ECB zvýšila úrokové sazby o 0,25 p. b.

Evropská centrální banka dnes v souladu s očekáváními opět zvýšila své úrokové sazby o 0,25 p.b. Úroková sazba pro hlavní refinanční operace a úrokové sazba pro mezní zápůjční facilitu a depozitní facilitu budou s účinností od 2. srpna 2023 zvýšeny na 4,25 %, 4,50 % a 3,75 %.

ECB sazby začala navyšovat před rokem v červenci 2022, což už se v evropské ekonomice projevuje. Ekonomika eurozóny se v 1. čtvrtletí 2023 zastavila, což dokazuje 0% růst HDP. Německo se ve stejném období propadlo do recese. Další manévrovací prostor má tak ECB značně omezený. Inflace je sice v eurozóně nejnižší od ledna 2022 a vypuknutí války na Ukrajině, s nejnovější, červnovou meziroční hodnotou inflace ve výši 5,5 % ale nemůže být ECB spokojena. ECB tak stojí před složitým dilematem. Inflace je sice stále vysoká, další navyšování sazeb se ale projeví se značným zpožděním a hrozí další ekonomický propad.

Podle ECB inflace nadále klesá, ale stále očekává, že zůstane příliš dlouho vysoká. Rada guvernérů je proto prý odhodlána zajistit, aby se inflace včas vrátila ke svému 2% střednědobému cíli.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 6,5 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Portu POP-UP Gallery

Výstava Portu POP–UP! Gallery

Výstava Portu POP–UP! Gallery představí na jednom místě, a to v Galerii Harfa, vybraná díla z unikátní sbírky