Search
Close this search box.

Fed úrokové sazby nezvýšil. Nevyloučil ale jejich další růst v listopadu

Americká centrální banka v souladu s většinovým očekáváním trhu rozhodla o ponechání úrokových sazeb v rozmezí 5,25 až 5,50 %. Za poslední 4 měsíce se tak jedná o druhou pauzu v cyklu utahování měnové politiky.

Od března 2022, kdy Fed zahájil současný cyklus zpřísňování úrokových sazeb s cílem tlumit inflaci, zvýšil úrokové sazby jedenáctkrát, celkem o 525 bazických bodů. Nicméně tempo růstu spotřebitelských cen stále zůstává nad dvouprocentním inflačním cílem Fedu. V srpnu meziroční růst spotřebitelských cen v USA zrychlil druhý měsíc po sobě na 3,7 % z červencových 3,2 %.

Trh ale zareagoval negativně kvůli nové jestřábí prognóze, podle které je zvýšení sazeb v listopadu velmi pravděpodobné. Předseda Fedu Powell také zopakoval, že úrokové sazby zůstanou vysoko delší dobu.

To souvisí s očekáváním Fedu, že americká ekonomika má v roce 2024 vzrůst o 1,5 % a další zvýšení sazeb ještě „zvládne“. Čekají se také silná data o vývoji americké ekonomiky za letošní třetí kvartál.

Pro to, aby se v listopadu sazby zvýšily je momentálně 12 centrálních bankéřů. Sazby by již nezvyšovalo pouze 7 bankéřů. O vlivu zvyšování úrokových sazeb na akciový trh jsme psali zde.

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Jak odejít do důchodu ve třiceti

Spořící „extrémista“ Mr. Money Mustache (MMM) nabízí na svém blogu zajímavou úvahu: každá maličkost ve vašich

Top 3 podle Martina Stuchlíka

Spolu se spuštěním možnosti investovat do individuálně složených strategií Portu připravilo investiční sérii rozhovorů „Top 3 podle…“, ve

Jste připraveni na krach trhu?

Žádný expert nedokáže předpovědět, kdy krach přijde. Stejně tak nelze předpovědět, o jak velký propad půjde. Na druhou