Search
Close this search box.

Fed ponechal úrokovou sazbu beze změny. Zůstává na nejvyšší úrovni za 23 let

Americká centrální banka (Fed) ponechala na svém březnovém zasedání v souladu s tržním očekáváním úrokovou sazbu stabilní na 23letém maximu v pásmu 5,25-5,5 %. Fed tak se sazbami nehýbal už na pátém zasedání v řadě. Centrální bankéři nadále plánují v letošním roce úrokové sazby sazby třikrát snížit, což předpokládala už prosincová prognóza.

Výhled naznačil také tři snížení v roce 2025, o jedno méně než v prosinci. Další tři snížení mají přijít v roce 2026. Mezitím je růst HDP USA viděn vyšší v roce 2024 (2,1 % oproti 1,4 % v prosincové projekci), 2025 (2 % oproti 1,8 %) a 2026 (2 % oproti 1,9 %). Míra nezaměstnanosti by měla v roce 2024 dosáhnout na 4 % (oproti prognóze 4,1 %). Na příští rok počítá projekce stále s nezaměstnaností 4,1 %.

Nová inflační data z USA za únor potvrzují, že Fed ještě v boji s ní nemá vyhráno. Inflace v USA v únoru vzrostla o 0,1 p. b. na 3,2 %, zatímco se čekala stejná hodnota jako v lednu, tedy 3,1 %. Dlouho vyhlížené snižování se tak opět o trochu vzdaluje. Je otázka, jestli se ho dočkáme ještě v první půlce letošního roku. Čekají nás ještě zasedání v květnu a červnu.

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 5,25 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Portu vs. Podílové fondy

Podílové fondy se stávají čím dál tím populárnější investiční variantou mezi veřejností, a v tomto