Search
Close this search box.

Finanční a investiční předsevzetí pro rok 2021

S koncem roku starého a příchodem toho nového většina lidí bilancuje. A to ať už patří do týmu těch kteří si rádi stanovují novoroční předsevzetí, či naopak do týmu jejich odpůrců. Tak jako tak je přelom nového roku perfektní čas na to, si sednout a zamyslet se. Mezi nejoblíbenější položky na seznamu novoročních předsevzetí určitě patří hubnutí spolu se snahou mít zdravější jídelníček, pít více vody, přestat kouřit nebo se méně stresovat. Stejně tak bychom neměli zapomínat na naše finanční cíle a plány.

Je pravda, že nás všechny loňský rok 2020 naučil, že plány se mění a že bohužel nemáme nad určitými věcmi kontrolu. Proto je třeba neplýtvat energií na věci, které ovlivnit nemůžeme a měli bychom se zaměřit především na to, co pod kontrolou mít můžeme. Začít bychom měli malými, realistickými cíli, které následně povedou k dosažení těch větších, zásadnějších.

Ať už je vaším finančním cílem koupě domu, auta nebo předčasný odchod do důchodu a cestování, potřebujete především správnou strategii. Tato strategie by se měla skládat z podrobného, systematického plánu jednotlivých kroků, které plánujete udělat každý měsíc v průběhu roku. Vymyslete si také způsob, jakým budete zpětně kontrolovat, zda své naplánované kroky dodržujete. To vám zaručeně pomůže nejen k dosažení cílů, ale hlavně k tomu, abyste nedopadli jako většina těch, kteří si na začátku ledna dají svá ambiciózní předsevzetí a o pár dní či týdnů o nich ani jejich plenění neví nic. V tomto článku bychom vám rádi představili, jak by taková systematicky naplánovaná strategie pro dosažení toho, co si přejete ve své finanční oblasti pro rok 2021 měla vypadat.

Začněte s rozpočtem a vytvořte si plán svých výdajů

Stanovit si rozpočet je nejdůležitější věcí, kterou můžete udělat, abyste se stali finančně úspěšnými. Existuje spousta lidí, kteří sice vydělávají hodně peněz, ale i přesto finančně bojují, protože se svými penězi nezacházejí tak, jak by bylo vhodné. Možná se při prvotním sestavování svého rozpočtu budete cítit rozpačitě, ale nenechte se zastrašit. Časem se z tohoto procesu stane zvyk a nebudete si umět představit zacházet se svými financemi jinak.

Zkuste si vytvořit seznam položek, za které daný měsíc musíte a také plánujete peníze utratit. Mezi tyto nezbytné položky pravděpodobně patří nájem či jakékoliv poplatky za bydlení, poplatky za dopravu jako jízdné nebo pohonné hmoty, výdaje za jídlo včetně všech kafíček a návštěv restaurace (tedy spíš objednávek jídla z restaurace #koronakrize) apod.

Čím podrobnější seznam vytvoříte, tím budete mít jasnější představu o tom, kolik peněz následující měsíc utratíte. Pokud se vám výsledná částka z jakéhokoliv důvodu nelíbí a přijde vám příliš vysoká, zamyslete se nad tím, kde se můžete uskromnit. Pokud si nechcete hledat bydlení s nižším nájmem nebo místo lítačky chodit všude pěšky, můžete zkusit „zkrouhnout“ výdaje za flat white z vaší obílené kavárny, nemusíte mít HBO Go i Netflix zároveň a můžete si začít vařit sami.

Cíle pro váš rozpočet

• Nastavte si měsíční rozpočet a držte se ho každý měsíc po celý rok
• Optimalizujte své výdaje v jednotlivých kategoriích
• Nestresujte se pokud se vám nepodaří nějaký měsíc držet se svého rozpočet na 100%, další měsíc máte možnost si vést lépe

Tímto krokem zmapujete své finanční výdaje a odhalíte slabá místa, která můžete zlepšit. Pokud jste šťastlivec a nemáte na svém kontě žádné dluhy, úvěry či hypotéky, následující krok můžete buď přeskočit, nebo si ho přečíst jen tak pro zajímavost.

Snažte se zbavit svých dluhů co nejrychleji

Vymanit se z dluhů je dalším klíčovým krokem k převzetí kontroly nad vašimi financemi. Tím, že se opravdu soustředíte na to, jak se z dluhů dostat, můžete snížit částku, kterou zaplatíte na úroku, a peníze, které byste jinak vložili do splácení dluhů, můžete použít někde jinde. Například do svého investičního portfolia a pracovat tak na dosažení i většího cíle. Měli byste začít nastavením plánu splácení dluhu, poté se zavázat, že budete dodržovat svůj plán plateb každý měsíc po celý rok ať se děje, co se děje..

