Search
Close this search box.

FinTech review – 4 trendy ve FinTechu v roce 2023

fintech-review-06-01-tiny

Navzdory nepříznivému tržnímu prostředí a obrovskému propadu valuací v roce 2022 FinTech společnosti nadále získávají více klientů a přichází s inovacemi do světa financí. Jaké trendy budou utvářet toto odvětví v roce 2023?

1. RegTech hnací silou zisku

Regulatorní technologie neboli RegTech zahrnují implementaci digitálních nástrojů a procesů, které zlepšují způsob, jak se firmy snaží reagovat na rostoucí požadavky v oblasti dodržování právních předpisů.

RegTech pomáhá bankám a dalším finančním společnostem zefektivnit dodržování předpisů pomocí řešení, která pomáhají efektivně identifikovat a zmírňovat rizika, která z právních nařízení vyplývají. Většina finančních institucí nemá dostatek zaměstnanců na zvládnutí těchto překážek, a proto se budou snažit navázat partnerství se třetími stranami, které dokážou poskytnou efektivní řešení.

2. Rostoucí důležitost umělé inteligence

Téma umělé inteligence (AI) se objevuje na žebříčcích nejlepších technologických trendů už nějakou dobu. Podle studie Deloitte sníží umělá inteligence (AI) do konce roku 2030 náklady na bankovní transakce o 22 %.

Využití umělé inteligence při poskytování úvěrů nebo v boji proti kybernetické kriminalitě a podvodům bude i nadále růst. AI umožňuje automatizaci složitých a vysoce hodnotných procesů ve finančnictví, zatímco chatboti s podporou AI budou stále častěji využíváni v online kontaktu s klienty bank.

3. Rozvoj otevřeného bankovnictví

Otevřené bankovnictví už je s námi delší dobu ale v roce 2022 tento trend nabyl konkrétnějších obrysů. Otevřené bankovnictví poskytuje poskytovatelům třetích stran přístup k finančním údajům prostřednictvím rozhraní pro programování aplikací (API).

S tím, jak banky procházejí digitální transformací, nabývají API na významu. Banky, které byly dosud uzavřeny do sebe, budou v budoucnu muset sdílet stále více finančních údajů s dalšími platformami, čímž se bankovnictví stane uživatelsky přívětivějším.

4. Návrat venture investorů

Volatilní tržní prostředí tvrdě zasáhlo FinTech společnosti. Drastické úsporné programy, hromadné propouštění a výrazné revize ocenění dominovaly v letošním roce novinovým titulkům.

V roce 2023 by se úroveň aktivity venture investorů mohla vrátit k normálu. Zejména investoři rizikového kapitálu se od druhé poloviny roku 2023 pravděpodobně vrátí k jednacímu stolu se zástupci FinTechů. Investoři budou stále hledat vysoce výnosné příležitosti, zatímco nadějné FinTech společnosti jsou nyní mnohem rozumněji oceněny než před rokem.

 

 

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 5,25 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Kolik vyděláte s Portu?

Tato otázka vás určitě všechny velmi zajímá. My bychom vám rádi řekli, o kolik bohatší

Jízdy snů

Klasická auta jsou sice zejména v poslední době pro mnohé alternativní možností investování finančních prostředků,