Search
Close this search box.

Den otevřené garáže Portu Gallery

Alfa-6C

V sobotu 11. 6. 2022 se investorům, ale i širší veřejnosti, poprvé představila garáž, v níž se nachází sbírka investičních vozidel Portu Gallery. Akce se setkala s velkým ohlasem a zájmem.

Garáž, kde jsou usídleny investiční automobily, je svým způsobem docela unikátní. Nachází se totiž prakticky v centru historického města Litoměřic, jen cca 400 metrů od náměstí Míru. A navíc ne v jen tak ledajaké moderní hale, ale historické budově s klenutými stropy. Ta dlouhou dobu sloužila k přepřahání poštovních koní, následně byla využívána pro třídění surovin.

Garáž Portu Gallery

Současný majitel ji pořídil v červnu roku 2021 a do října prováděl její rekonstrukci. V tu chvíli se do nově opravených prostor začaly stěhovat historické automobily ze sbírek Portu Gallery, aby se právě během slunečné soboty v polovině června mohly ukázat v celé své kráse.

Celá akce byla koncipovaná jako „den otevřené garáže“ spojený s občerstvením (na místě se čepovalo pivo a opékalo sele) s tím, že zástupci Portu Gallery každé dvě hodiny prováděli zájemce komentovanou prohlídkou. Ta měla za cíl nejen představit samotný koncept investování Portu Gallery (tedy platformy, kterou jistě dobře znáte), ale i jednotlivě předvést vystavené automobily.

Alfa

Investiční strategii a systém Portu Gallery představil jeden z nejpovolanějších v podobě Martina Jaroše, jednotlivá vozidla zase do kontextu zasazoval kurátor sbírky František Vahala.

Martin a František

Během dne si zájemci, kterých se nakonec na místě vystřídalo několik stovek, mohli prohlédnout celkem 11 automobilů, tedy většinu z těch, které patří buď přímo do Portu Gallery, nebo do investičního fondu. Celou širokou paletu vozidel lze shrnout snadno – jednalo se převážně o sportovní nebo jinak historicky význačná vozidla reprezentující různé designové školy světového automobilismu a samozřejmě také odlišná technická řešení, jejichž specifika účastníky velmi zajímala.

Poválečné období kulatých karoserií reprezentoval například první upsaný automobil v podobě jedinečného roadsteru Nash-Healey, švédskou stylistickou školu a robustní techniku zase Volvo P 1800 S. Hojně zastoupená je německá škola – ve sbírkách se nachází jak Porsche 356 Speedster z 50. let, tak i vzácné Porsche 911 Club Sport, a to dokonce ve dvou kusech (z roku 1987 a 1989). Německý luxus 60. let ukázal Mercedes-Benz 220 SEb, tedy kupé varianta odvozená od první třídy S. Celek doplňuje zcela odlišná koncepce „vpředu napříč“ v podobě britského Morris Mini Cooper S, který jistě netřeba představovat. Italská sekce se bude brzy rozšiřovat, zatím mohli zájemci obdivovat (a také si poslechnout) motor V12 ve Ferrari 400i. To bylo sice delší dobu opomíjené, ale nyní se mu dostává zaslouženého zájmu veřejnosti. Podobně je na tom i BMW M3 první generace, které uchvacuje zejména generace dnešních třicátníků a čtyřicátníků.

Alfy

V prostoru před garáží jsme vystavili dvě jedinečné Alfy Romeo 1900, na nichž jsme návštěvníkům prezentovali jednotlivé italské karosárny – konkrétně pak PininFarina a Ghia. Oba sportovní vozy lze popsat celou řadou superlativů, o čemž svědčí i fakt, že vínová PininFarina jezdí slavný závod 1000 Miglia a zlatá Ghia jela už v roce 1954 náročný podnik v podobě Rallye Monte Carlo. Oba raritní vozy se zaslouženě těšily extrémní pozornosti, a to nejen při dni otevřené garáže – Ghia se například vloni účastnila i nejlepší výstavy klasických automobilů na světě, tedy soutěže elegance Villa d´Este u jezera Como v Itálii.

Volvo 1800

Celý den probíhal v uvolněné náladě, která k příjemnému odpoledni s krásnými automobily patří. Za tým Portu Gallery jsme rádi za mnohé dotazy a zájem veřejnosti, ale i důstojné prostředí a péči, kterou v Litoměřicích klasické automobily dostávají. Věříme, že počet spokojených investorů se bude postupně zvětšovat s tím, jak se sbírka uceluje a automobily dostávají důslednou péči, bez které by je nebylo možné uchovat pro další generace a s uspokojením sledovat růst jejich hodnot.

 

Foto: Anna Nevrlá

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 5,25 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Kouzlo Paretova principu

Slyšeli jste někdy o pravidle 80/20? Jestli ne, tak je to veliká škoda, protože právě