Je to skutečně skvělý pocit být bez dluhů. Můžete se věnovat věcem, které opravdu dělat chcete. Dosáhnete větší flexibility v životě a většího duševního klidu. I když to vyžaduje určitou oběť, stojí to za tu námahu.

Cíle pro to, dostat se z dluhů co nejdříve

• Zařaďte položku splácení dluhu do svého měsíčního rozpočtu
• Zařaďte si splácení dluhu jako prioritu
• Sestavte si systematický plán splácení na jednotlivé měsíce
• Pokud máte doma hmotné věci, které nepotřebujete a dají se zpeněžit nebo máte možnost vedlejšího příjmu, prostředky takto získané využijte k rychlejšímu splacení dluhu

Nyní máte přehled o svých výdajích i to, jak budete řešit osvobození se od úvěrů a hypoték. Pokud vám po výčtu všech těchto výdajů stále zbývají finanční prostředky, teď začíná ta správná magie v tom, jak s nimi co nejlépe naložit.

Začněte šetřit peníze

Způsobů, jak šetřit peníze je několik. Zmiňovali jsme optimalizaci rozpočtu nebo můžete využít širokou nabídku spořících účtů. Úspora peněz je dalším důležitým klíčem k finančnímu úspěchu. Obecně se uvádí, že každý měsíc byste měli šetřit alespoň 10% svého příjmu. Tyto finanční prostředky se rychle sčítají. Tím, že si nyní vytvoříte spořicí zvyk, jste další krok blíže k tomu, co můžete dělat během svých důchodových let. Určitě se vám bude lépe spořit (z psychologického hlediska) když budete mít konkrétní představu o tom proč a hlavně na co spoříte. Nejlépe když svou vysněnou věc v podobě obrázku nebo mood boardu budete mít stále na očích jako motivaci.

Cíle, které vám pomohou ušetřit

• Definujte oblasti, ve kterých můžete šetřit
• Stanovte si cíl měsíčního spoření
• Začněte s malými krátkodobými finančními cíli a postupně se propracovávejte k těm větším

Pokud vás láká zajímavější a z našeho pohledu efektivnější způsob zhodnocování finančních prostředků, začněte investovat.

Investování

Investování vám umožní zhodnocení vašich finančních prostředků mnohem rychleji. Samozřejmě musíte být ochotni nést určité riziko, jelikož se trh ne vždy může vyvíjet takovým směrem, jakým bychom si přáli. Nemusíte být žádní investiční mistři, například s Portu zvládne investovat opravdu každý. Platforma vhodná pro investiční začátečníky i ty, kteří s investování již nějaké zkušenosti mají. Po vyplnění vstupního dotazníku vám představíme ideální portfolio reflektující vaše finanční možnosti, váš finanční cíl i úroveň rizika, které jste ochotni nést. Pokud máte stále pochybnosti jak s investováním začít, kontaktujte Portu tým. Velmi rádi vám pomůžeme pochopit rizika a výhody investování.

Cíle, které vám pomohou začít investovat

• Najděte si vhodnou investiční platformu
• Zjistěte si více o akciovém trhu a dalších alternativách investování (Portu Gallery, opPORTUnity)
• Stanovte si cíle a investujte každý měsíc PRAVIDELNĚ A DLOUHODOBĚ

Pokud vás podrobněji zajímá proč dát přednost investování před spořením, přečtěte si článek na našem blogu.

Ať už se rozhodnete stanovit si investiční „novoroční“ předsevzetí teď v lednu nebo kdykoliv během roku, doufáme, že vám tento článek pomůže dosáhnout vašich vytyčených finančních cílů nejen v roce 2021. Opakujeme to stále dokola, ale jak se říká, opakování je matka moudrosti, pravidelná a hlavně dlouhodobá strategie je ta nejefektivnější.

—————————————————————–

Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

– Článek není investičním doporučením
– Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
– Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
– Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
– Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás vhodné například tematické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 5,25 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Portu investoři - Radek Holub

Rozhovor s investorem Radkem Holubem

„Investovat jsem začal na střední škole, kdy jsem si založil investiční účet, prostřednictvím kterého jsem měl možnost nakupovat

#22 – Bitcoin na all time high

Vítejte u dalšího vydání Portu Crypto newsletteru, ve kterém se podíváme na ty nejzajímavější události ze světa kryptoměn