosti představují mnohem více než jen digitální formu peněz. Pro mnoho lidí se staly zdrojem bohatství, symbolem svobody nebo nástrojem pro budování dalších aplikací, her či virtuálních světů. Čím ale ve své podstatě kryptoměny jsou, v čem spočívá jejich hodnota a co vedlo k jejich vzniku? Všechno to začalo u peněz.

Peníze a měny

Za peníze považujeme takové statky, které lidé všeobecně přijímají jako prostředek směny. Od komoditních peněz (plátno, mušle) a drahých kovů si peníze prošly na své cestě k digitálním záznamům na bankovních účtech výraznými změnami. V čem ale spočívá hodnota peněz, když samotný materiál mincí či bankovek neodpovídá všeobecně uznávané hodnotě daného platidla? Zejména v důvěře k autoritě, která je vydává a následně reguluje jejich hodnotu.

Staré bankovky

V minulosti byly bankovky kryté některým z drahých kovů a ve své podstatě byly poukázkou na zlato či stříbro. V situacích, kdy vlády potřebovaly zvýšit své příjmy bez navyšování daňových sazeb (např. během válek), umožnily vybraným bankám vytisknout více bankovek, než kolik odpovídalo hodnotě jejich rezerv. Peníze v důsledku toho ztratily část své hodnoty. Pokles hodnoty peněz označujeme pojmem inflace. Za současnými měnami stojí centrální banky jednotlivých zemí nebo měnových unií. Regulují peněžní zásobu a usilují o cílování inflace bez toho, aniž by byly dané měny kryty určitým podkladovým aktivem.

Některé peníze jsou lepší než jiné

Všechny měny v určitém smyslu považujeme za peníze. Navzdory tomu mají ale rozdílnou hodnotu a liší se také mírou důvěry, kterou do nich lidé vkládají. Euro bychom mohli např. z pohledu uchování hodnoty majetku považovat za spolehlivější měnu než venezuelský bolívar, jehož loňská inflace byla na úrovni 686 %.

Peníze mají několik funkcí:

 • prostředek směny – peníze jsou směnitelné za jakékoliv zboží, umožňují jednoduchý nákup nebo prodej,
 • zúčtovací jednotka – hodnotu zboží, lidské práce, surovin, vybavení atd. je možné vyjádřit v penězích, což výrazně usnadňuje ekonomické kalkulace,
 • uchovatel hodnoty – peníze slouží jako dočasný krátkodobý uchovatel hodnoty, jsou likvidní a umožňují okamžitě reagovat na nepředpokládané situace,
 • další funkce peněz – umožňují efektivnější fungování úvěrového trhu, investování atd.

Rozdílná hodnota peněz

Podoba peněz se neustále vyvíjí a každá jejich další forma plní výše uvedené funkce efektivněji než ta předchozí. V současnosti hodnota digitálních peněz mnohonásobně převyšuje objem peněz držených v hotovosti. Jak se tedy liší od kryptoměn?

Digitální peníze a kryptoměny

Tradiční měny s nuceným oběhem se často označují pojmem Fiat (z latinského dělat/budiž). Objem peněz v oběhu a emisi nových bankovek v případě fiat měn řídí centrální banka, přičemž obchodníci musí místní měnu přijímat, daná měna se používá k placení daní atd. Kryptoměny se od digitální podoby běžných měn v mnohém liší. Kryptoměny jsou elektronicky tvořené digitální měny a platební systémy. Název kryptoměna je kombinací slov kryptografie a měna. Kryptografií se rozumí vytváření kódů a šifrování, které umožňuje přenášet informace soukromým a bezpečným způsobem.

Ke svému fungování využívají kryptoměny technologii blockchainu. Blockchain je druh distribuované decentralizované databáze uchovávající neustále se rozšiřující počet záznamů. Lepší analogií je nekonečná kniha účetních záznamů. Tyto záznamy jsou rozdělené do bloků (oddělených částí), které po zpracování už nelze upravovat. Číst je může kdokoli, ale zapisovat do nich lze jen na základě konsenzu (souhlasu většiny sítě). Zápis a zpracování transakcí nazýváme těžbou kryptoměn. Těžaři tedy zabezpečují chod sítě a zaznamenávají proběhlé transakce, za což získávají odměnu v podobě vytěžení další jednotky (nebo frakce) dané kryptoměny.

