Search
Close this search box.

Dlouhodobý investiční produkt – Revoluce v zajištění na stáří | Jana Brodani

Dlouhodobý investiční produkt

Od 1. 1. 2024 bude možné si založit tzv. Dlouhodobý investiční produkt (DIP), který otevírá další možnost, jak si odkládat na důchod s daňovým zvýhodněním. Co to vlastně DIP je a jaká je jeho finální podoba? To nám v rozhovoru přiblížila Jana Brodani, výkonná ředitelka Asociace pro kapitálový trh České republiky (AKAT).

Dlouhodobý investiční produkt je podle Jany Brodany ve své podstatě velmi jednoduchý investiční nástroj sloužící k zajištění na staří a penzi. DIP je součástí tzv. třetího pilíře důchodového systému. Ten v současnosti tvoří pouze penzijní spoření a investiční životní pojištění a jeho popularita posledních 10 let klesá. Jednou z motivací státu je tak třetí pilíř znovu zatraktivnit a podpořit občany v přípravě na důchod.

Tvůrci zákona o českém DIPu se inspirovali v zahraničí. Základem je tak možnost daňové úlevy a investice do cenných papírů jako jsou akcie, dluhopisy obchodované na burzách, ETF nebo nástroje kolektivního investování. Podle Brodani se v Česku zhoršuje demografická situace, což nenabízí příliš dobrý výhled pro první pilíř důchodového systému – za 10 až 15 let budou důchody až o třetinu nižší než dnes. DIP tak vítá jako další možnost, která investování může zatraktivnit třeba mladším lidem.

Založí si DIP sama Brodani? K jakým změnám u tohoto produktu v průběhu legislativního procesu došlo a je šance, že se bude DIP ještě v budoucnu nějak měnit? Jak bude možné z DIPu peníze vybírat a jak to bude s poplatky? V rozhovoru se navíc podíváme i na rozdíl mezi druhým a třetím důchodovým pilířem a jestli by radši než spouštět DIP nebylo lepší zřídit statní investiční fond.

I my v Portu budeme nabízet Důchodový účet, který bude mít poplatek pouze 0,5 % ročně. V rámci Důchodového účtu můžete využívat veškeré produkty Portu s tímto sníženým poplatkem a využitím daňového odpočtu.

🎥 Video

🎙️ Podcast

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 5,25 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Smart Beta ETF – Investice budoucnosti

Díky rozmanitosti trhu a investičních nástrojů se značně ztížil výběr investorům při snaze zhodnotit své finanční prostředky. Jedním

Portu Krok za krokem

Portu Krok za krokem

Vítejte na cestě chytrého investora. Jsme nadšení, že právě vy začínáte nyní investovat s Portu! Aby pro vás