Search
Close this search box.

Fed zvýšil úrokové sazby o 0,25 p. b.

Po červnové pauze Fed podle drtivé většiny předpokladů zvýšil úrokové sazby o 0,25 p.b. na rozmezí 5,25 % až 5,5 %. Jedná se o 11. zvýšení úrokových sazeb za necelý rok a půl a nachází se tak na nejvyšší hodnotě za posledních 22 let.

Další utažení měnové politiky v USA přitom paradoxně přichází v situaci, kdy inflace je zjevně na sestupu. Silná ekonomická data za druhý kvartál značí, že růst ekonomiky je vyšší, než se čekalo. Nad očekávání je napjatý i trh práce. Ačkoliv je tedy měnová politika restriktivní, možná ale stále ne tak dostatečně a dlouho. Je ovšem jen otázkou času, kdy konečně uvidíme inflaci na svém 2% cíli.

„Musíme se držet své práce. Myslíme si, že budeme muset nějakou dobu držet politiku na restriktivní úrovni. Musíme být připraveni dále zvyšovat sazby, pokud si budeme myslet, že je to vhodné,“ uvedl předseda Fedu Jerome Powell.

„Snižovat sazby budeme, až to bude pohodlné, a to letos nebude,“ řekl dále na tiskové konferenci. Předpokládá ale návrat ekonomiky do rovnováhy bez větších škod.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme