Search
Close this search box.

Dokážete odpovědět na tyto 3 otázky? Otestujte svou finanční gramotnost!

holka co čte

Finanční gramotnost je obzvlášť v posledních letech čím dál tím probíranějším tématem. Experti na školství i na finance se předhánějí v nápadech, jak zlepšit ekonomické vzdělání studentů. Řada lidí se shoduje, že výuka v oblasti finanční gramotnosti může být pro budoucí život důležitější než studium některého z aktuálně vyučovaných předmětů.

I my v Portu si uvědomujeme, že je finanční vzdělání důležité. Zvyšovat finanční gramotnost a poskytovat zajímavé informace bylo jedním z impulzů, který nás vedl k založení tohoto blogu. A vážíme si, že i díky tomu mají naši klienti realistická investiční očekávání a nadprůměrné ekonomické znalosti.

Své znalosti si můžete otestovat krátkým kvízem, který se skládá ze 3 otázek. Všechny otázky jsou zaměřené na finanční gramotnost. Své odpovědi můžete na konci článku porovnat s výsledky studie, která proběhla v několika zemích světa.

Otázky

  1. Představte si, že uložíte 100 Kč na spořící účet s 2% ročním zúročením. Kolik si myslíte, že bude na účtě po 5 letech?
    a) méně než 102 Kč
    b) přesně 102 Kč
    c) více než 102 Kč
    d) nevím, nechci odpovědět
  2. Představte si, že úrok na vašem spořícím účtu byl 1 % ročně. Inflace ve stejném období byla 2 % ročně. Po roce si za peníze na spořícím účtu můžete koupit:
    a) méně než před rokem
    b) úplně stejně jako před rokem
    c) více než před rokem
    d) nevím, nechci odpovědět
  3. Myslíte si, že následující výrok je pravda, nebo lež? „Nákup akcie jedné společnosti je ve většině případů bezpečnější investice, než nákup akciového podílového fondu“.
    a) pravda
    b) lež
    c) nevím, nechci odpovědět

Odpovědi a vysvětlení

Některým z vás se otázky mohou zdát až příliš jednoduché, pro jiné zas některá z nich může být těžší. Radost vám může dělat to, že pokud se vám podaří zodpovědět správně všechny, podařilo se vám překonat přes 65 % z dotázaných. Jaké jsou tedy správné odpovědi?

Odpověď na otázku 1:

U otázky číslo 1 je správná možnost c) více než 102 Kč. Proč? Ze dvou hlavních důvodů. Prvním důvodem je, že 2% úročení je roční. Dvě procenta (tzn. 2 Kč) dostanete každý rok po dobu pěti let. Druhým důvodem je složené úročení, které způsobí že po 5 letech nebudete mít pouze 110 Kč, ale o něco málo víc. Jakto? První rok máte nárok na 2 % z 100 Kč. Na konci roku tak dostanete 2 Kč. Další rok už ale máte nárok na 2 % z 102 Kč, a díky tomu získáte o něco víc (2,04 Kč). Pokud budete takto pokračovat, dopočítáte se k tomu, že po 5 letech bude na vašem účtu něco málo přes 110,40 Kč.

Více na téma složené úročení a výpočtu výnosu si můžete přečíst například ve článcích:

Má cenu začít investovat s málo penězi?

Možnosti výpočtu výnosu portfolia

Odpověď na otázku 2:

U otázky číslo 2 je správná možnost a) méně než před rokem. Proč? Inflace způsobuje, že i přes to, že máte stále stejné množství peněz, můžete si koupit méně. Stokoruna, kterou vyberete, vypadá pořád stejně a díky 1% úroku na spořícím účtu si vyberete dokonce 101 Kč. Zdražuje ale zboží, které si za peníze kupujete. Zjednodušme si inflaci pouze na 1 kus zboží. Pokud na začátku roku máte 100 Kč a pivo stojí 50 Kč, můžete si koupit přesně 2 piva. To je jasné. Na konci roku naspoříte 1 % a máte 101 Kč, tudíž více než na začátku roku. Problémem je, že 2% inflace způsobí zdražení piva na 51 Kč. Dvě piva nás nyní vyjdou na 102 Kč a vzhledem k tomu, že naspořeno máte o korunu méně, budete si moct dovolit pouze jedno.

