Search
Close this search box.

Co z toho budu mít aneb 9 nejčastějších dotazů na Portu Gallery

Přestože jsme platformu Portu Gallery spustili teprve před pár týdny, již se nám nahromadily dotazy na to, jak platforma funguje, jak a proč zainvestovat. Proto jsme pro vás připravili 9 nejčastějších otázek, na které se nás ptáte. Další otázky a odpovědi naleznete v sekci FAQ.

1. Proč investovat na Portu Gallery a co od toho mám očekávat

Alternativní investice, jako je právě investice do sběratelských předmětů, by podle mnoha studií měla být součástí většiny investičních portfolií. Zakomponování alternativní složky vede ke zvýšení dlouhodobých výnosů při zachování či dokonce snížení rizika. Navíc naše předměty jsou pečlivě vybírané investiční komisí a předpoklad je, že jejich hodnota poroste v čase výrazně více než celý trh.

2. Jaká je očekávaná výnosnost investice?

Doporučujeme pročíst si dokument Klíčové informace pro investory, kde uvádíme základní informace včetně tří scénářů možného vývoje – pesimistického, neutrálního a optimistického. Každý sběratelský předmět má jiný potenciál, a proto má každý předmět vlastní Klíčové informace pro investory (KID). Dokument je dostupný všem po přihlášení.

3. Jsou nějaké záruky, že nepřijdu o peníze?

Investování na Portu Gallery není bez rizika, hodnota investičního certifikátu se odvíjí od tržní hodnoty sběratelského předmětu, která se v čase mění. Rizika jsou však menší, než by se na první pohled mohlo zdát – na rozdíl třeba od bitcoinu, nebo korporátních dluhopisů nevalné kvality je podkladové aktivum hmatatelné a navíc je sběratelský předmět správně ošetřován, uložen a pojištěn.
Jako investor tak riskujete především to, že jsme vybrali předmět, jehož hodnota neporoste nebo dokonce poklesne. To se stát může, ale my v Portu si věříme, a proto i my sami na Portu Gallery investujeme.

4. Mohu použít přihlašovací údaje z Portu.cz?

Ano, můžete. K přihlášení na Portu Gallery je možné použít stejné přihlašovací údaje jako na Portu. Pouze je nutné vyplnit dotazník na Portu Gallery, který je odlišný a hodnotí jiné aspekty než investiční dotazník na Portu. Ale nebojte, dotazník má pouze 8 otázek, takže vám zabere pouze pár minut. Identifikaci, nahrání dokladů totožnosti a podpis smlouvy již znovu procházet nemusíte.

5. Kdy se zainvestují vložené peníze?

Poté, co obdržíme peníze na náš sběrný účet, jsou peníze připsány většinou do jednoho pracovního dne. Zároveň s připsáním platby dochází k vytvoření závazného pokynu na nákup právě upisovaného aktiva. Přestože tyto procesy jsou na sebe navázané, je možné, že mezi připsáním vkladu a vytvořením pokynu bude několika minutová prodleva. Není nutné panikařit, peníze budou zainvestované a pokyn vytvořen automaticky. Z vaší strany není již nic potřeba.

6. Kolik je minimální investice?

Minimální investice na Portu Gallery je jedna koruna. Abychom mohli naše služby nabídnout opravdu všem, rozhodli jsme se minimální částku nelimitovat.

7. Mohu se vozem projet?

V současné době není možné se vozy projet. Do budoucna bychom tuto možnost rádi investorům nabídli, nicméně je s tím spojené riziko, které musíme umět ošetřit. Již teď ale víme, že každý, kdo si bude chtít auto půjčit, si bude muset zařídit vlastní pojištění. Také bude půjčení vozu buď zpoplatněné (všechny výnosy budou znamenat vyšší zhodnocení investičních certifikátů), nebo pouze pro investory od určitě investované částky.

8. Jak je to s daněmi na Portu Gallery?

Na Portu Gallery si kupujete investiční certifikát, do kterého je vtělené právo na vlastnění a následný výnos z prodeje podkladového aktiva. Jelikož je investiční certifikát cenný papír, funguje u něj danění jako u každého jiného cenného papíru. Tedy pokud držíte certifikát déle než 3 roky, neplyne z výnosu z jeho držení daňová povinnost. Pokud ho ale držíte méně než 3 roky, je nutné z výnosu zaplatit daň.

9. Nebylo by lepší, kdybych si auto koupil sám?

Nemyslíme si, že je to lepší, pokud tedy s autem nechcete pravidelně jezdit a starat se o něj.
Jako laik pravděpodobně nebudete schopen nebo schopna vybrat správné aktivum, jehož cena může významně růst. Zadruhé, s držbou a uchováním hodnoty sběratelského aktiva jsou spojené náklady. Když si koupíte veterána a dáte si ho doma do garáže, tak musíte myslet na pojištění, zabezpečení, pravidelný servis a údržbu, jinak se může stát, že se s autem můžete občas pomazlit, projet, ale jinak vám v podstatě jen rezne. Jednotkové náklady na pojištění, garážování, servis a údržbu jsou u Portu díky úsporám z rozsahu daleko menší, než u vás.
Na Portu Gallery si navíc postupem času budete moci pořídit celé portfolio sběratelských předmětů a diverzifikovat tak riziko.

——————–

Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

– Článek není investičním doporučením
– Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
– Investice do sběratelských předmětů jsou vždy rizikové
– Portu negarantuje dosažení výnosů z investice do sběratelských předmětů
– Nejste si jistí, zda je pro vás investování na Portu Gallery vhodné? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

poradci

Nejdražší rada je špatná rada

Již přes 9 let sledujeme prakticky nepřetržitý růst na americkém trhu akcií. Rok 2018 je o něco bouřlivější