Search
Close this search box.

FinTech review – Bitcoinový propad a nová forma videohovorů od startupu Around

Přinášíme vám deset nejdůležitějších zpráv a událostí ze světa FinTech a ekonomiky tohoto týdne.

  1. On-chainová data předvídají pro bitcoin nejhorší kvartál od prvního čtvrtletí 2018 (kryptonovinky.cz). Cena za 1 bitcoin se v úterý poprvé od začátku roku dostala pod hranici 30 000 dolarů, proti dubnu má dnes tedy téměř poloviční cenu. I přes chvilkový opětovný nárůst vše napovídá tomu, že druhý kvartál letošního roku bude pro bitcoin z pohledu cenu nejhorší za poslední 3 roky. Tempo propadu výrazně zrychlilo v posledních dnech poté, co začaly z Číny přicházet zprávy o uzavíraní „bitcoinových dolů“ a snaze kryptoměny postupně kompletně vytěsnit ze země.
  2. Aplikace Around nabízí novou formu sdílených hovorů (czechcrunch.cz). Startup Around československých zakladatelů přišel s unikátní audio technologií využívanou při videohovorech. Mezi zatím nejpřínosnější funkce patří potlačování okolních ruchů či detekce obličejů při pohybu, což usnadní soustředění na práci. Nově také představili mobilní aplikaci, která využívá funkci „handoff“, tedy přepnutí mezi telefonem a počítačem. Around momentálně funguje zdarma a využívají ho desítky tisíc týmů.
  3. Miliardář Buffett věnuje na charitu další 4 miliardy dolarů a opouští nadaci Gatesových (czechcrunch.cz). Warren Buffett se již od roku 2006 pravidelně vzdává částí z podílu v jeho firmě Berkshire Hathaway. Letos částka činí 4,1 miliardy dolarů (87 miliard korun) a poputuje mezi 4 různé nadace, včetně té manželů Gatesových, kde se zříká neaktivní pozice správce. Plní tak slib rozdělit 99 % svého jmění na dobročinné účely. Celkově už dal Buffett od roku 2006 na charitu 41 miliard dolarů.
  4. PPF chce stáhnout akcie O2 z pražské burzy a chystá vytěsnění (penize.cz). Skupina PPF koupila přes společnost PPF Telco od kvalifikovaných investorů další akcie, nyní tedy díky tzv. zrychlenému odkupu vlastní už 90,01 % akcií 02 CR a postupně má v plánu operátora kompletně ovládnout. Stažení akcií vysvětluje tím, že objem obchodů s akciemi O2 dlouhodobě strmě klesá. Brzy začne PPF chystat vytěsnění zbylých menšinových akcionářů, při němž budou na výnosy z prodeje uplatňována běžná daňová pravidla.
  5. IKEA přichází k vlastními výdejními boxy (czechcrunch.cz). Švédská IKEA tak následuje ostatní společnost jako Alza či Mall, které kupujícím již delší dobu nabízí pohodlné nakupovaní bez zbytečné návštěvy prodejny. Boxy budou mít 6 různých velikostí, vejde se do nich tedy prakticky vše, cena služby se bude odvíjet od hmotnosti objednávek. První samoobslužné výdejní boxy budou k dispozici na zličínské pobočce od konce června, následovat bude Černý Most a Brno.
  6. Škoda zcela zastaví výrobu v závodě Kvasiny, na vině je nedostatek čipů (e15.cz). Škoda Auto prožívá nejkritičtější období ve výrobě po spojení s německým Volkswagenem. Stejně jako další automobilky po celém světě čelí nedostatku komponentů. Kvůli výpadku dodávky čipů tak Škoda má už zhruba 33 tisíc nekompletních vozů na odstavných plochách. Jen za loňský rok automobilka dodala celosvětově okolo milionu vozů.
  7. Americké i evropské burzy výrazně posílily (e15.cz). Index S&P 500 zahrnující akcie 500 největších na burze obchodovaných podniků v USA se s vzrůstem o 0,58 % dostal na své historické maximum. Celoevropský STOXX si přitom polepšil o 0,87 % v plusu se ocitly také burzy v západní Evropě. Trhy tak reagují na situaci v USA, kde došlo dosažení dohody mezi Bílým domem a Kongresem ohledně obřích investic do infrastruktury ve výši 600 miliard dolarů (téměř 13 bilionů korun).
  8. Novus, Railsbank a VISA přicházejí s novou bankovní aplikací o udržitelnosti (fintechcowboys.cz). Aplikace londýnského startupu Novus je založená na odměňování uživatelů za udržitelné chování při nákupech. Získané body za nákup bude následně možné použít na podporu řešení globálních problémů jako hlad či znečištění oceánů. Aplikace obsahuje seznam etických a udržitelných značek a bude pravděpodobně přístupná pouze pro uživatele z Britských ostrovů.
  9. Semtex kupuje e-sportový Brute, plánuje zabrousit také do hudby a módy (mediaguru.cz). Česká značka energetických nápojů Semtex se rozhodla zainvestovat do oblasti e-sportu a gamingu koupí jednoho z nejlepších českých e-sportových týmů Brute. Tým tvoří dohromady 30 hráčů a 3 trenéři a od spojení se Semtexem si slibuje stabilní finanční zázemí a další zlepšení na domácí i mezinárodní herní scéně. Kromě gamingu se Semtex hodlá pustit i do jiných oblastí své cílové skupiny jako je hudba a móda.
  10. Dětský pláč jednou provždy rozluštěn? (fintechcowboys.cz). Společnost HITS, součást skupiny Generali, se stala vítězem jedné z kategorií mezinárodní soutěže insurtechových inovací za rok 2021. S pomocí digitální společnosti Zoundream zabodovali s přenosným překladačem dětského křiku bAlby, který s využitím umělé inteligence rozpozná až 5 druhů dětského pláče – podle potřeb dítěte. BAlby je zatím ve fázi testování, používat by ho mohli jak rodiče, tak nemocnice.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Nejdražší vozy roku 2019

Jak všichni víme, mnoho zásadních obchodů s klasickými vozy je realizováno s pomocí aukčních domů. Po celém světě se koná

Co je index?

Důležitými nástroji ke sledování vývoje trhů jsou indexy. Někomu možná přijde podstata indexu triviální, je však důležité, abychom