Inflace samozřejmě neovlivňuje pouze cenu piva. Pokud vás téma inflace zajímá, přečtěte si například:

Inflace, skrytý nepřítel spoření

Proč dát přednost investování před spořením?

Odpověď na otázku 3:

U otázky číslo 3 je správná možnost b) lež. Akciové podílové fondy ve svém portfoliu drží akcie desítek či stovek společností. Často se jedná o společnosti napříč obory, či dokonce napříč kontinenty. Při propadu nebo krachu jedné z firem utrpíte ztrátu, ale podstatně nižší. Ostatní firmy ve vašem portfoliu zůstávají nedotčeny. Pokud však držíte akcii jedné firmy, riskujete propad ovlivněný jinými faktory, než je vývoj trhu. Diverzifikace je bezesporu snížením neseného rizika a proto i naše portfolia jsou diverzifikovaná jak mezi obory, tak mezi kontinenty.

Více o diverzifikaci a riziku obecně si můžete přečíst například v článcích:

Diverzifikace: Nedávej všechna vejce do jednoho košíku

Jak správně diverzifikovat

Rozumíte riziku?

Výsledky studie

A jak si stojíte v porovnání s ostatními? To můžete zjistit poměrně přesně, jelikož identické 3 otázky byly v různých letech položeny v několika zemích světa. Odpovědět na všechny 3 otázky správně se ve většině zemí povedlo ani ne třetině. Lépe si obecně vedly západoevropské země. V Německu či Švýcarsku vědělo všechny odpovědi přes 50 % testované populace. Nejhůře si naopak vedli lidé z Ruska či Rumunska, kde správnou odpověď na všechny 3 otázky vědělo ani ne 5 % dotazovaných. Nijak slavně na tom není ani USA, kde správně zodpovědělo jen něco kolem 30 % lidí. V Česku bohužel podobný průzkum neproběhl a lze jen odhadovat, ke které z těchto skupin máme finanční gramotností blíže. Výsledky ze všech testovaných zemí naleznete na str. 14 zde.

Zajímavým zjištěním také může být, že ve všech zemích světa přesněji odpovídali muži než ženy. Je pravdou, že v investorských kruzích se celkově pohybuje více mužů a v mnoha zemích světa jsou starosti o finance brány spíše jako mužská záležitost. Přesto existují věci, ve kterých se muži mají od žen co učit.

Graf 1: Úspěšnost zodpovězení všech 3 otázek správně dle pohlaví a země (zdroj)

Úspěšnost zodpovězení všech 3 otázek správně

Pravděpodobně nikoho nepřekvapí, že se stoupajícím vzděláním stoupala i úspěšnost ve správných odpovědí. Absolventi univerzit dosahovali úspěšnosti kolem 75 %.

Posilujte své znalosti

„Peníze jsou dobrý sluha, ale špatný pán“, zní známý citát Francise Bacona. Aby vám však peníze správně sloužily, je nutné jim náležitě rozumět. Finanční gramotnost se stává čím dál tím důležitější. Ve světě, kde peníze rozhodují o mnoha faktorech našeho života, neexistuje prostor pro chyby. Pokud se vám na některou z otázek nepodařilo odpovědět správně, nezapomeňte se podívat na články týkající se daného tématu, ať už na našem blogu, nebo jinde na internetu. Pokud se vám podařilo zodpovědět všechny 3 otázky správně, posouvejte své hranice dál a nepřestávejte zlepšovat své znalosti.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,1 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme