Search
Close this search box.

Čtvrtletí ve znamení investování do fintechu

Financování rozvíjejících se fintechových firem dosáhlo v druhém čtvrtletí 2017 rekordní částky 5,19 miliard dolarů. To znamená čtvrtletní nárůst o 83 %. Pokud bude tento trend pokračovat, dočkají se fintechové startupy nejúspěšnějšího roku v historii pojmu fintech. Vyplývá to z prezentace společnosti CB Insights.

Graf: Rok 2017 může mít našlápnuto na rekordní výši financování fintechových společností.

Ve druhém čtvrtletí 2017 vstoupilo do řad jednorožců (tedy začínajících firem, jejichž hodnota již přesáhla 1 miliardu dolarů) 5 fintech startupů. Celkově se tak mezi unicorns řadí 26 fintechových společností, z nichž většina (15) sídlí v Severní Americe. Zdaleka největší z nich je však s hodnotou 18,5 miliard dolarů čínská firma Lufax, provozující online finanční trh.  Hodnotou se 7 asijských jednorožců vyrovná severoamerickým 15. Pojďme si představit nováčky mezi miliardovými startupy.

Tabulka: Mezi deseti největšími investicemi do amerických fintech startupů najdeme i čtyři z pěti nováčků v řadách miliardových jednorožců.

AvidXchange představuje moderní řešení účetnictví a finanční správy firem. Všechna data , která firma přes AvidXchange spravuje, jsou pověřeným osobám dostupná na internetu. V Q2’17 se dočkala největší investice ze všech severoamerických fintech startupů – 300 milionů dolarů.

Clover Health nabízí zdravotní pojištění v rámci vládní péče Medicare Advantage. V kombinaci se sbíráním a zpracováním dat o klientech a jejich okolí optimalizuje jejich náklady tak, aby se jim dostalo kvalitní péče za co možná nejnižší cenu. Objem investice u této společnosti činil 130 milionů dolarů.

Robinhood umožňuje obchodovat s akciemi bez poplatků za obchod pomocí mobilní aplikace. Firma vydělává na poplatcích za prémiové služby a úrocích z klientských účtů. Robinhood v druhém čtvrtletí dostal investici 110 milionů dolarů.

Symphony je komunikační nástroj pro společnosti, který nabízí kromě zabezpečené komunikace i sledování trhů a další nástroje, usnadňující práci lidem ve finančním sektoru. Do rukou Symphony se investoři rozhodli svěřit 63 milionů dolarů.

Tuandaiwang je zprostředkovatel půjček mezi klienty a jediný nově příchozí jednorožec z Asie. Od Čínských investorů dostal Tuandaiwang 292 milionů dolarů.

První místo v objemu investovaných peněz do jedné společnosti opět drží asijský trh. Jedná se o investici do již zaběhlého jednorožce, One97. Tato indická společnost provozuje univerzální internetový obchod Paytm – ten nabízí vše možné od jízdenek na autobusy, přes mobilní telefony až po motorky. Do One97 se rozhodla japonská SoftBank investovat 1,4 miliardy dolarů. Pro představu, světově druhá největší investice činila pouze 300 milionů dolarů, jednalo se o již zmiňované americké AvidXchange. Na evropském trhu se nejvíce investovalo do německé společnosti Kreditech, a to 160 milionů dolarů. Kreditech se snaží za pomoci počítačů a strojového učení poskytovat úvěry dělané na míru svým klientům tak, aby byly oboustranně výhodné.

Investice do One97 umožnila vznik zajímavého grafu, na kterém je vidět, o jak velkou částku se v rámci indických fintech startupů jedná. Kromě mnohem vyšší investované částky můžeme z grafu vyčíst i větší počet investic.

Zdá se tedy, že rostoucí trend fintechu nezastavuje, v některých oblastech se možná dokonce zrychluje. Nejvýraznější růst nastal ve druhém čtvrtletí v Asii, a to převážně díky investici do One97. Nejmenší množství peněz se do fintechu investuje v Evropě, a to 498 milionů dolarů, což je však celkem pochopitelné – Evropa celkově v oblasti počítačových technologií pokulhává za Severní Amerikou a Asií.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Portu Rychlovka - Díl 28

Portu Rychlovka – Díl 28

Minulý pátek jsme vám opět v jediném videu shrnuli aktuální dění na trzích, novinky na Portu a také