Blockchain

V čem se kryptoměny liší od tradičních měn:

 1. Decentralizovanost – Většina kryptoměn není řízena centrální autoritou, která by měla právo rozhodovat o změnách v jejím fungování bez souhlasu většiny členů sítě. Na chodu sítě se např. v případě Bitcoinu podílí statisíce těžařů a výpadek jakéhokoliv z nich nezpůsobí nefunkčnost systému. Nikdo tedy nemůže tuto síť vypnout nebo vyřadit z provozu.
 2. Celosvětový a časově neomezený rozsah – Posílat a přijímat kryptoměny je tedy možné kdykoliv a kamkoliv na světě. Pro provedení transakce je potřebné pouze připojení k internetu.
 3. Bez povolení K vytvoření kryptoměnové peněženky a vlastnictví kryptoměny nepotřebujete žádné povolení nebo poskytnutí osobních údajů. To samozřejmě neplatí pro vytvoření účtů a nákup kryptoměn prostřednictvím centralizovaných směnáren.
 4. Anonymita a transparentnost – Pro provedení transakce není nutné poskytnutí osobních údajů. Všechny transakce se ale zaznamenávají a uchovávají ve sdílené historii sítě.
 5. Nízké nebo žádné poplatky za transakce Za využívání sítě se hradí jenom nízké poplatky. Těžaři a validátoři získávají za zabezpečení a chod sítě odměny v podobě nově vytvořených mincí.
 6. Transakce jsou neodvolatelné Transakci po potvrzení nelze zrušit a mince nelze utratit dvakrát.

Některé z kryptoměn mají také předem omezené množství mincí. Znamená to, že není možné, aby se jejich konečný počet navyšoval, na rozdíl od fiat měn. Mezi takovéto kryptoměny patří např. bitcoin (max. 21 milionů mincí) nebo litecoin (max. 84 milionů mincí). Jiné jsou kryté skutečným zlatem, jako to je tomu u PAX Gold. Mnoho kryptoměn ovšem může mít také inflační povahu. Kdo a jaké myšlenky stály za vytvořením Bitcoinu, který odstartoval rozvoj kryptoměnového trhu?

Satoshi a první bitcoin

Bitcoin můžeme považovat za první úspěšnou kryptoměnu, která získala celosvětovou adopci a dokonce se po boku amerického dolaru stala oficiální měnou El Salvadoru. Nabízí ale mnohem více než pouze zjednodušení a urychlení digitálních plateb.

Po roce 1971, kdy dolar přestal být krytý zlatem, funkce peněz jako uchovatele hodnoty začala stále výrazněji slábnout. Ekonomická krize mezi lety 2007–⁠2009, která byla ve značné míře důsledkem nezodpovědné činnosti bank ve Spojených státech, poukázala na to, že finanční systém řízený centrální autoritou má mnoho slabin. K provádění bezhotovostních transakcí se ale lidé museli v plné míře spoléhat na banky nebo jiné peněžní instituce.

Satoshi Nakamoto, tvůrce Bitcoinu, měl za cíl vytvořit decentralizovaný peer-to-peer peněžní systém, který by uživatele propojil napřímo, bez potřeby využití bank nebo jiných třetích stran. V roce 2006 začal psát kód nového digitálního peněžního systému s názvem Bitcoin. Bílou knihu vysvětlující tento navrhovaný systém zveřejnil v roce 2008, k vydání první verze softwaru pak došlo v lednu 2009. Vytvořil tím digitální peněžní systém, který nepodléhal kontrole žádné vlády ani banky.

Digitální peníze - bitcoin

Co bylo první známou věcí, kterou si lidé za bitcoin koupili? Dvě pizzy v Papa John’s. Laszlo Hanyecz svým dětem koupil v květnu 2010 za 10 000 bitcoinů dvě velké pizzy. Dnes by měly hodnotu 9,9 mld. Kč. Jak ale v rozhovoru říká: „Nelituji toho.“ Tento den si bitcoinová komunita každoročně připomíná také v ČR.

