Search
Close this search box.

FinTech review – Europoslanci schválili posílání peněz během 10 sekund a další FinTech novinky

fintech-review-02-15-tiny

Přinášíme vám shrnutí těch nejzajímavějších novinek ze světa FinTechu z uplynulého týdne. 👇

EU plánuje zavést 10sekundové bankovní platby

Co se stalo:

Evropský parlament přijal nová pravidla, která mají zajistit, aby převáděné finanční prostředky dorazily na bankovní účty lidí a podniků v celé EU do deseti sekund. Podle pravidel má být okamžitý převod proveden bez ohledu na den v týdnu nebo denní dobu a peníze musí dorazit na účet příjemce do deseti sekund. Plátce by měl být rovněž do deseti sekund informován o tom, zda byly převedené prostředky zpřístupněny zamýšlenému příjemci, či nikoliv.

Co to znamená:

Cílem nového nařízení je zajistit, aby drobní klienti a podniky, zejména malé a střední, nemuseli na své peníze čekat, a také zvýšit bezpečnost převodů. Banky a další poskytovatelé platebních služeb budou muset zajistit, aby převody byly dostupné a okamžitě zpracované. Text, který již byl dohodnut s členskými státy EU, aktualizuje stávající pravidla jednotné oblasti pro platby v eurech (SEPA).

Další FinTech zprávy

Revolut nabídne vlastní eSIM. Původem britský fintechový gigant bude zatím službu nabízet zákazníkům ve Velké Británii. Připojení eSIM umožňí zákazníkům používat aplikaci Revolut, aniž by museli vyčerpat svůj mobilní datový limit. Předplatitelé tarifu Ultra získají přístup k 3 GB dat, které mohou každý měsíc využívat globálně, a všichni zákazníci ve Velké Británii budou moci využít úvodní nabídku 100 MB mobilních dat zdarma.

ECB využije pro tvorbu digitálního eura pouze evropské dodavatele. Centrální banka v lednu zahájila výběrové řízení na dodavatele komponent a souvisejících služeb pro potenciální digitální euro. Hodnoty zakázek by mohly dosáhnout více než 1 miliardy EUR. Zadávacího řízení se budou moci účastnit pouze právnické osoby se sídlem v EU, které jsou těmito subjekty nebo státními příslušníky EU kontrolovány.

Evropské banky vyzývají vyzyvatele. Podle nového výzkumu se evropské banky brání konkurenci ze strany fintechových hráčů, neobank a poskytovatelů platebních služeb. Téměř polovina (43 %) evropských bank investuje do FinTech start-upů. Třetina (36 %) poté buduje vlastní digitální banku nebo FinTech společnost na zelené louce.

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 5,25 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme