Search
Close this search box.

ČNB snížila úrokové sazby o půl procentního bodu. Klíčová 2T repo sazba klesla na 6,25 %

Česká národní banka pokračuje ve snižování úrokových sazeb. Bankovní rada ve na svém prvním letošním měnovém zasedání rozhodla o snížení úrokových sazeb o půl procentního bodu. ČNB tak potvrdila většinová očekávání trhu a přistoupila k razantnějšímu snížení. Koruna v reakci na snížení sazeb razantně oslabila na 25 Kč za euro.

Klíčová dvoutýdenní reposazba, kterou ČNB reguluje množství peněz v oběhu a od které banky odvozují svoje úroky se tak snížila ze 6,75 % na 6,25 %. Současně rozhodla o snížení diskontní sazby ve stejném rozsahu na 5,25 % a lombardní sazby na 7,25 %. Diskontní sazba je úrok, za který si komerční banky ukládají u ČNB své volné peníze nad rámec repo operací. Lombardní sazba je svým způsobem opakem sazby diskontní a určuje, za kolik si komerční banky půjčují od ČNB.

Tento krok ze strany ČNB byl víceméně očekávaný, i když část trhu tvrdila, že sazby sníží pouze o čtvrt procentního bodu. Inflace se v prosinci snížila ze 7,3 % na 6,9 % navzdory tomu, že se čekala stagnace a má tak nadále klesající tendenci. Za celý rok 2023 činila průměrná míra inflace 10,7 %, což bylo o 4,4 p. b. méně než v roce 2022, kdy se jednalo o druhou nejvyšší inflaci od vzniku samostatné ČR.

Inflace setrvale zvolňuje a ke svému 2% cíli stanoveným ČNB by se mohla přiblížit už během první poloviny roku.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme