Search
Close this search box.

Dlouhodobé investování na turbulentních trzích

stock market chart

Investování s dlouhým investičním horizontem je jedinou cestou k udržitelným ziskům pro drtivou většinu investorů. Přesto to většina lidí nedělá. Zejména v časech, kdy se trhy rozkývají, to pro investory bývá nesplnitelný úkol. Co v takových dobách dělat?

Ačkoli se to v časech propadů možná nezdá, dlouhodobé investování přináší připraveným investorům, kteří zvládnou dobrou diverzifikaci a tlak na psychiku, několik výhod.

1. Dlouhodobé investování přináší investorům příležitosti s vysokým výnosovým potenciálem, které mohou krátkodobí spekulanti, například kvůli nejistému výhledu, minout.

2. Dlouhodobé investování ochraňuje investory před takzvanými behaviorálními chybami (předsudky). Například taková chyba novosti (trochu nepřesný překlad jedné z kognitivních chyb, takzvané recency bias, znamenající přisuzování velké váhy nejnovějším informacím nebo událostem) může investory připravit o zajímavé výnosy.

3. Dlouhodobé pasivní investice snižují náklady, jako jsou například poplatky, daně a náklady na váš čas.

4. Historie ukazuje, že dlouhodobé držení akcií je spojeno s lepší výkonností.

Správná struktura portfolia

Pokud investor nezanedbá diverzifikaci, měl by se vyhnout několika nepříjemnostem, které z něj udělají prodejce akcií z donucení. Existuje několik faktorů, kterým je dobré se vyhnout.

Potřeba dlouhodobých finančních prostředků k uspokojení krátkodobých potřeb. Investor by měl dopředu myslet na to, kolik peněz bude potřebovat na pokrytí krátkodobých finančních potřeb, a podle toho pak sestavovat své portfolio. K tomu slouží v portfoliu hotovost a krátkodobé dluhopisy. Dlouhodobě by se měly investovat peníze, které investor nebude potřebovat minimálně 3 roky.

Chyby v chování a předsudky. Volatilita a strach mohou vést k prodejům aktiv za příliš nízkou cenu. Investor by se měl zamyslet, jak bude zvládat propady na trzích, a při stavbě portfolia se podle toho zařídit.

Špatné řízení portfolia. Když už si investor sestavil portfolio, které mu vyhovuje, neměl by se při jeho správě nechat ovlivňovat názory jiných lidí (kolegové v práci, partneři a podobně). Různí lidé mají různé priority, investiční horizont a vztah k riziku. Všechny tyto aspekty je potřeba si vyjasnit předem, aby nedocházelo k nedorozuměním.

Investiční proces na papíře

Jen málo investorů se může při investování spoléhat na instinkt. Pro většinu je ideální, když si základní aspekty svého investičního procesu zapíše. Je dobré si uvědomit, že neexistuje žádný svatý grál, který by platil pro všechny. Každý investor by měl nejprve popřemýšlet o svých silných a slabých stránkách a následně přijít s investičním procesem, který bude maximalizovat pozitiva a minimalizovat negativa.

Zapsání investičního procesu donutí investora nad ním přemýšlet důsledněji. Zároveň mu to pomůže sledovat vývoj v čase, a to jak co se týče výsledků, tak zkušeností. Funguje to i jako určitá forma závazku vůči sobě samému, která může zafungovat právě v dobách, kdy je na trzích dusno. Zapsaný investiční proces by ale pak měl být 100% dodržován, což opět platí pro případy, kdy se na trzích schyluje k propadům a investoři mají tendenci omlouvat některá svá neuvážená rozhodnutí.

Seznam chyb, který pomůže zůstat při smyslech

I ten nejchytřejší investor se dopouští chyb způsobených tlakem ze strany trhu. Aby se tomu pokud možno vyhnul, měl by svůj investiční plán zkonzultovat s lidmi, kteří jsou pro něj důležití, případně by mu mohli pomoci. Mohou fungovat jako zpětná vazba ve chvílích, kdy se investor pokouší o něco, co může vést ke ztrátám nebo odklonu od nastaveného procesu.

Investor by si měl také sepsat některé otázky (a být schopen na ně odpovědět), které by mu mohli ostatní klást, když dojde k nejhoršímu, a zároveň by mohly fungovat jako seznam chyb, kterým by se měl vyhnout. Zde je několik příkladů takových otázek:

Stojíte si pevně za svým? Zkoušeli jste najít někoho s opačným názorem?

Cítíte nějaké emoce při svých investičních rozhodnutích? Akcie vám nic nedluží a neznají vaši historii.

Víte, jaká je pravděpodobnost toho, že se dění na trzích posune směrem, jaký vám vyhovuje? Pokud u ostatních lidí něco nefunguje, musíte přesně vědět, proč to ve vašem případě má být jinak.

Máte rádi riziko, nebo se mu raději vyhýbáte? Investoři se chovají různě v dobách, kdy se jim daří, a v časech, kdy se věci nevyvíjejí podle plánu. Ideálním případem je, když je investor schopen být maximálně racionální. Měl by také vědět, za jakých okolností tomu tak není, a v takových případech nedělat žádná rozhodnutí.

Akcie si žijí vlastním životem

Je snadné podlehnout emocím, když investor každý den bedlivě sleduje grafy s cenami akcií a vidí, jak postupně klesají. Je pravda, že v současnosti na trhu působí řada investorů, kteří výrazné propady ještě nezažili, takže se to hůře vysvětluje. Ideální je akcie vůbec nesledovat. A když už, investor by měl mít stále po ruce svůj investiční plán, respektive proces, který mu připomene, jak se v takových dobách chovat.

Dlouhodobí investoři dosahují v dlouhém horizontu velice dobrých výsledků, o tom není pochyb. Přesto je investorů, kteří dokáží uvažovat dlouhodobě, menšina. A ještě méně je těch, kteří se podle toho chovají. (Nejen) na trzích to bohužel funguje tak, že nestačí něco vědět, ale je potřeba se tím řídit.

Dosahování výnosu, který akciové trhy dlouhodobě nabízejí, je pro každého investora podmíněno tím, že vydrží zůstat na trhu, držet pozice a nedbat na poklesy (přikupování ve chvílích, kdy akcie ztrácejí, je samozřejmě ještě lepší). Angličané tomu trefně říkají to stay in seat. Nikdo totiž neví, kdy zrovna další hvězdný akciový rok přijde.

____________________________________

Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

– Článek není investičním doporučením
– Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
– Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
– Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
– Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás dostupné tématické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,1 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

emergency fund

Jak si nastavit finanční rezervu

I ti nejpečlivější plánovači mohou zažít těžké období vyžadující neobvyklé výdaje, při kterých je třeba sáhnout hluboko do