Search
Close this search box.

ECB ponechala úrokové sazby beze změny

Evropská centrální banka finanční trhy opět nepřekvapila a podle očekávání ponechala úrokové sazby beze změny a základní úroková sazba tak zůstává na úrovni 4,5 %. Nastavení hlavního nástroje monetární politiky mířící na snížení inflace se tak v eurozóně neměnilo již třetí zasedání v řadě, resp. od října. Dřívějšímu snížení úrokových sazeb brání především růst meziroční inflace, která dosáhla v prosinci 2,9 %, čímž se zvýšila z 2,4 % v listopadu.

Představitelé ECB tak budou čekat na další makrodata ohledně inflace, ale i vývoje ekonomiky a nezaměstnanosti. Obecně se ale počítá s tím, že nějaký čas ještě budou úrokové sazby nezměněny a to i z důvodu krocení optimismu finančních trhů. Šéfka ECB Lagarde už naznačila, že ke snížení by mohlo dojít v červenci a mělo by jít o 25 bazických bodů.

ECB bude balancovat mezi opatrným přístupem s cílem definitivně dostat inflaci pod kontrolu a snahou nepřidusit ekonomiku eurozóny, která již balancuje na hraně recese. Pravděpodobně se tak nakonec rozhodne pro snížení sazby v červnu a do konce roku dojde ke třem až čtyřem snížením.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Spoříte si na důchod?

S odchodem do důchodu stálý příjem výrazně klesne. Tím se může dramaticky snížit i vaše životní

Jak odejít do důchodu ve třiceti

Spořící „extrémista“ Mr. Money Mustache (MMM) nabízí na svém blogu zajímavou úvahu: každá maličkost ve vašich pravidelných výdajích vám

Hořicí dolar

O penězích to není

Máte 100 Kč a 2 hodiny. Jakým způsobem vyděláte co nejvíc peněz? Myslíte, že je možné peníze zdvojnásobit?