Search
Close this search box.

FinTech Review – 2 miliony pro nadaci Via a zákaz cigaret na Zélandu

lego

Přinášíme vám deset nejdůležitějších zpráv a událostí ze světa FinTech a ekonomiky tohoto týdne.

  1. Nadace Via dostala akcie za 2 miliony. Jedné z nejznámějších charit věnovali cenné papíry v souhrnné hodnotě zhruba dva miliony korun Petr Kasa, CEO Pilulky, a Jan Sýkora, spolumajitel investiční skupiny WOOD & Co., která drží v Pilulce podíl a která se o loňskou akciovou emisi firmy starala. Dar bude součástí nadačního jmění, které bude stoupat, pokud akcie porostou, nebo klesat, když se propadnou. Zároveň ale nadace nemá žádná omezení, jak s akciemi nakládat.
  2. Banskyho „vrhač květin“ míří mezi NFT. Další dílo Banskyho, jednoho z nejznámějších pouličních umělců planety, se rozprodá po částech jako NFT. Aktuální majitel obrazu, portál Particle, ho pod názvem Love Is in the Air zdigitalizuje – počítačem rozseká na deset tisíc totožných kousků a nabídne ke koupi. Dražba „roztříštěného Banksyho“ začne 10. ledna a potrvá pět dní, jeden kousek se bude prodávat za přibližně 1,5 tisíce dolarů (asi 34 tisíc korun).
  3. Burza BitMart potvrzuje hack za 200 milionů dolarů. Platforma pro obchodování s kryptoměnami BitMart, která zaznamenává denní objemy až ve výši 1 miliardy, se stala v posledním hacku obětí multi-chainového útoku odhaleném blockchainovou bezpečnostní firmou PeckShield. K napadení došlo přes Ethereum a Binance Smart Chain, útočníci odcizili 200 milionů dolarů v různých digitálních aktivech.
  4. Nestlé prodá část akcií v L’Oréal. Švýcarská potravinářská firma Nestlé prodá část svých akcií v kosmetické firmě L’Oréal v hodnotě 8,9 miliardy eur (226,5 miliardy Kč). Podíl Nestlé tak klesne na zhruba 20 procent. Je to poprvé za sedm let, kdy se Nestlé rozhodla snížit svůj podíl ve francouzském kosmetickém gigantu. Akcie od Nestlé koupí přímo L’Oréal.
  5. Česká umělá inteligence odhalí cukrovku z očí. Technologický startup Aireen přichází za využití telemedicíny a umělé inteligence s diagnostickým prostředkem, který chronickou diagnózu pacienta odhalí tím, že se mu zadívá do oka. Aireen tím chce pomoci oftalmologům, nikoliv je nahradit. Populace stárne a zdravotnického personálu tak bude k dispozici čím dál tím méně.  Do budoucna bude Aireen schopný diagnostikovat i některé druhy rakoviny – a to v časném stádiu.
  6. Novozélanďané narození po roce 2008 už si cigarety nekoupí. Nový Zéland má ambiciózní plány, jak omezit konzumaci tabákových výrobků. Cestou je podle tamní ministryně zdravotnictví mladým znemožnit s kouřením vůbec začít – podle předloženého návrhu zákona by se měl od roku 2027 postupně zvyšovat minimální věk pro nákup tabáku.  Zákon bude muset být schválen parlamentem, podle očekávání by měl projít bez problémů.
  7. Amazon dostal v Itálii pokutu 1,13 miliardy eur za zneužití tržní síly. V přepočtu tedy necelých 29 miliard korun. Konkrétně Itálie nesouhlasí s tím, že Amazon využil svou silnou pozici zprostředkovatele služeb pro využívání své vlastní logistické sítě. Prodejci, kteří chtěli vstoupit do přednostních programů (například Amazon Prime), se zároveň zavazují využívat dodavatelské služby Amazonu. Ten si tak zvyšuje svojí viditelnost, zatímco prodejcům se takto zvyšují náklady. Amazon s rozhodnutím zásadně nesouhlasí a hodlá se proti němu odvolat.
  8. Visa spustí krypto konzultační služby. Ty jsou určené zejména finančním institucím a maloobchodům a budou se zaměřovat na vzdělávání v oblasti kryptoměn a NFT. Kromě toho provedla společnost Visa celosvětovou studii, ve které se ptala 6 000 respondendů na znalosti v oblasti kryptoměn a na zkušenosti s jejich užíváním. Podle výsledků 94 % odpovídajících alespoň určité povědomí o krytoměnách má, zhruba třetina do nich buď investovala, nebo je používala ke směně.
  9. Elektrokluzáky švédského startupu Candela šetřící až 80 % energie přilákaly přes půl miliardy korun. Podle vedení zabralo společnosti Candela 6 let vyvinout a ovládnout hydrofoilní technologie umožňující plavidlům létat nad hladinou – a to díky křídlu umístěnému pod vodou, které za určité ryhlosti dokáže loď za pomoci podtlaku vynést nad hladinu. Nová investice umožní firmě rozšířit její tým, znásobit výrobní kapacity a urychlit výrobu elektrických komerčních plavidel, po kterých je vysoká potpávka. Model C-8 lodi s elektrickým motorem, který pojme až 8 pasažérů, nabízí Candela za 290 tisíc eur bez daně.
  10. Slavné kostičky LEGO se budou vyrábět v první uhlíkově neutrální továrně. Tu plánuje dánský výrobce vybudovat v horizontu 3 let ve Vietnamu a celá investice se má vyšplhat na miliardu dolarů. Kostky LEGA budou vyráběny bez emisí díky energii ze solárních panelů, prozatím však budou i nadále z plastu. I v přechodu na udržitelné materiály si však společnost klade vysoké ambice a na cíle v oblasti udržitelnosti si plánuje vyčlenit dalších 400 milionů dolarů.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

crypto-nl-19-tiny

#19 – Býci bez dozoru

Vítejte u dalšího vydání Portu Crypto newsletteru, ve kterém se podíváme na ty nejzajímavější události ze světa kryptoměn