Search
Close this search box.

FinTech Review – Dluhopisy Directu a boje na Ukrajině

Přinášíme vám deset nejdůležitějších zpráv a událostí ze světa FinTech a ekonomiky tohoto týdne.

  1. OpPORTUnity nabízí dluhopisy Direct pojišťovny. Na investiční platformě opPORTUnity byla zveřejněna nová příležitost v podobě 4letého zajištěného dluhopisu Direct pojišťovny s hrubým výnosem 6,85 % p. a. Kupón je vyplácen pololetně (vždy 23. 9. a 23. 3.). Objem emise je až 650 milionů Kč, přičemž minimální výše investice je 10 tisíc Kč. Dle WOOD & Company je investice určena všem investorům, kteří hledají konzervativnější investici s fixním výnosem a relativně krátkou dobou do splatnosti dluhopisů.
  2. Boje na Ukrajině zasáhly evropské akcie. Ruský útok na Ukrajinu způsobil prudký výprodej akcií na evropských burzách. V reakci na vojenskou operaci odepsal panevropský index STOXX Europe 600 sledující vývoj na burzách v 17 evropských zemích přes tři procenta a dostal se nejníže od loňského jara. Oslabují především akcie bank, které se výrazně angažují v Rusku, jako rakouská Raiffeisen Bank nebo francouzská Société Générale. Ztráty se pohybují zhruba od pěti do sedmi procent. Nejmenší ztráty má dílčí index ropy a plynu, který vykazoval pokles přibližně o 1,2 procenta. Prudce oslabil také ruský rubl, moskevská burza přerušila obchodování.
  3. Vyloučení Ruska z platebního systému SWIFT. Světové velmoci jednají v souvislosti se situací na Ukrajině o důležitém politickém kroku. Vyloučení Ruska z platebního systému SWIFT by bylo zásadním opatřením, negativně by ale dopadlo i na Západ, a to v podobě zastavení dodávek plynu a ropy z Ruska. SWIFT je nadnárodní společnost, která slouží jako vykonavatel zahraničního platebního styku. Službu využívá zhruba 11 000 bank a finančních společností z 200 zemí z celého světa.
  4. Rusko-ukrajinská krize doléhá na autoprůmysl. Invaze ruských vojsk komplikuje už tak napjatou situaci českých firem v automobilovém průmyslu. Narůstají už tak vysoké ceny kovů potřebných k výrobě vozidel – zlato, hliník i nikl. Menší podniky se tak dostávají pod existenční tlak ještě více. Připlatí si i koncový spotřebitel, jelikož ceny nových vozů dál rychle porostou.
  5. Brazílie míří ke schválení zákona pro kryptoměny. Brazilský senát bude v nejbližších dnech hlasovat o schválení regulačního zákona pro kryptoměny, na kterém se pracovalo 3 roky. Legislativa spojená s tímto zákonem uvádí, že poskytuje jasné pokyny týkající se poskytování služeb virtuálního majetku. V úterý 22. února prošel jednomyslným způsobem Výborem pro hospodářské záležitosti Senátu, což zvyšuje šance, že projde i na půdě Senátu i dolní komory. Brazílie patří mezi nejvíce crypto-friendly země Jižní Ameriky, vize prezidenta Bolsonara je z její metropole udělat bitcoinové centrum.
  6. Zájem o švédské dodávky na baterky roste. Švédský startup Volta Trucks má v letošním roce v plánu začít vyrábět ekologickou variantu nákladního auto pro rozvoz zboží po městech. Se svými náklaďáčky na baterie Zero řeší zbytečné znečištění a hluk od jiných neekologických variant. Ve financování mu k tomu vypomůže celková investice ve výši 10,5 miliardy korun. Zájemci dosud vytvořili objednávky za 40 miliard korun. V roce 2025 Volta počítá s produkcí až 27 tisíc vozů různých modelů.
  7. InstaCover chce zjednodušit administrativu při dopravních nehodách. Plzeňská fintechová společnost InstaCover pracuje na systému na bází umělé inteligence, který klientům pojišťoven umožní vyplnit jednoduchý formulář elektronicky. Má tak nahradit současný zdlouhavý záznam o nehodě. Postačí přitom vyfotit řidičský nebo technický průkaz, systém si už sám vypracuje dokument. Následně klient zašle fotky havárie a zvukový záznam účastníků, kde určují viníka. Zapojit technologii do své mobilní aplikace chce například Direct pojišťovna.
  8. Půl milionu eur do telemedicíny. České fondy a jednotlivci podpořili mladou slovenskou firmu soustřeďující se od roku 2018 na vzdálený monitoring pacientů půl milionem eur. Medicínsko-technologický startup S-Case má za cíl zajistit zdravotní péči pacientům i z pohodlí domova. Trend telemedicíny vzrostl zejména v posledních dvou letech, kdy je obyvatelstvo planety sužováno pandemií covidu-19.
  9. Česká hra Space Engineers se řítí k 5 milionům prodaných kopií. České herní studio Keen Software House zaznamenalo za roky 2020 a 2021 významný růst tržeb v řádu stovek milionů. Jednalo se především o vesmírnou simulaci Space Engineers, která se dostala na dosah pěti milionů prodaných kopií. Hra přináší možnost se virtuálně v roli kosmonauta podílet na dobývání vesmíru. Herní studio tak využilo pandemické situace, která pro herní průmysl představovala příležitost k mimořádnému růstu.
  10. Turismus a HDP v El Salvadoru je na vzestupu. Sektor cestovního ruchu vzrostl ve středoamerické zemi v posledním pololetí o více než 30 procent. Asi 60 procent všech návštěvníků země tvoří občané Spojených států. Prezident Nayib Bukele také oznámil, že salvádorský HDP vzrostl v roce 2021 až o 10,3 procenta. Export země, který je hlavní hybnou silou jejího ekonomického růstu, pak meziročně posílil o 13 procent. Na růstem zřejmě stojí uzákonění bitcoinu, ke kterému došlo v září loňského roku.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

apple

Fintech review – Vzestup palladia a pád Applu

Přinášíme vám deset nejdůležitějších zpráv a událostí ze světa Fintech a ekonomiky tohoto týdne. Itálie zavede podmíněně nepodmíněný příjem (Zdroj.cz). Od