Fintech review – 2020 bez EET a banka jménem Revolut

Přinášíme vám osm předsvátečních zpráv a událostí ze světa Fintech a ekonomiky tohoto týdne.

  1. Vláda schválila odložení EET do konce roku (ČeskéNoviny.cz). Původně byla EET pozastavena na období nouzového stavu a následující tři měsíce. Změna má platit plošně pro všechny vlny elektronické evidence.
  2. Jak se dostat do pojišťovny z mobilu? (Měšec.cz). Elektronická komunikace s bankami skrze mobilní aplikace je již pro většinu klientů běžnou záležitostí. Jak ale v době homeofficů a zavřených poboček řešit pojištění? Překvapivě hodně pojišťoven má vlastní aplikaci, rozsah funkcí se však u jednotlivých společností výrazně liší.
  3. Revolut se mění na banku, chystá úvěry a kreditky (Peníze.cz). Revolut získal evropskou bankovní licenci před rokem a půl v Litvě. Tam také spouští Revolut Bank pro 300 tisíc klientů společnosti, kteří teď mají možnost dobrovolně udělat ze svých účtů účty bankovní, což přinese například pojištění vkladů do výše 100 tisíc eur.
  4. Zásilkovna míří do AlzaBoxů, spolupráce funguje zatím jen v Praze (Lupa.cz). Přestože první vlna solidarity, kdy společnosti nabízely služby zdarma, již pominula, stále se objevují nečekaná spojenectví. Zásilkovna má přístupných několik set slotů ve vybraných pražských boxech, během následujících dvou týdnů by se služba měla rozšířit do AlzaBoxů po celé republice.
  5. V Česku se rozjela chytrá karanténa. Aplikace eRouška je konečně i pro iPhone, na Androidu ji má 160 tisíc lidí (CzechCrunch.cz). Chytrá karanténa je oficiálně v ostrém provozu od prvního května. Se souhlasem nakaženého bude systém využívat data z aplikací eRouška a Mapy.cz, dále využije vzpomínkové mapy z dat mobilních operátorů a bank.
  6. Další oběť koronaviru? Uber Eats v Česku končí (SvětChytře.cz). Rozvoz jídel u nás Uber ukončí 3. června. Stejný plán má pro šest dalších zemí. Jako alternativní taxislužba bude Uber v Česku fungovat i nadále.
  7. S novou aplikací lze prodávat i bez e-shopu (Novinky.cz). Společnost Global Payments spustila novou aplikaci minulý týden. GP easy2sell je dostupná zdarma a na tři měsíce je pro nové uživatele bez poplatků z transakcí. Ty následně vzrostou na 1,49 procenta z každé transakce. Aplikace funguje jednoduše – obchodníkovi umožní vygenerovat odkaz, přes který může nakupující zaplatit kartou.
  8. Koronavirus, ekonomika a akcie: 3 potenciální problémy pro příští měsíce a roky (InvestičníWeb.cz). Minimálně v Evropě se podařilo koronavirus dostat pod kontrolu. Svět ale ještě rozhodně nemá vyhráno. Zde jsou tři velká rizika, kterým teď v souvislosti s koronavirem ekonomika a akcie čelí.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 6,5 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

portu-crypto

#18 – Bitcoin stále vede

Vítejte u dalšího vydání Portu Crypto newsletteru, ve kterém se podíváme na ty nejzajímavější události ze světa kryptoměn