Search
Close this search box.

Esports nebo elektromobilita: přidáváme 5 nových ETF

E-sport investice

Jdeme s dobou, sledujeme nové trendy a nasloucháme i našim klientům v tom, do čeho by rádi investovali. Proto opět rozšiřujeme nabídku akciových ETF instrumentů v rámci vlastních strategií o 5 instrumentů.  Nově přinášíme investorům možnost obohatit své strategie o investice do inovativních oblastí jako je elektromobilita, eSports & gaming nebo disruptivní technologie (se současným zaměřením na ESG). Zároveň potěšíme i investory s orientací na hodnotu – nyní mohou s Portu zainvestovat do amerických společností s trvale silnou konkurenční výhodou, jejichž akcie se navíc obchodují za atraktivní ceny. Ať už o založení nové strategie teprve přemýšlíte nebo byste rádi oživili složení strategie stávající, nenechte si tyto novinky ujít a obohaťte svůj investiční mix o nové trendy. Pojďme si nyní představit přidávané instrumenty:

Elektromobilita

Elektrická auta jsou na vzestupu, ale skutečný boom je dle analytiků teprve čeká. Zvyšující se zájem o „čistější“ řízení, ale také rostoucí tlak na snižování emisí ze strany regulátorů znamenají, že má tento sektor našlápnuto k úspěchu.

Podle výhledů společnosti Bloomberg mají prodeje elektroaut v roce 2023 vzrůst na 7 % ze současných 3 %. Poté, co se automobilový průmysl zcela vymaní z koronavirové krize, se předpokládá dokonce exponenciální růst – do roku 2040 by mělo až 60 % z prodaných osobních aut ve světě být elektrických.

Pokud si nechcete nechat ujít investici do tohoto velmi dynamického odvětví, můžete sáhnout po akciích společností, které mění automobilový průmysl a podílejí na přechodu k elektromobilitě. Takovou příležitost vám na Portu nabízí nově přidaný instrument Elektromobilita (iShares Electric Vehicles and Driving Technology UCITS ETF). Konkrétním příkladem společností, jejichž akcie tento instrument zahrnuje, jsou jména, o kterých v souvislosti s elektromobilitou slyšíme denně – například Tesla. Zároveň jsou součástí také zavedené automobilky, které jsou v oblasti elektrifikace aut velmi aktivní, jako Hyundai, BYD nebo Ford. Například Ford plánuje, že do roku 2030 budou všechny jeho osobní vozy prodávané v Evropě elektrické. Stejně tak jsou vybírány i akcie společností vyvíjejících moderní technologie, které mění způsob, jakým dnes auta řídíme. Příkladem jsou Aptiv, Qorvo nebo Hexagon.

eSports a gaming

Herní business je doslova raketové odvětví posledních let. Gaming, respektive eSports se dostává mezi stále širší veřejnost a s tím, jak roste jeho popularita, zvyšuje se i zájem investorské komunity podílet se na jejich růstu. Pokud byste si náhodou mysleli, že se jedná jen o zábavu mladých sedících doma u počítačů, jste na omylu – podívejte se, jak například vypadá finále eSportového turnaje pořádaného v Losangeleské hale Staples Centre, které je jinak domovem basketbalového týmu LA Lakers.

esports

Esports a gaming se těší celosvětové oblibě a svědčí o tom také výkonnost ETF instrumentu eSports a gaming (VanEck Vectors Video Gaming and eSports ETF), jež sleduje index zahrnující 25 firem z oblasti eSportů a video gamingu – za poslední rok vynesl skoro 90 %. Segment profituje z přísných opatření v důsledku pandemie koronaviru – videohry a online sporty se staly oblíbeným nástrojem, jak si zkrátit čas v karanténě. Pandemie také napomohla ke zviditelnění vysílání eSportů a dalších soutěží, které oproti některým klasickým sportovním událostem mohly v online formě dále pokračovat.

I do budoucna se očekává, že množství nadšenců v sektoru profesionálního gamingu a eSportů bude nadále růst. Podílet se na vzestupu tohoto odvětví můžete investicí do akcií velkých hráčů, kteří profitují na vývoji vlastních her a/nebo souvisejícího softwaru a hardwaru. Instrument eSports a gaming obsahuje například akcie společností Tencent, Nvidia, Nintendo, T2 Interactive, Zynga a Kingsoft.

