Search
Close this search box.

Co se na trzích nikdy nezmění

Letošní vývoj na akciových trzích střídmí komentátoři označují za mimořádně volatilní a překvapivý. Ti odvážnější se nezdráhají hovořit o šílenství.

Nejrychlejší propad akciového trhu do medvědího trhu, následný nejrychlejší odraz, plány na miliardové emise akcií firem pod bankrotovou ochranou, barel ropy s bonusem 40 dolarů pro kupujícího, výnosy 10letých vládních bondů USA pod 0,5 %. To je jen namátkový výběr burzovních novinek, které nabídlo první pololetí. Pomyslná tržní učebnice se přepisovala mnohokrát, ostatně po finanční krizi a v době kvantitativního uvolňování se v ní škrtalo a doplňovalo často a výrazně. Některé věci se ale hned tak nezmění – například tyhle:

1. Akciové lístky do loterie vždy najdou kupce

Touha vydělat více peněz bude vždy silnější než samotný moment, kdy peníze dorazí na účet. Očekávání je to, co provokuje lidský mozek. Aktivním investorům (stejně jako gamblerům) proto nikdy nebude stačit jedna výhra. Chce to stále nové dávky dopaminu. A že je odraz trhu ode dna impozantní? Kdepak, na to by čekali jen chudáci, je určitě lepší nakoupit ty nejvíce bité, třeba i firmy v bankrotu, a čekat, o kolik více „to hodí“ oproti indexům. Šance, že se vám povede tímto způsobem rychle zbohatnout je podobná jako vyhrát v loterii.

2. I tržní nevzdělanci a neumětelové mohou vyděl(áv)at na burze

Někdy jsou vědomosti a dovednosti na škodu, protože vás odradí od, na první pohled nesmyslné, sázky. Trh je ale množina rozhodnutí nejen těch prozíravých z nás, a tak i šílené tipy mohou občas vynášet. Trh jako celek zkrátka neřeší, kolik diplomů z financí máte, někdy prostě nejvíce (z)bohatnou ti nejrychlejší, kteří nejvíce zariskují (a třeba o tom ani nevědí). Ovšem z dlouhodobého hlediska a udržitelnosti vašich investic je tato metoda spíše kontraproduktivní. Pokud by existoval recept na správné načasování trhu a vybrání těch nejlepších akcií a firem, svět by byl již plný milionářů.

3. Cykly jako kdyby nikdy neměly skončit

Když je trh ve volném pádu, působí to tak, že propady nemůže nic zastavit. A pak přijde den, kdy ceny začnou růst. Žádný trend netrvá věčně a zpětně se pro každou změnu najdou skvělé důvody. Proto by se dlouhodobý investor měl soustředit na pravidelnost svých investic a využít levných cen akcií pro dodatečné nákupy a přidání pár procent k dlouhodobým výnosům.

4. Část investorů bude vždy chtít mít pravdu

Vždy se najdou investoři, kteří budou raději bojovat za (svou) pravdu, než aby se na pravdu vykašlali a snažili se vydělat. Trh by nepochybně byl celkově milejším a sympatičtějším místem, kdyby výsledky odpovídaly vynaloženému úsilí, kdyby ceny aktiv odpovídaly fundamentům a tak dále. Byl by, ale není.

Zdroj: Investiční web

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 5,25 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Investice do marihuany

V posledním desetiletí nastaly velké změny co se týče legalizace marihuany. Toto kontroverzní téma bylo

Malý, ale šikovný MINI

Jelikož naší flotilu nedávno obohatilo jedno parádní Mini Cooper S, je určitě správný čas se o kultovním vozítku