Euro na 1,20 ztratilo sílu, ropa se však možná nadechuje k $60/barel

Globální akciové trhy v minulém týdnu procházely spíše poklidným vývojem, když se hlavní akciové indexy po předešlém růstu konsolidovaly na úrovních svých dlouhodobých maxim.  Americký index S&P 500 v týdenní bilanci jen stagnoval na dosah psychologické úrovně 2.500 bodů. Blue chips index Dow Jones připsal 0,4 %, tažen především akciemi Verizon, které zpevnily o  4,3 % dík zprávám o možné fúzi sektorových rivalů Sprint (+11 %)  a T-Mobile (+4,8 %). Dařilo se též procyklickým akciím jako např. General Electric  (+3,9 %), či Boeing (+3 %). Akcie největšího amerického výrobce letadel  přitom obdržely vzpruhu v podobě objednávky 40 letadel Boeing 787-9 Dreamliner v přepočtu za 11 mld. dolarů od Turkish Airlines. V ústupu naopak pokračovaly akcie Applu, které “utržily” 5procentní ztrátu v souvislosti se zprávami o údajném vlažném příjetí nového iPhonu 8 ze strany kupujících po spouštění jeho prodeje v Austrálii.

Graf: vývoj Verizon (VZ), Sprint (S) a T-Mobile(TMUS)

Na měnových trzích naopak  volatilním  vývojem naopak procházel americký dolar, který v polovině týdne skokově posílil oproti euru o více než 1 % poté, co představitelé FEDu na středečním zasedání naznačili další zvyšování úrokových sazeb do konce roku a dále potvrdili záměr postupně redukovat bilanci centrální banky tím, že od října snížení objem reinvestovaných příjmu z držených aktiv o 10 mld. dolarů měsíčně. Fed zároveň zvýšil odhad letošního růstu ekonomiky na 2,4 % z předešlých 2,2 %.  Dolarový optimismus sice v pátek zchladila silná makrodata z evropského výrobního sektoru, přičemž dolar umazal velkou část mezitýdenních zisků, v úvodu týdne ale euro opětovně zamířilo “na jih” pod vlivem sub-optimálního výsledku německých voleb.

Komoditním trhům i nadále dominovala  ropa, která během třetího záříjového týdne poskočila o 1,4 % výše. Cena kontraktů na americkou ropu se přitom usadila nad úrovní  50 dolarů za barel. Trh pozitivně přijal zprávy o tom, že se dík produkčním škrtům OPECu a Ruska podařilo snížit převis světových zásob ropy již téměř o polovinu. Začínají se objevovat i spekulace, že by OPEC mohl na svém listopadovém zasedání prodloužit platnost omezení produkce, které mělo původně vypršet v březnu příštího roku.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 6,5 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

emergency fund

Jak si nastavit finanční rezervu

I ti nejpečlivější plánovači mohou zažít těžké období vyžadující neobvyklé výdaje, při kterých je třeba sáhnout hluboko do