Search
Close this search box.

Ekonomika USA v prvním čtvrtletí vzrostla o 1,3 %. O 0,3 p. b. méně, než se čekalo

Růst americké ekonomiky v prvním čtvrtletí 2024 zpomalil na 1,3 % ze 3,4 % v posledních třech měsících loňského roku, zatímco se čekal růst o 1,6 %.

Slabší růst hlavního ukazatele vypadá znepokojivě, ale důležité soukromé domácí prodeje domácím kupcům považované za jádro ekonomiky meziročně vykázaly zdravý nárůst o 2,5 %.

Zpomalení HDP přichází v době, kdy jsou trhy citlivé na jakékoliv údaje, které by mohly naznačit, že ekonomika může pro Federální rezervní systém růst příliš rychle, protože inflace se ukázala být odolnější, než se očekávalo. Příliš rychlý růst HDP totiž má tendenci inflaci zvyšovat. Současný pokles HDP o více, než se čekalo pak hraje do karet dřívějšímu snížení úrokových sazeb.

Mnoho prognóz a bankovních domů pak nepovažuje zpomalení ekonomického růstu v prvním čtvrtletí za začátek širšího trendu. Před zveřejněním čísel například bankovní dům Goldman Sachs ve druhém čtvrtletí očekával růst HDP v USA o 3,2 %.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Zásadní Ferrari 250

Vzhledem k tomu, že jsme začali upisovat vzácný model Ferrari 250 Coupé Pinin Farina, neuškodí připomenout si celou řadu

víte jak správně diverzifikovat

Víte, jak správně diverzifikovat?

Na diverzifikaci záleží. Pro většinu investorů je diverzifikace klíčem k dlouhodobému úspěchu. Dokáže totiž alespoň částečně ochránit portfolio