Search
Close this search box.

Darujte bohaté Vánoce: 4 tipy na originální dárky

Vánoční dárek Portu

Hledáte smysluplný dárek, ze kterého bude obdarovaný těžit v budoucnu? Připravili jsme pro vás praktický přehled nápadů na dárky ze světa investic.

Dárkový poukaz na investování od Portu

Vánoce jsou časem radosti a sdílení. Darujte svým blízkým něco, co má hlubší hodnotu než jen okamžitou radost – darujte příležitost. Vánoční poukazy od Portu jsou nejen originálním, ale především smysluplným dárkem, který může mít vliv na celoživotní blahobyt obdarovaného. Ať už se jedná o příspěvek na první krok v investování pro nováčky, nebo o další rozšíření portfolia. Poukaz na investice je dárek, který roste společně s obdarovaným. 

Dárkový voucher je navíc plně flexibilní a lze ho použít, kdy člověk uzná za vhodné. Peníze si klidně můžete převést do Peněženky a investovat nejen do portfolií či vlastních strategií, ale třeba i na Portu Gallery nebo opPORTUnity. Poukaz můžete zakoupit bez ohledu na to, jestli svůj účet u Portu již máte, nebo ne. Pokud jste klientem Portu, stačí se přihlásit a v záložce Dárky a výhody zvolit Dárkové poukazy. Tam naleznete vše potřebné – možnost poukazy objednat; instrukce, jak poukaz uhradit, ale i evidenci všech objednaných poukazů. Nemáte-li ještě svůj účet na Portu, můžete poukazy objednávat online na této stránce.

Investujete na Portu Gallery? Darujte o kousek hezčí portfolio

Investování do umění a dalších sběratelských předmětů se dnes díky moderním technologiím stává dostupnějším i pro drobnější investory. Sběratelské předměty jsou vnímány jako stabilní investice v nejistých ekonomických časech a mohou dobře posloužit k diverzifikaci portfolia. Je důležité zaměřit se na informovaný výběr, protože ne u všech podobných předmětů dochází k nárůstu hodnoty. Například díla od uznávaných umělců ale potenciál pro růst hodnoty nabízí. Trend sektoru umění sleduje třeba index Artprice 100, který svou výkonností dokonce překonává americký S&P 500.

V rámci programu Darujte smysluplnou investici můžete převést část nebo celou svou investici na Portu Gallery. Pro uplatnění poukazu je nutné, aby obdarovaná osoba byla zaregistrována a měla aktivní účet. Aktivním účtem se rozumí nahrání minimálně 2 dokladů totožnosti, ověření ze strany Portu Gallery, přidání bankovního účtu a zaslání ověřovací částky (minimálně 1 Kč), respektive podepsání Rámcové smlouvy.

Dárkový poukaz můžete objednat do 15. 12. 2023, a to zasláním požadavku z registrovaného e-mailu na info@portu.cz, ve kterém uvedete, jakou investici chcete převést a požadovanou částku. Do jednoho pracovního dne vám poté zašleme vystavený poukaz. Převést lze podíl pouze z investic, které jsou již úspěšně upsané, a ne z probíhajících úpisů. Minimální částka převodu je 100 Kč a celý proces je zdarma. Poukaz lze uplatnit do 31. 1. 2024.

Knihy jako investiční kompas

Darování knihy je osobní gesto, které může vyjádřit vaši podporu v oblasti osobního rozvoje obdarovaného. Asi většina z nás zná celosvětově uznávané klasiky jako Bohatý táta, chudý táta od Roberta Kiyosakiho, která nabízí pohled na to, jak bohatství získáváme nejen vyděláváním, ale také inteligentním investováním a správou peněz. Inteligentní investor od Benjamina Grahama je zase považován za bibli pro všechny, kdo chtějí investovat s rozmyslem a dlouhodobě.

A co knihy pro milovníky pasivního investování? A Random Walk Down Wall Street od Burtona G. Malkiela je klasika, která zastává názor, že dlouhodobé pasivní investování do indexových fondů (ETF) může být jednou z nejefektivnějších cest k bohatství. Malkiel podává argumenty proti pokusům o časování trhu a zdůrazňuje výhody diverzifikace a držení nízkonákladových indexových fondů. Tyto knihy nejen osvětlují cesty k bohatství, ale ukazují, že investování nemusí být vždy o adrenalinu a riskování, ale o chytré a promyšlené hře s časem a složeným úrokem. Z českých knížek se této tematice dobře věnuje Průvodce pro pasivní investování od Rozbitého prasátka.