Tweet o prvním nákupu za bitcoin

Kdo se skrývá pod pseudonymem Satoshi Nakamoto? Tvůrce kryptoměnové revoluce svoji identitu nikdy neodhalil a není ani zcela jasné, zda jde o jednotlivce nebo skupinu programátorů. To zdůrazňuje myšlenku decentralizace ještě více, Bitcoin totiž nepatří jeho tvůrci, ale všem lidem, kteří ho využívají a zabezpečují fungování sítě. Při pohledu na sochu Satoshiho v Budapešti se v tváři této fiktivní postavy zrcadlí tvář pozorovatele. Autoři sochy ji popsali slovy: „We are all Satoshi,“ tedy My všichni jsme Satoshi.

socha satoshi

V čem spočívá hodnota kryptoměn?

To, co dává penězům hodnotu, je kolektivní důvěra. Nekteré kryptoměny, např. PAX Gold, jsou navázány na komodity, většina z nich ale nemá žádné podkladové aktivum. Jednotlivé kryptoměny mají rozdílné zaměření, a proto se liší také v tom, co jim dává hodnotu. Možnosti využití kryptoměn v praxi a popis toho, co pohání jejich raketový růst, vám už brzy přineseme v dalším článku.

Kryptomeny

Pokud se zaměříme na bitcoin, jeho hodnota plyne z:

 1. užitečnosti schopnost rychle převádět velké objemy hodnoty po celém světě bez potřeby sprostředkovatelů.
 2. decentralizace žádný uzel v síti nemůže rozhodovat jménem všech. Ověřování transakcí a aktualizace protokolu musí probíhat na základě skupinového konsenzu, což Bitcoin chrání před špatnou správou a zneužitím. Těžaři zajišťují, aby nové bitcoiny přibývaly do systému předvídatelným a stabilním tempem.
 3. vzácnosti v rámci sítě Bitcoin je omezená nabídka 21 000 000 mincí. Jakmile se kolem roku 2140 vytěží poslední mince, nebudou žádné další k dispozici.
 4. bezpečnosti – nepřátelské útoky na síť Bitcoin vyžadují vlastnictví více než 51 % současného těžebního výkonu, takže koordinace v tomto měřítku je téměř nemožná.
 5. distribuce – při distribuci knihy transakcí mezi různé uživatele není třeba spoléhat na jediný zdroj pravdy. Bitcoin je díky své decentralizaci velmi robustní a bezpečný systém.

Lidé bitcoin nenakupují jenom z důvodu jeho dalšího využití jako platidla, ale vnímají ho také jako alternativní způsob k uchování hodnoty svého majetku. Tento přístup pramení z předem omezeného množství bitcoinů, které se můžou dostat do oběhu a také z předem známé rychlosti uvolňování zbývajících mincí.

Svět kryptoměn je plný zatím neobjevených možností a u financí to rozhodně nekončí. V následujících dnech vám přineseme další články, ve kterých vysvětlíme, jaké výhody vám kryptoměny můžou přinést v běžném životě, jaké jsou možnosti jejich využití v praxi a podrobněji vysvětlíme některé aspekty jejich fungování, např. fungování blockchainu nebo to, jak vzniká další bitcoin. Už brzy spustíme také Portu Crypto, jednoduché investování do kryptoměn a blockchainových technologií.

 

____________________________________

Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

– Článek není investičním doporučením.
– Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů.
– Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové.
– Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích.
– Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás vhodné například tematické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 5,25 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Airbnb jde na burzu

Platforma pro sdílené ubytování Airbnb výrazně pokročila ve svých plánech prodat část svého podniku v

Investujte do tematických srategií

Představujeme tematické investování

Portu v rámci nově spuštěné služby představilo nabídku tematických strategií. Stalo se tak první plně automatizovanou investiční službou umožňující

Jak ušetřit peníze každý den

Vůbec nezáleží na tom, v jaké finanční situaci se člověk nachází, aby mohl začít rozumně spravovat své peníze.