V životě je málo jistot, o financích to platí dvojnásob. Každý, kdo se rozhodne investovat, musí počítat s tím, že nebude vždy jen vydělávat. Volbou správného portfolia můžete riziko ztráty omezit, avšak krátkodobým výkyvům se nevyhnete. Jak ztrátě předejít a co dělat, když přijde?
Prevence ztráty
Zvolte správné portfolio
Při registraci do naší aplikace vám bude doporučeno portfolio, které se nejvíc hodí k vašim preferencím a možnostem. Je velice důležité zvážit riziko, které jste ochotni podstoupit. Krátkodobé výchylky u více rizikových portfolií mohou některé investory vyděsit. U portfolií, ve kterých převažují akcie, je možná krátkodobá ztráta i přes 20 % ročně. Dlouhodobě mají však taková portfolia potenciál být nejvýnosnější. Více o riziku se dočtete v našem článku.
Držte se plánu
V prosperujícím období se může změna poměru portfolia ve prospěch akcií zdát jako dobrý nápad. Vaše portfolio vám však bylo vybráno profesionály na základě vámi zadaných parametrů, a proto doporučujeme, abyste se od něho neodchylovali.
Mějte železnou zásobu
Pro případ jakékoliv nepříznivé finanční situace je dobré mít finanční rezervy. Obecně se říká, že by každý měl mít bokem peníze potřebné na pokrytí všech svých výdajů po dobu tří měsíců. Tyto peníze je vhodné investovat do konzervativního portfolia, kde jsou, narozdíl od běžného účtu v bance, chráněny před inflací.
Reakce na ztrátu
Nelekněte se
Pokud při prvním výraznějším poklesu prodáte všechna svoje aktiva, možná se vyhnete krátkodobé ztrátě, ale riskujete, že prošvihnete dlouhodobý výnos. Graf z let 2016 a 2017 ukazuje investora, který se aktiv zbavil a následně je po zlepšení situace opět nakoupil. Oproti investorovi, který si aktiva podržel, se reaktivní investor ve sledovaném období dočkal jen velice nízkého výnosu.
Graf 1: porovnání aktivní a pasivní správy ACWI ETF; zdroj: betterment.com
Buďte trpěliví
Když víte, že zrovna není nejlepší období, máte nutkání pořád kontrolovat stav svého účtu. A čím častěji se podíváte, tím hůř bude situace vypadat. Nechte si odstup, proberte situaci se známým či rovnou s námi, a držte se zvolené strategie. S nejvyšší pravděpodobností trh začne opět růst. Historicky tomu tak vždy bylo.
Graf 2: v posledních 30 letech se index S&P 500 začal po každé krizi rychle vracet zpět k původním hodnotám
Snižte riziko
Pokud ztrátu psychicky nezvládáte, zvyšte poměr dluhopisů, zkuste přejít na méně rizikové portfolio. Nejedná se o nejlepší strategii, ale hlavní je, že portfolio nerozpustíte, což by vám mohlo ztrátu zpečetit.
Co si z článku odnést? Nepřeceňujte svou schopnost odolat riziku – zvolte takové portfolio, u kterého zvládnete překonat ztrátové období, a vždy se držte své strategie. Čím rizikovější portfolio zvolíte, tím větší výkyvy zažijete. To však neznamená, že bude dlouhodobě ztrátové. V Portu je odhad vaší tolerance rizika součástí vstupního dotazníku, čímž se snažíme minimalizovat šanci, že se ocitnete v pro vás příliš rizikové situaci.