Další dobrou volbou může být The Little Book of Common Sense Investing od Johna C. Boglea. Bogle, který stojí za revolucí nízkonákladových indexových fondů, vám představí jednoduchý, ale silný koncept: trh jako celek je efektivnější a produktivnější než jakýkoliv jednotlivý investor. Tento přístup vám umožní těžit z růstu ekonomiky jako celku, místo abyste se snažili vyznat v nástrahách výběru jednotlivých akcií.

Deskové hry, které naučí a zabaví

Vzdělávací deskové hry jsou na Vánoce ideálním dárkem, neboť spojují zábavu s rozvojem dovedností, svolávají rodinu a přátele k společnému stolu a otevírají dveře k novým znalostem v oblasti financí a strategického plánování. Pokud jste už hráli světoznámou deskovou hru od Kiyosakiho Cashflow, která učí jak dosáhnout finanční svobody pomocí investování, máme tu pro vás dvě další alternativy.

Jednou z nich je Game of Life. Tato deskovka umožňuje hráčům prožít virtuální život plný důležitých rozhodnutí. Od výběru kariéry přes založení rodiny až po důchod, každý tah na herním plánu přináší nové výzvy a finanční otázky. Hráči se musí rozhodnout, zda půjdou na vysokou školu, čímž se zvýší jejich šance na lépe placenou práci, nebo se rovnou vrhnou do pracovního procesu. Každé rozhodnutí má vliv na jejich finanční situaci, ať už jde o nákup domu, investice nebo správu denních výdajů. Hra je vhodná nejen pro rodiny a skvěle demonstruje, jak mohou být životní rozhodnutí vzájemně propojena s těmi finančními.

Alternativou může být hra Pay Day, která se soustředí na správu osobních financí během jednoho fiktivního měsíce. Hráči se snaží vyrovnat se s příjmy a výdaji, čelí nečekaným finančním překážkám, jako jsou neplánované účty nebo nouzové situace, a musí učinit moudré rozhodnutí ohledně půjček a investic. Pay Day nabízí skvělý způsob, jak se naučit základy finančního plánování a důležitost udržení pozitivního cash flow a je hrou plnou napětí a strategie, kde se jednoho dne ocitnete na vrcholu a druhý den bojujete s výdaji.

Na závěr bychom chtěli zdůraznit, že ačkoliv jsme vám představili několik tipů na finanční a investiční dárky, plně chápeme, že ne všechny Vánoce musejí být o penězích a investicích. Nejdůležitější je, abyste tyto sváteční dny strávili se svými blízkými, sdíleli spolu radost a pohodu. Vánoce jsou především o společně stráveném čase, vzájemné lásce a porozumění. Proto vám celý tým Portu přeje, aby byly vaše Vánoce plné štěstí, lásky a klidu. Užijte si tyto krásné svátky v teple domova a ve společnosti těch, na kterých vám nejvíce záleží.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

MBA bez školy a zdarma

Titul MBA pořád patří mezi nejžádanější vzdělávací osvědčení ve světě businessu. Již v roce 2016

Světlo a obraz geniálního fotografa Františka Drtikola

O nemnoha českých fotografech se dá říci, že patří mezi světové. Jedním z nich je František Drtikol. Fotografická, malířská a lidská osobnost tohoto umělce nebyla do přelomových výstav (Odeon, Rudolfinum) náležitě oceněna a po dlouhá léta neměla ani naše veřejnost větší příležitost seznámit se s jeho jedinečnou tvorbou.

Interest rate,Financial and dividend concept.Hand holding wooden

Jak investovat v době klesajících úrokových sazeb?

Lidé často drží své peníze na spořicích účtech kvůli pocitu bezpečí a jednoduchosti. Na jednu stranu musíme uznat, že v době ekonomické nejistoty, vysoké inflace a vysokých úrokových sazeb se ještě může jednat o poměrně atraktivní možnost, jak své prostředky alespoň nějak zhodnotit nebo spíše zmírnit ztráty způsobené inflací. Nyní nastal čas přesunout peníze jinam.