Search
Close this search box.

Do sbírky od Muchy už lidé zainvestovali přes 80 milionů korun

Na Portu Gallery se před pár dny otevřela unikátní investiční příležitost, která doposud neměla obdoby, sbírka děl od Alfonse Muchy. Doposud největší úpis na Portu Gallery vzbudil velký zájem, což potvrzují také čísla, hned během prvních 15 minut po spuštění se upsalo více než 55 milionů korun. Původní Lendlova sbírka, kterou v posledních letech zásadně rozšířil předchozí majitel, soukromý sběratel Richard Fuxa, dnes čítá 422 artefaktů a její odhadovaná hodnota je 250–300 milionů korun.

Novým majitelem rozsáhlé umělecké sbírky děl Alfonse Muchy, světově uznávaného malíře a grafika éry secese, je Portu Gallery patřící do investiční skupiny WOOD & Company. Součástí transakce je sbírka čítající 422 artefaktů v odborníky odhadované hodnotě 250300 milionů korun. Součástí obchodu nejsou audiovizuální aktivity, které byly se sbírkou v minulosti spojeny a jsou také součástí výstavy v Obecním domě. „Sbírka děl Alfonse Muchy má hlubokou kulturní hodnotu i zajímavý investiční příběh. Jde o původní Lendlovu sbírku, na jejímž významném rozšíření a zhodnocení se podílel další český soukromý sběratel Richard Fuxa. Jsme nesmírně rádi, že se nám podařilo tuto uměleckou sbírku získat a umožnit zájemcům z řad veřejnosti podílet se na vlastnictví tohoto národního pokladu,“ říká Petr Beneš, ředitel obchodu WOOD & Company. 

„Myšlenka toho, že sbírka může být vlastněna širokou veřejností, mě zaujala natolik, že jsem se rozhodl vstoupit do jednání o prodeji. Přesvědčily mě i plány Portu Gallery na další rozšiřování a zhodnocování sbírky a jsem také rád, že noví majitelé chtějí pokračovat v realizaci výstav pro veřejnost napříč kontinenty,“ doplňuje soukromý sběratel a původní majitel Muchovy sbírky Richard Fuxa. 

Rekordní úpis na Portu Gallery

Úpis umělecké sbírky děl Alfonse Muchy byl na Portu Gallery otevřen 28. října, symbolicky v den oslav české státnosti, a potrvá do 28. listopadu nebo do upsání cílové částky 270 milionů korun. Hodnota sbírky v úpisu je přitom 250 milionů korun, zbývající částka 20 milionů představuje náklady spojené s uskladněním v depozitáři, pojištěním a celkovou správou sbírky po dobu 5 let. Pro Portu Gallery se jedná o největší úpis ve čtyřleté historii galerie.  Investovat je možné částky od jedné koruny, tak jako v případě všech úpisů na Portu Gallery. Zájemci se mohou dozvědět více přímo na Portu Gallery nebo na webu mujmucha.cz, který vznikl přímo k realizovanému úpisu Muchovy sbírky a v budoucnu bude informovat také o dalších aktivitách souvisejících se sbírkou. 

V tuto chvíli je plánovaný časový horizont prodeje sbírky 3–5 let, o samotném prodeji budou ale hlasováním rozhodovat sami investoři. „Ceníme si jedinečnosti Muchy jako umělce a věříme v investiční potenciál jeho děl. Plánujeme pořádat výstavy a podporovat tak šíření Muchova věhlasu celosvětově, což se může pozitivně projevit i na hodnotě sbírky. Zájem ze strany zahraničních subjektů o realizaci výstav máme a s některými jsme již zahájili jednání. Zároveň se chceme v budoucnu pokusit získat do Portu Gallery i další Muchova díla, a to nejen ta umělecká, ale i další artefakty jako návrhy bankovek nebo známek,“ vysvětluje Martin Jaroš, ředitel Portu Gallery. Aktuálně je část Muchovy sbírky vystavena v Obecním domě na výstavě, která potrvá do 8. března 2024. Zbývající část je uložena v depozitáři. 

Sbírka, která procestovala svět

Sbírka děl Alfonse Muchy, která je předmětem úpisu na Portu Gallery, vznikla z iniciativy Ivana Lendla, úspěšného českého tenisty a nadšence do Muchova díla. V roce 2013 od něj koupil sbírku čítající 129 artefaktů soukromý sběratel Richard Fuxa. Ten ji v průběhu další dekády rozšířil na stávajících 422 artefaktů a zasloužil se o propagaci sbírky ve světě. Díky realizovaným výstavám ji vidělo 750 tisíc lidí po celém světě.

Téměř všechna díla obsažená ve sbírce jsou v nejvyšší kvalitě a s prokazatelnou proveniencí. Výjimečnost sbírky umocňuje nejen jméno jejího zakladatele, ale i péče uznávaných odborníků a kurátorů Jacka Rennerta a Karla Srpa. „O díla Alfonse Muchy je celosvětově zájem a hodnota jeho děl roste. V roce 2022 se dostal do první pětistovky žebříčku hodnocení umělců na serveru artprice.com a cenový index umělcova díla vzrostl za poslední dekádu podle stejného zdroje o 130 %,“ říká Michal Čejka, člen investiční komise Portu Gallery pro segment umění a doplňuje: „Vzhledem k postavení autora na světovém trhu s uměním je potenciál zhodnocení sbírky v desítkách až stovkách procent. Poptávka po jeho dílech je celosvětově silná a my věříme, že ještě poroste.“ 

Proč je umění atraktivní investicí

Umělecké předměty jsou základním aktivem v oblasti alternativních investic. Dokážou nabídnout nejen zajímavý výnos a diverzifikaci portfolia, ale důležitou roli zde hraje i emoční faktor a radost z vlastnictví něčeho krásného. Velikost trhu s uměním se v současné době odhaduje na téměř 68 miliard dolarů. To, že se jedná o aktivum, které stojí za úvahu, svědčí i následující čísla. Podle Indexu luxusních investic společnosti Knight Frank se zhodnotila kategorie umění meziročně o 30 %, za poslední dekádu pak o 109 %. Dramaticky pak v posledních několika letech narostly on-line prodeje uměleckých děl, například aukční síň Sotheby´s dosáhla na konci roku 2022 nárůst online prodeje o 440 % oproti předpandemickému roku 2019.

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

víte jak správně diverzifikovat

Víte, jak správně diverzifikovat?

Na diverzifikaci záleží. Pro většinu investorů je diverzifikace klíčem k dlouhodobému úspěchu. Dokáže totiž alespoň