Disruptivní technologie ESG

Další novinkou na Portu je instrument Disruptivní technologie ESG (Lyxor MSCI Disruptive Technology ESG Filtered (DR) UCITS ETF – Acc), který umožňuje zainvestovat do firem zabývajících se disruptivními inovacemi – tedy takovými, které mění technologie, jak je známe dnes. Kromě toho, že je toto ETF skvělou alternativou pro investory, kteří hledají jeden instrument nabízející diverzifikaci v rámci segmentu technologií, potěší také odpovědné investory. Zařazované jsou totiž pouze firmy, které do svého fungování úspěšně integrují sociální a environmentální faktory (tzv. ESG nebo SRI faktory).

Instrument má záběr na akcie více než 200 firem z celého světa a zaměřuje se tak na široké spektrum inovativních oblastí jako je 3D tisk, internet věcí, fintech, digitální platby, cloudové technologie, robotika, čistá energie nebo chytré sítě. Protože se jedná o dynamický segment, který prochází neustálým vývojem, experti ze společnosti MSCI, jejíž index toto ETF sleduje, každoročně vyhodnocují nové trendy v oblasti technologií a přidávají další průlomová témata a s nimi spojené společnosti.

Konkrétním příkladem společností, do kterých můžete v rámci tohoto ETF investovat, jsou například Plug Power, Blackberry, 3D Systems, Fate Therapeutics nebo Nordex.

Americké akcie „wide moat“

Pokud se cítíte komfortněji s investicí diverzifikovanou do několika odvětví, určitě vás zaujme nový instrument zaměřující se na stabilní atraktivně oceněné americké společnosti. Instrument Americké akcie „wide moat“ (VanEck Vectors Morningstar US Wide Moat UCITS ETF) zahrnuje akcie amerických firem, které si dlouhodobě dokázaly udržet silnou konkurenční výhodu – vybudovaly si kolem sebe tzv. “moat”, neboli příkop, který je chrání před konkurencí a zaručuje jim silnou pozici na trhu.

Tento instrument je skvělou investiční příležitostí jak pro investory, kteří se staví skepticky k rychle rostoucím amerických tech akciím, tak pro ty, kteří hledají k takovým akciím vhodný nástroj pro diverzifikaci. Globální investiční výhledy renomovaných investičních bank se shodují na tom, že by 2021 měl být rokem, kdy se hodnotové akcie vrátí na scénu poté, co utrpěly značné ztráty v důsledku pandemie. Proto je možná právě teď čas nakoupit tituly kvalitních firem obchodujících se za atraktivní ceny – a tuto možnost máte nově na Portu právě skrz instrument Americké akcie „wide moat“.

Metodika společnosti Morningstar má za úkol zahrnout akcie, jež jsou na základě vnitřní hodnoty firem nabízeny za výhodné ceny. Například během březnových výprodejů na trhu tak došlo k alokaci do akcií společnosti Boeing, které byly v té době na historických minimech. Naopak došlo k vyřazení některých akcií růstových, zejména těch technologických. Právě ceny amerických technologických akcií během loňského roku totiž raketově rostly a často tak nereflektují fundamentální vnitřní hodnotu daných firem.

Investicí do tohoto instrumentu se však nevzdáváte atraktivních výnosů – od vzniku nabízí toto ETF průměrné roční zhodnocení přes 10 %. Co se týče sektorů, je složení ETF opravdu pestré (viz. obrázek dole) a zahrnuje lídry, které mají své postavení dlouhodobě zajištěno. Příkladem jsou firmy jako je Coca Cola, Mcdonald’s, Bank of America, Intel, Salesforce, Merck nebo Corteva.

Americké akcie (US top 500) – EUR hedged

Nově je přidán také instrument iShares Core S&P 500 EUR-hedged – tedy do eur zajištěné ETF kopírující známý index S&P 500. Toto ETF tak ocení zejména klienti, kteří investují v eurech.

Pokud se řadíte mezi zkušenější investory, kteří zatím skladbu vlastní strategie nevyzkoušeli, možná právě teď je ten vhodný čas. Nabídka EFT, do kterých v rámci Portu můžete investovat, je široká a blízká témata si najde každý. A pokud již vlastní strategii na Portu máte, oživte ji o nové trendy, které vám přinášíme. Celý seznam instrumentů, které můžete zahrnout do své strategie, naleznete zde. Pokud chcete poradit jak na složení vlastní strategie, podívejte se na náš webinář, kde vysvětlujeme její nastavení krok za krokem.

—————————————————————–

Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

– Článek není investičním doporučením
– Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
– Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
– Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
– Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás vhodné například tematické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

5 mýtů o investičním trhu

Svět investic je obklopen mnoha mýty, které negativně ovlivňují názor investorů, a je tedy na

portu-crypto-nl-17-tiny

#6 – Stabilnější než akcie

Vítejte u dalšího vydání Portu Crypto newsletteru, ve kterém se podíváme na novinky, které hýbaly světem kryptoměn v