Po čtyřech letech prezidentství Donalda Trumpa, který opakovaně označoval klimatickou změnu jako hoax a vyvracel její existenci, lze s novým prezidentem očekávat poměrně velké změny. Joe Biden je totiž nejenom na rozdíl od Donalda Trumpa demokrat, ale zároveň je jeho opakem pravděpodobně téměř ve všech oblastech, na které si vzpomenete. Jedním z velkých témat, kde se pozice starého a nového prezidenta rozcházejí, je právě oblast klimatu, která je pro Joea Bidena klíčová. Vzhledem k důležitosti tohoto tématu a ekologie obecně pro nového prezidenta lze též očekávat, že tento přístup do velké míry ovlivní i situaci na akciových trzích.
Odpovědné firmy hrají prim
Ekologie, udržitelnost a klimatická změna byly mezi tématy, které do velké míry rezonovaly prezidentskou kampaní Joea Bidena. Právě ekologická odpovědnost firem je záležitost, na kterou chce nastupující prezident klást velký důraz. Již ve své kampani zmiňoval, že hodlá požadovat odpovědnost po velkých znečišťovatelích za škody, které napáchali. Jak vyplývá z dat, za Trumpovi vlády se znečištění přírody příliš neřešilo. Například americká Agentura pro ochranu životního prostředí pod jeho vládou nahlásila nejnižší množství případů týkajících se znečištění za posledních 30 let. Trump je poměrně známý svým odporem k federálním ekologicky zaměřeným agenturám, což se projevovalo právě i v jejich (ne)činnosti vůči velkým znečišťovatelům. Biden se k této oblasti chce postavit přesně opačně a naopak si na velké firmy, které znečišťují životní prostředí, ještě více došlápnout. Společensky odpovědné firmy během dalších 4 let pravděpodobně budou hrát prim a je možné, že se to projeví i v růstu hodnoty jejich akcií.
Obnovitelné zdroje nabírají na síle
Kromě důrazu na odpovědnost firem lze při nástupu nového prezidenta též očekávat zaměření se na boj s klimatickou změnou. Právě tu Biden označil jako „problém číslo jedna, kterému společnost nyní čelí“. Lisa Woll, ředitelka Fóra pro udržitelné a zodpovědné investování, prohlásila, že očekává, že klimatická změna společně s problematikou pandemie budou dvě nejhlavnější témata Joea Bidena během jeho prezidentského mandátu. Biden se boji s klimatickými změnami věnoval poměrně hodně během své kampaně a oznámil i některé své ambiciózní cíle. Mezi nimi stojí za zmínění the Bidden-Harris Clean Energy Plan, jehož cílem je do roku 2050 v USA dosáhnout nulových emisí uhlíku. Toho chce dosáhnout za pomoci rozšíření používání obnovitelných zdrojů energie. Biden plánuje vytvořit nová partnerství s univerzitami, odbory a privátním sektorem, aby společně prozkoumali nové pracovní možnosti v oblasti zelené energie a společně napomohli tomuto sektoru v jeho rozšíření.
Do budoucna lze očekávat, že se tato Bidenova zelená iniciativa projeví i v oblasti investic. Jak předpovídá Jon Hale, ředitel úseku pro výzkum udržitelnosti ve finanční firmě Morningstar, až bude přechod k nízkouhlíkové ekonomice zahájen, zvýší se množství investic do obnovitelné energie. Podle něho právě politické směřování Bidena pomůže získat momentum v této oblasti. Ačkoliv se zeleným energetickým akciím poměrně dařilo i za Trumpa. Vzhledem k tomu, že firmy zaměřující se na výrobu energie z obnovitelných zdrojů budou mít v Bílém domě spojence, bude tato oblast dostávat ještě více možností pro svůj rozvoj, takže bude i zajímavou oblastí pro investory.
Důležitost pitné vody
Poslední oblast, kterou je v souvislosti s udržitelností dobré zmínit, je vodní hospodářství. I to patří mezi oblasti, na které se Biden chce zaměřit. Vodní infrastruktura je pro něho jednou z velkých priorit, a to nejenom v její dostupnosti, ale hlavně se Biden chce zaměřit na eliminaci možných zdravotních rizik z vody znečištěné chemikáliemi a jinými škodlivými látkami. Jak bylo zmíněno na začátku článku, plánuje striktně kontrolovat znečištění pocházející od firem, na čemž bude spolupracovat právě s Agenturou pro ochranu životního prostředí a s Ministerstvem spravedlnosti. Biden pro oblast vodního hospodářství plánuje zdvojnásobit federální výdaje, které ji původně byly vyhrazeny.
Joe Biden byl ve své předvolební kampani poměrně silně zaměřen na témata ekologie a udržitelnosti. Ačkoliv se nedá ještě před jeho inaugurací věštit, jaký vliv bude mít jeho volební období na akciové trhy, je možné očekávat, že ekologicky udržitelným sektorům umožní mnohem více příležitostí k jejich rozvoji než jeho předchůdce Donald Trump. Právě proto mohou být ekologické sektory mnohem lepší příležitostí pro investici než kdy jindy.
————–
Pavla Wernerová
Autorka blogu Za lepší život, kterým se snaží inspirovat čtenáře jak žít ekologicky, udržitelně a s minimem dopadu ve všech sférách života. Kromě toho natáčí podcast EKOmaniaci, ve kterém zpovídá osobnosti z různých ekologických oblastí. Nedávno též vydala knížku Konec doby odpadové, která slouží jako bible pro (téměř) bezodpadový život. Pokud vás zajímá více o tom, jak se chovat ekologicky, sledujte její blog a sociální sítě.
Navíc nyní u Pavly probíhá velmi zajímavá soutěž – Jak pomáháte přírodě? Navštivte její instagramový profil a zapojte se.
_________________________________________________
Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?
– Článek není investičním doporučením
– Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
– Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
– Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
– Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás dostupné tématické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.