Search
Close this search box.

FinTech Review – Zvyšování úrokových sazeb a nejvyšší atestace pro Alzu

security payments

Přinášíme vám deset nejdůležitějších zpráv a událostí ze světa FinTech a ekonomiky tohoto týdne.

  1. ČNB opět zvyšuje úrokovou sazbu. Bankovní rada České národní banky zvýšila úrokové sazby o 1,25 procentního bodu. Základní úroková sazba, od které se odvíjí výše hypotečních sazeb či komerčních úvěrů pro firmy a domácnosti, tak dosáhla sedmi procent. Naposledy tak drahé peníze byly na konci 90. let. dvacátého století. Jde o poslední zasedání bankovní rady před nástupem nového guvernéra Aleše Michla.
  2. Končí platnost některých starších bankovek. Česká národní banka upozornila, že koncem června skončí platnost starších vzorů bankovek nominálních hodnot 100 Kč, 200 Kč, 500 Kč, 1000 Kč a 2000 Kč z let 1995 až 1999. V oběhu tak zůstane pouze novější podoba těchto bankovek, dvě varianty budou nadále platné pouze u pětitisícovky. Neplatné bankovky bude možné vyměnit až do 30. června 2024. Od 1. července 2024 bude výměna probíhat pouze na pokladnách ČNB.
  3. Zahraniční dluh Česka stoupl na 4,7 bilionu. Zahraniční dluh České republiky se v letošním prvním čtvrtletí zvýšil o 193,3 miliardy korun, ke konci března tak činil 4,665 bilionu Kč. To představovalo 74,3 procent hrubého domácího produktu (HDP). Téměř 78 procent zahraničního dluhu připadlo na soukromý sektor, zbývající část tvořily závazky veřejného sektoru (závazky vlády, soukromých společností garantované vládou a dluhy firem s majoritní účastí státu).
  4. Stát chce vyšší dividendu z ČEZ. Energetický gigant ČEZ zřejmě vyplatí vyšší dividendu, než původně navrhovalo vedení této státem ovládané firmy. Ministerstvo financí jako majoritní akcionář navrhuje, aby dividenda za rok 2021 dosáhla 48 korun za akcii. To je o čtyři koruny víc oproti březnovému plánu představenstva. Vyšší příjem státu z dividendy za loňský rok plně chtějí využít ke kompenzaci vysokých cen energií občanům a k dodatečnému financování sociální pomoci potřebným.
  5. Alza získala nejvyšší atestaci zabezpečení plateb. Alza.cz je prvním z velkých e-shopů působících v ČR a na Slovensku, který úspěšně dosáhl souladu s mezinárodním bezpečnostním standardem PCI DSS. Společnost tak provozuje systémy a procesy zpracovávající elektronické platby podle nejpřísnějších požadavků globálně definovaného standardu pro zabezpečení dat držitelů platebních karet.
  6. Fintech Lemonero získává investici od KB. Startup Lemonero, který poskytuje růstové financování pro e-shopy, oznamuje několik set milionovou investici od Komerční banky pomocí KB Smart Solutions. Ta Lemoneru umožní expandovat na zahraniční trhy – především do západní i východní Evropy – a rozvíjet nové produkty. Lemonero na českém a slovenském trhu spolupracuje se stovkami e-shopů a letos cílí na profinancování stovek milionů korun.
  7. Stamilionová investice pro české Kiwi.com. Společnost Kiwi.com ve středu oznámila, že jí byla poskytnuta investice v hodnotě 100 milionů eur od předního globálního institucionálního investora. Společnost investici použije na podporu dalšího růstu na trhu cestovního průmyslu. Kiwi.com je travel-tech společností se sídlem v České republice, denně se na stránkách odehraje přes 50 milionů vyhledávání a prodá se přes 40 tisíc jízdenek.
  8. Rockaway sází na sdílené karavany. Rockaway Ventures oznámil investici do německého FreewayCamper, nejrychleji rostoucího startupu v odvětví kempování v Evropě. Dohromady získala společnost více než 30 milionů eur, Rockaway Ventures byla v tomto kole hlavním ekvitním investorem. Cílem FreewayCamper je komplexní digitalizace celého bookingového procesu obytných vozů.
  9. Gazprom chce snižovat uhlíkovou stopu. Gazprom, jeden z největších ropných a plynárenských gigantů, chce využít těžby bitcoinu k tomu, aby snížil svoji uhlíkovou stopu. Snížit emise chce tím, že nebude pálit nadbytečný plyn, který vzniká při těžbě ropy, ale využije jej právě k těžbě bitcoinů. V této věci již uzavřel partnerství se společností BitRiver, největším dodavatelem služeb v oblasti těžby kryptoměn v Rusku.
  10. Tuzemská BNPL jednička se integruje do Comgate. FinTech Twisto nově umí poskytovat své služby e-shopům s platební bránou Comgate, druhým největším zprostředkovatelem online plateb kartou v České republice. Tato implementace Comgate otevírá fintechovému Twistu dveře do přibližně 12 tisíců potenciálních e-shopů, které platební bránu využívají (např. Albatros Media či Buildex).

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 5,25 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

#22 – Bitcoin na all time high

Vítejte u dalšího vydání Portu Crypto newsletteru, ve kterém se podíváme na ty nejzajímavější události

peníze

Co s penězi navíc?

Čas od času se vám na účtu objeví neobvyklý příjem. Vrácení záloh, třináctá výplata nebo jiné prémie od